E-dergi
e-dergi
Haberler

Zorlu Levent 199 Projesi'nin Tercihi: Çuhadaroğlu

Zorlu Gayrimenkul tarafından inşa edilen Levent 199, sahip olduğu yüksek standartlarla bölgenin gelişimine yön verecek niteliklere sahip.

Dış cephesi Çuhadaroğlu Alüminyum Sanayi tarafından yapılan Levent 199 projesinde, mimari grup ve cephe danışmanının taleplerine uygun şekilde yeni olarak dizayn edilen ZRL 90 S Isı Bariyerli Strüktürel Silikon Modüler Panel Sistem kullanıldı.  

Cephe tasarımı sırasında, binanın yoğun trafik gürültüsüne maruz kalan Büyükdere Caddesi üzerinde yer alması sebebiyle, dış cephe için teknik şartnameler tarafından da öngörülen yüksek ses yalıtım değerleri dikkate alındı ve Çuhadaroğlu tarafından yapılan akustik laboratuvar testlerinde denenerek uygulamaya konuldu. Teknik şartnamenin öngördüğü; ısı geçirgenliği, su yalıtımı, deprem dayanımı gibi diğer yapı fiziği şartları da aynı şekilde laboratuvar ortamında yapılan testlerle ön kontrollerden geçirilerek sağlanmış oldu.

Cephe ve cephe aydınlatma tasarımı sürecinde, kule bloğu cephe elemanları, Led ünitelerinin montaj ve montaj sonrası bakım-onarım aşamasında kolay müdahale edilebilir olmasını sağlamak amacıyla revize edilerek buna uygun hale getirildi. Baza bloğunda yer alan Çuhadaroğlu modüler paneller, bu proje için özel olarak üretilen yatay bant alüminyum güneş kontrol elemanlarını taşıyacak şekilde tasarlandı ve üretildi.

Yeşil bir bina için büyük önem taşıyan enerji tüketiminde ise oldukça verimli ve çevreye duyarlı sistemlerin yanı sıra enerji verimli mekanik ekipmanlar seçildi. Bu sistemlerin yanı sıra bina kabuğu, yalıtım ve cam sistemleri de yüksek performansta olup, enerji tüketimini azaltmaya büyük ölçüde yardımcı oluyor. Aynı sistemin ve katmanların özel nitelikleri ile cephenin izolasyon gücü de artırılarak ısıtma/soğutma için harcanan enerji miktarının da minimize edilmesi sağlandı.

25 Mayıs 2015

Geri