E-dergi
e-dergi
Haberler

Yeşil Çatı Kongresi Yoğun İlgi Gördü

Onduline Avrasya'nın ana sponsorluğunda düzenlenen 4. Uluslararası Yeşil Çatı Kongresi'nde yeşil çatılardaki en son yenilik ve teknolojiler paylaşıldı.

Dördüncü Uluslararası Yeşil Çatı Kongresi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde,  International Green Roof Association (IGRA) Uluslararası Yeşil Çatı Derneği ev sahipliğinde 20-21 Nisan tarihlerinde Raffles İstanbul Zorlu Center’da gerçekleştirildi. Onduline Avrasya A.Ş.’nin ana sponsorluğunda yapılan Kongre, 35 farklı ülkeden beş yüze yakın katılımcıyı buluşturdu. Arjantin’den Norveç’e kadar dünyanın birçok ülkesinden farklı disiplinlere sahip katılımcının Kongre’ye büyük ilgi gösterdiği gözlendi. Dünya çapında üne sahip mimar, tasarımcı, yeşil çatı uzmanları ve yerel yönetim temsilcilerini buluşturan 4. Uluslararası Yeşil Çatı Kongresi’nde, yeşil çatılardaki en son yenilikler ve teknolojiler paylaşıldı. Kongre, Zorlu Center Peyzaj Müdürü Zerrin Bucaklı ve Yüksek Mimar Deniz Aslan’ın (DS Mimarlık) liderliğinde gerçekleşen “Zorlu Center Teknik Gezisi” ile başladı. 


Uluslararası Yeşil Çatı Derneği (IGRA) Başkanı Roland Appl ve Onduline Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Jean Noel Fourel’in yaptığı açılış konuşmalarının ardından “Doğayı Çatıda Keşfedin” konulu konferanslar gerçekleştirildi. Zorlu Gayrimenkul Grup Başkanı Mesut Pektaş, yatırımcı gözüyle yeşil çatıları değerlendirirken, Safdie Mimarlık’ın Yönetici Ortağı Jaron Lubin, şirketin ABD ve Uzakdoğu’da üstlendiği güncel çalışmalar ve projeler hakkında bilgi verdi. Ekolojik tabanlı yeşil tasarımların ve planlamaların dünya çapındaki öncülerinden biri olan Malezyalı Mimar ve Tasarımcı Dr. Ken Yeang, ekolojik mimari ve şehir planlaması üzerine etkileyici bir sunum gerçekleştirdi. 

Mimar ve Tasarımcı Dr. Ken Yeang

Kongre’nin ikinci bölümünde, projeleri ile Aga Khan Ödülü de dahil pek çok ulusal ve uluslararası mimarlık yarışmasında ödül alan Mimar Emre Arolat, “Kentte Yeni Bir Mahalle” başlıklı sunumunda, Zorlu Center projesinin yaratım ve mimari süreci hakkında bilgiler verdi. Geleceğin yaşanabilir şehirlerinin bugünden nasıl yaratılabileceği üzerine araştırmalar yapan Ramboll Yaşanabilir Şehirler Laboratuvarı Direktörü Prof. Herbert Dreiseitl, “Mavi-Yeşil ve Sosyal Etkenlerin Birleşim Sanatı” başlıklı sunumu ile konuya yaklaşımını aktardı. 

Mimar Emre Arolat

Türkiye’den iki mimari proje Uluslararası Yeşil Çatı Ödülü’nün sahibi oldu
Kongre’nin ilk günü, IGRA Yeşil Çatı Ödülleri’nin verilmesi ile son buldu. Yerel Yönetim Yeşil Çatı Stratejileri Ödülü’nü Paris Belediyesi alırken, Trend Yaratan Mimarlık Projelerinde Türkiye’den iki proje, Mimar Ömer Selçuk Baz imzalı Truva Arkeoloji Müzesi ve Zorlu Center ödüle layık görüldü. Diğer mimari proje ödülünü ise Ermenistan’ın Dilijan şehrinde yer alan World United College Projesi aldı. 

Kongre’nin ikinci gününde İstanbul, Paris ve Hamburg şehirlerinin yeşil stratejileri hakkında bilgiler verilen önemli bir oturum gerçekleşti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Mehmet İhsan Şimşek, Hollanda Utrecht Üniversitesi Araştırma Görevlisi Dr. Heleen Mees, IGRA Direktörü Wolfgang Ansel, Hamburg Kentsel Gelişim ve Çevre Bakanlığı Temsilcisi Dr. Hanna Bornholdt, Paris Belediyesi Yeşil Alanlar ve Çevre Müdürlüğü’nden Caroline Haas, bu oturumun konuşmacıları arasındaydı. 
Kongre’nin dikkat çeken oturumlarından biri de Onduline Avrasya CEO’su Burhan Karahan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen “Yeşil Çatıların Planlaması, Uygulaması ve Bakımı” başlıklı oturumdu. Onduline Grubu Ar-Ge Danışmanı Melih Kamil, “yeşil çatı yapmak yaşamak kadar ciddi bir iştir” dedi ve güvenli yeşil çatılar inşa edilebilmesi için standartlara uygunluğun ve denetimlerin önemli olduğunu söyledi. İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Deniz Aslan ise yerel yönetimlerin yeşil çatıları desteklemesi gerektiğini belirterek, “yeşil çatılar sadece estetik ve ekolojik değil, aynı zamanda etik de bir uygulamadır” diye konuştu. 

Katılımcılar Kongre’nin son oturumunda, İtalya’nın Milano şehrinde yer alan ve Milano’nun simgelerinden biri haline gelen Bosco Verticale projesinin yeşil çatı ve peyzaj projesini yürüten Laura Gatti’yi, Mimar Durmuş Dilekçi’yi ve Truva Arkeoloji Müzesi’nin Mimarı Ömer Selçuk Baz’ı dinleme fırsatı buldular. Yalın Mimarlık Kurucu Ortağı Ömer Selçuk Baz, Truva Müzesi’ne dair etkileyici bir sunum yaptı. 2015 yılında ziyarete açılması planlanan Truva Arkeoloji Müzesi, çevresindeki doğal yapı ile uyumlu büyük bir yeşil çatıya sahip olacak.

Onduline Avrasya CEO’su Burhan Karahan

Onduline Avrasya CEO’su Burhan Karahan, yaptığı değerlendirmede, özellikle yurtdışından katılımın yüksek olduğu Kongre’nin amacına ulaştığını belirtti ve şu yorumlarda bulundu: “Yunanistan, Ortadoğu gibi bölge ülkelerin yanı sıra Arjantin’den, İsveç, Norveç gibi Kuzey Avrupa ülkelerinden bile katılımcıların geldiğini gördük. Bunda Kongre’nin İstanbul’da düzenlenmesinin de büyük etkisi var. Kongre’ye Türkiye’den katılan mimar ve sektör profesyonellerinden, ‘Türkiye’nin yeşil çatılar konusunda böyle bir kongreye ihtiyacı vardı’ yorumlarını aldık. İki yönlü bir bilgi paylaşımı yaşandı. Birçok Türk mimarı ve uygulamacısı yabancı kavramlarla tanıştı. Ekolojik sistemler, su ile barışmak, doğa ile barışmak gibi kavramlar etrafında mimariyi de geçip, işin felsefesini yaratan Dr. Ken Yeang gibi isimleri dinlemek elbette büyük bir vizyon katıyor. Diğer taraftan yabancı katılımcılar hayatlarında ilk defa Türk mimarları dinlediler. Dünyaca ünlü mimarların yanında Türk mimarlar da sunum yaptılar ve bunlar ilgiyle karşılandı. Türkiye’de ilham alınacak mimarların ve projelerin olduğunu gördüler, ki bu bence çok önemli. Bu her iki taraf için de bir kazançtır. İnanıyorum ki, bundan sonra kongre nerede yapılırsa yapılsın, Türkiye bu kongrenin çok büyük bir parçası olacaktır.”

25 Mayıs 2015

Geri