E-dergi
e-dergi
Haberler

Ytong Mimari Fikir Yarışması Sonuçlandı

Yenilikçi ürünleriyle modern yapılaşmaya yön veren Türk Ytong'un düzenlediği "20 Yıl Sonra Ben Buradayken" konulu 2015 Ytong Mimari Fikir Yarışması'nda 77 proje arasında yapılan değerlendirmede, 4 proje ödüle değer bulundu.

Sürdürülebilirlik ve insan odaklı tasarımı merkeze koyarak, geçmişten günümüze mimari yapının olumlu ya da olumsuz değişimlerinin irdelenmesini ve gelecekteki sosyal, teknolojik, mimari yapının bugünden ele alınıp tartışılmasını hedefleyen yarışmada kazanan ekipler, jüri üyeleri ile birlikte Marsilya kentinde mimarlık ve sanat deneyimlerinin paylaşılacağı bir gezi yapacak. Gezide Aix en Provence Bölgesi’nde bulunan Château la Coste ziyaret edilerek, dünyaca ünlü mimar ve sanatçılar tarafından tasarlanan eserler görülecek.

Türk Ytong tarafından, tüm süreçleri dijital bir platform üzerinden yürütülen 2015 Ytong Mimari Fikir Yarışması’nda; Kreatif Mimarlık Kurucu Ortağı Aydan Volkan, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, MSGSÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güzin Konuk, Masa Mimarlık ve Yerçekim Kurucusu Ömer Kanıpak ile Türk Ytong Yönetim Kurulu Üyesi Nükhet Demiren’den oluşan jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda, eşdeğer ödüle değer görülen 4 proje şunlar:

14992 Rumuzlu Proje:
Merve Eflatun-(Mimarlık Öğrencisi / İTÜ), Yasin Ulutaş (Mimarlık Öğrencisi / İTÜ), Tamar Gürciyan (Mimarlık Öğrencisi / İTÜ).
32183 Rumuzlu Proje:
Mertkan Günaslan (Mimarlık Öğrencisi / Kocaeli Üniversitesi).
65280 Rumuzlu Proje:
Hülya Oral (Mimar / İTÜ),
Erhan Karakoç  (Mimar / İTÜ).
82797 Rumuzlu Proje:
Nergis Kahraman (Mimar / YTÜ), Emre Engin (Mimar / YTÜ).

Ytong Lentolar ile Yapılarda Yoğuşma ve Küflenmeye Son
Ytong, kullanıma hazır donatılı lentoları ile inşaatlara hız kazandırıyor. Duvarlardaki kapı ve pencere açıklıklarının geçilmesinde kullanılan lentolar, her tür duvar sisteminde kolaylıkla uygulanabiliyor. Duvarlarda ısı köprüsü oluşturan beton lentoların neden olduğu yoğuşma ve küflenme, Ytong lentolar ile ortadan kalkıyor.
İçerisinde çelik hasır donatı bulunan ve istenen boyutta üretilebilen Ytong lentolar; hafif ve kolaylıkla monte edilen kullanıma hazır bir yapı bileşeni olarak kalıp, beton vb. hazırlık gerektirmiyor. Bu özelliği ile duvar imalatına hız katarken, iş gücünden ve malzemeden de tasarruf sağlıyor.

23 Temmuz 2015

Geri