E-dergi
e-dergi
Haberler

Ekoklinker, Yapıları Yeniden Şekillendirecek

Işıklar Yapı Ürünleri tarafından iki yıllık Ar-Ge çalışması sonucu ortaya çıkan Ekoklinker, özel fırınlarda 1000 derecede pişirilen klinker tuğlanın iç kısmına mineral yün yerleştirilerek üretiliyor.

Bu sayede yüksek ısı ve ses yalıtımı sağlıyor. Geleneksel duvar tiplerine göre çok daha ince olan Ekoklinker, yapıların sahip olduğu metrekarenin de artmasına imkan veriyor.

Türkiye’de inşaat sektörünün sürekli büyüme gösterdiğini, ancak kullanıcılara konforlu yapılar sunmak konusunda hala zayıf kalındığını ifade eden Işıklar Yapı Ürünleri Genel Müdürü Özgür Üzeltürk, “Milyon liralık evlerde dahi yan dairedeki kişinin konuşmaları duyuruluyorsa bir problem var demektir” dedi.

Şehir gürültüsünün, komşu yapılardan gelen seslerin, ev araçları, asansör ve sıhhi tesisat gürültüleriyle birleşerek yaşam konforunu ortadan kaldırdığını ifade eden Üzeltürk, Ekoklinker’in sahip olduğu yoğunluk ve içindeki mineral yün sayesinde 42 desibellik sesi engelleyebildiğini söyledi.

Ülke olarak enerjide dışa bağımlılığımızın hala çok yüksek olduğuna değinen Üzeltürk, bu tüketimin yüzde 40’ının konutlarda harcandığını ve bunu doğru yapı ürünleri ile azaltabilmenin mümkün olduğunu söyledi. Geleneksel duvar tipleri ile karşılaştırıldığında Ekoklinker’in yüzde 50 dolayında bir enerji tasarrufu sağladığını açıklayan Üzeltürk, bu performansın tüm iklim bölgelerinde geçerli olduğunun altını çizdi ve Ekoklinker duvar sisteminin mantolama sistemine nazaran daha da uzun ömürlü bir alternatif olacağını belirtti.

Ar-Ge çalışmaları sırasında Türkiye’nin deprem kuşağında olması durumunu da göz önünde bulundurduklarını belirten Üzeltürk, Ekoklinker’in yoğun ve sağlam yapısı ile yüksek basınca karşı çok dayanıklı olduğunu, aynı zamanda normal duvarlara göre 3-5 kat daha fazla çekme dayanımı olduğunu söyledi.

Yüksek derecede pişen ürün yangına karşı da oldukça dayanıklı. Düzgün bir yapıya sahip olan Ekoklinker, duvarların kolay ve hızlı örülmesini sağlarken, geleneksel ve gelişmiş sıva sistemleriyle de uyum sorunu yaşamıyor. Bu sayede inşa süresi de kısalıyor.

23 Mayıs 2016

Geri