E-dergi
e-dergi

ÇATIDER'den / Başkan'dan...

Değerli Üyelerimiz,

M. Nazım Yavuz
ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı


Türkiye olarak zorlu günler yaşadığımız yaz aylarını geride bıraktık. Ülkemiz, şiddetle kınadığımız bir tehlikeyi atlattı. Cumhuriyetimizi ve demokrasimizi hedef alan bu olayı lanetliyor, benzeri olayların bir daha asla yaşanmamasını temenni ediyoruz.

Bu süreçten, ülkemizin daha da güçlenerek yoluna devam etmesi için hepimize görevler düşüyor. Sektör olarak biz de çok çalışarak, ülkemize güç katmaya kararlıyız.

Bir yandan da sektörümüze değer kattığına inandığımız projeleri hayata geçirmeye devam ediyoruz. ÇATIDER tarafından çatı kaplama malzemeleri konusunda standart detaylar oluşturmak ve sektördeki yanlış uygulamaların önüne geçmek amacıyla titiz bir çalışma sonucunda oluşturulan “Çatı Kaplama Malzemeleri Uygulama Detayları” kitabının, güncellenmiş ve genişletilmiş ikinci baskısı yayına hazırlandı.

Türkiye’de çatı uygulamaları konusunda tek ve en kapsamlı referans kaynağı olan kitapta, “Konut”, “Ticari” ve “Endüstriyel” yapılarda kullanılan tüm çatı kaplama malzemelerinin uygulama detayları 2 bölüm ve 15 alt başlıkta anlatılıyor.

Kitabın yeni basımında, ilk basımdaki detaylar gözden geçirilerek güncellendi. “Bitüm Esaslı Teras Çatı Kaplama Malzemeleri”, “PVC ve TPO Esaslı Çatı Kaplama Malzemeleri” ve “Gazbeton Çatı Plakları” bölümleri de eklenerek kapsamı genişletildi.

Kısa bir süre önce Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin “Akıllı Kentler, Yeşil Binalar ve Isı Yalıtımı” konularında yapılacak yasal düzenlemelerle önümüzdeki dönemde yeşil ve enerji tasarruflu evlerin önünün açılacağını açıklamasını ise memnuniyetle karşıladık.

Yeşil Bina uygulamalarının çok önemli bir unsuru olan ve son dönemde yaygınlaşmaya başlayan bitkilendirilmiş çatılar, küresel ısınma ve enerji kaynaklarının hızla tükenmesine karşı örnek bir çözüm oluşturuyor. Biz de Türkiye’de bu yöndeki olumlu değişime katkı sağlamak için çalışıyoruz.

Sektör olarak uzun süredir doğaya uyumlu, çevreci ve enerji tasarruflu yapılar konusunda önemli adımlar atıyor ve bu konuda toplumsal bilincin artmasına yönelik çalışmalarda bulunuyoruz. Küresel ısınma ve enerji kaynaklarının hızla tükenmesi gibi sorunların çözümünde duyarlı davranmanın, herkesin görevi olduğuna inanıyor ve elimizden gelen çabayı gösteriyoruz.

Görüşmek ümidiyle...


Geri
share on twitter share on facebook