E-dergi
e-dergi

ÇATIDER'den / Haber...

7 Ayda 146 İşçi Yüksekten Düşerek Hayatını Kaybetti


ÇATIDER Başkanı Nazım Yavuz, yapılan yasal düzenlemeler ve alınan önlemlere rağmen iş kazalarının üzücü can kayıplarına yol açmaya devam ettiğini açıkladı. Yavuz, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi verilerine göre 2016 yılının ilk yedi ayında 1049 işçinin iş kazalarında hayatını kaybetmesinden çok derin üzüntü duyduklarını belirterek, şöyle konuştu: “Türkiye’de geçtiğimiz 10 yılda meydana gelen iş kazalarında 10 bini aşkın işçimizi kaybettik. En fazla işçi ölümü yaşanan iş kollarından birini, inşaat sektörü oluşturuyor. Bu yıl Ocak ve Temmuz arasında 7 ayda toplam 220 inşaat işçimiz, iş kazalarında hayatını kaybetti. 146 işçi ise yüksekten düşerek öldü. Temmuz ayında 133 işçi hayatını kaybederken, bu kaybın yüzde 20’si inşaat sektöründen. Yüksekten düşme nedeniyle ise sadece Temmuz ayında 13 insanımız öldü. Bu acı kayıpları yaşamamak için çok daha etkin önlemler almamız gerekiyor”.

Yüksekten düşme ilk sırada
Yavuz, inşaat sektöründe meydana gelen kazaların ilk sırasında “yüksekten düşme” olaylarının bulunduğunu, malzeme düşmesi ve sıçramasının da kazalara yol açtığını ifade ederek şöyle devam etti: “Kazaların en başta gelen sebepleri arasında, eğitimsizlik, ihmal, iş yerlerinde güvenlik önlemlerinin alınmaması ve işverenin bu tür önlemleri maliyet olarak görmesi gibi nedenler var. Standart bir iskele, uygun bir emniyet kemeri, kenar korumaları ya da en basitinden bir ağ gerilmesi bile düşmeleri önemli ölçüde azaltabilir. İş sağlığı ve güvenliği konusundaki bilincimizi de eğitimlerle artırmak zorundayız”.
İş kazalarının yüzde 98’inin insan hatasından kaynakladığını belirten Yavuz, şunları söyledi: “Tehlikeli mesleklerden biri olan çatıcılıkta, yüksekte çalışma ve iş güvenliği konularında eğitim ve sertifika sahibi olmak gerekiyor. ÇATIDER olarak konuyla ilgili hem ustalara hem de işverenlere yönelik eğitimler veriyoruz. 2013 yılında Milli Eğitim Bakanlığı ile bir protokol imzaladık ve Antalya’dan Sinop’a, Gaziantep’ten İzmir’e kadar Türkiye genelinde, bünyesinde İnşaat Teknolojisi Çatıcılık Dalı olan toplam 19 meslek lisesinde sektöre yönelik ‘Çatıcılık Kursu’ açma yetkisi aldık. 2014 Aralık ayı içinde Antalya’da Halk Eğitim ve Muratpaşa Meslek Lisesi ile birlikte açtığımız ‘Uyum ve Geliştirme’ kursu ile 24 çatıcıya belge verdik. 2015 Şubat ayı içinde Ankara’da Mimar Sinan Meslek Lisesi ile birlikte açtığımız kursları başarı ile bitiren 25 çatı ustası belgelendirildi. Kursiyerler Milli Eğitim Bakanlığı onaylı belge ile ağır ve tehlikeli iş sınıfındaki çatı işlerinde çalışma hakkını elde ediyor”.

Geri
share on twitter share on facebook