E-dergi
e-dergi

Sektörden

Baumit'le Duvarlarda Yüksek Performans


Baumit’in yüksek mukavemete sahip formülleri ile daha uzun ömürlü ve dayanıklı yapılar oluşturulmasına katkı sağlayan sıva sistemleri, konuttan iş merkezlerine, metrodan HES projelerine kadar çok farklı kullanım alanlarında tercih ediliyor.
Tümüyle mineral esaslı Baumit ince sıvaları, sağlığa zararlı bir madde içermemeleri ve doğal alkali özellikleri ile ortamdaki nem oranını dengede tutarak küflerin barınamayacağı sağlıklı ortamlar yaratıyor. Hassas ayarlanmış hammadde dağılımı ile doğru şartlarda uygulandığında yüzey çatlaklarının minimum seviyede olduğu duvarlara en ağır eşyalar bile güvenle asılabiliyor. Çünkü sürdürülebilir bir kalite anlayışı ile geliştirilen sistemlerle oluşturulan duvarların her bir metrekaresi aynı güce sahip oluyor.
Farklı yüzey tipleri için geliştirilen Baumit makine sıvaları, gaz beton, tuğla ve beton zeminlerin tamamına kolaylıkla uygulanabiliyor. İç ve dış mekanda sıva üzeri uygulamalar için geliştirilen Baumit GlemaBrillant, saten dokusu ile daha pürüzsüz yüzeyler elde edilmesini sağlarken mineral esaslı kaplama ve düzeltme sıvası Baumit PerlaRoyal, yüksek nefes alma kabiliyeti ile duvarların nem oranını dengede tutuyor. Su itici özelliğe sahip ürün, ince sıva  veya boyadan önce, çimento esaslı sıvalar ve ısı yalıtım kaplamaları üzerine düzeltme katı olarak uygulama esnasında kolay çalışılan bir ürün olması açısından özellikle tercih ediliyor.
Baumit’in iç mekanlar için geliştirdiği, yüksek tutunma özelliğine sahip olması nedeni ile projelerin özellikle tercih ettiği ürün Primo 1, iç mekanda kaba sıva olarak en yüksek fiyat-performans seviyesini sunuyor.

Doğru Isı Yalıtımı Sağlıklı Nesiller Demektir
Isı yalıtım sistemlerinin uzman markası Baumit Ürün Müdürü Hasan İnan Yeter, soğuk ve yağışlı havalarla beraber yaşam alanlarında ihtiyaç duyulan ısı ve daha az doğal havalandırma nedeni ile yaşanabilecek durumlar karşısında uyarılarda bulundu.
Yapıda detayların çözümü ve ürün kalitesin artması ile sızdırmazlık seviyelerinin de yükseldiğini belirten Hasan İnan Yeter, bu durumun  bazı riskleri de beraberinde getirdiğini söyledi.
“Geçmişte örneğin pencere doğrama ve duvar birleşimlerinde boşluklar kalabildiği için ortamdaki nemin bu hava kanallarından tahliyesi daha kolaydı” diyen Yeter, günümüzde yapı kabuğundaki boşlukların büyük ölçüde sızdırmaz olarak yalıtıldığı için ortamdaki su buharının duvar ve ısı yalıtım sistemlerinden tahliyesinin önem kazandığını belirtti.
Yeter, “Doğru yalıtım sağlıklı nesiller demektir. Geleceğimiz olan çocuklarımızda kış aylarında sıklıkla yaşadığımız üst solunum yolu enfeksiyonları ile alerjik reaksiyonların doğru yalıtım sistemleri ile engellenebileceğini biliyoruz. Baumit olarak yaşam alanlarınızı ideal sıcaklık olan +20-22 ºC’de ve yüzde 30-60 bağıl nemde tutmanızı öneriyoruz” dedi.


Geri
share on twitter share on facebook