E-dergi
e-dergi

Proje

Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı

Tasarımı A Tasarım Mimarlık'a ait olan ve 29 Ekim'de hizmete açılan Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı'nın cephesinde Işıklar Architon tercih edildi.

Proje tasarımı A Tasarım Mimarlık’a ait olan ve Ankara’nın mimari yapısına önemli bir katkı sağlayan Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı’nın yapımında Işıklar Yapı Ürünleri’nin Architon ürünü kullanıldı.
TCDD tarafından Yap-İşlet-Devlet modeliyle inşa edilen dev proje, bünyesinde 3 peron ve 6 demiryolu hattı barındırıyor. Yapılacak olan bağlantılarla Ankaray, Başkentray ve Keçiören metrolarına bağlantılı olacak şekilde planlanan Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olan Yüksek Hızlı Tren Garı, 194 bin 460 metrekare kapalı alan ile bodrum ve zemin katlar dahil toplam 8 kattan oluşuyor.
Ulaşım hizmetlerinin yanı sıra 1.910 araçlık otopark alanı ile hizmet veren dev proje, ticari alanlar, kafe ve restoranlar, iş ofisleri, çok maksatlı salonlar, mescit, ilk yardım ve güvenlik birimleri ve otel gibi sosyal aktivitelerin yapılabileceği birimleri de barındırıyor. Sosyal ve kültürel aktiviteler konusunda başkentin önemli merkezlerinden biri haline gelecek Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı, en son teknoloji kullanılarak planlanmış. Işıklar Yapı Ürünleri’nin Cephe Sistemleri ile yapımı gerçekleştirilen Ankara Hızlı Tren Garı 12 bin metrekare cephe alanı içeriyor. Cephe uygulaması, Işıklar’ın Uygulayıcı Bayisi Nedaks Yapı Ürünleri ile Işıklar’ın çözüm ortağı AGS Metal tarafından gerçekleştirilen projede Işıklar Mekanik Düşey Klipsli Sistem kullanılmış.
Ankara Hızlı Tren Garı’nın cephesinde kullanılan 30x140 ve 50x140 cm’lik beyaz tonlarındaki kil esaslı ürünler, yapının ömrü boyunca aynı doğallıkta ve kalitede kalabilecek ürünler. Ayrıca mekanik sistem olmaları itibariyle tekrar kullanılabilme özelliğine sahipler. Dolayısıyla Işıklar Yapı Ürünleri ile sürdürülebilirliğe de katkı sağlanmış.

KÜNYE

Lokasyon: Celal Bayar Bulvarı, Çankaya / Ankara
Arsa Alanı: Yaklaşık 60 bin m2
Toplam İnşaat Alanı: 177 bin 895 m2
Yatırımcı: TCDD Genel Müdürlüğü
Yüklenici: Kolin-Limak-Cengiz İnş. Ortak Girişimi (19 Yıl 7 Ay Yap-İşlet-Devret)
Mimari Tasarım: A Tasarım Mimarlık / Mim. Ali Osman Öztürk
Cephe Uygulama: Nedaks Yapı Ürünleri
Toplam Muhtelif Cephe Alanı: 12 bin m2
Kullanılan Cephe Sistemi: Işıklar Mekanik Düşey Klipsli Sistem.


Geri
share on twitter share on facebook