E-dergi
e-dergi

ÇATIDER'den / Haber...

ÇATIDER'in de Yer Aldığı Multıtexco Projesi Tamamlandı


Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı kapsamında yürütülen ürün geliştirme projesi MULTİTEXCO başarıyla tamamlandı. Yapısal tekstil ürünlerinin geliştirilmesini amaçlayan MULTİTEXCO projesinin ortakları arasında ÇATIDER de yer alıyordu. ÇATIDER Genel Sekreteri Semih Kafadar ve Yönetim Kurulu Üyesi Adil Baştanoğlu, projenin sonunda Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Avrupa Birliği Komisyonu Araştırma Yönetim Ajansı’nda düzenlenen MULTITEXCO Nihai Değerlendirme Toplantısı’na da katıldılar.
MULTİTEXCO projesi kapsamında, 12 ortağa sahip 5 farklı üye ülkeden 5 dernek, inşaat sektörü için yeni nesil çok işlevli teknik tekstillerin geliştirilmesi ve uygulanması amacıyla biraraya geldi. MULTITEXCO projesi, söz konusu derneklerin üyesi olan KOBİ’lerin ihtiyaçlarını tanımlayarak, yeni akıllı tekstillere daha verimli, daha etkin ve daha kârlı bir şekilde erişebilmelerini sağlamayı amaçlıyordu.
Projenin koordinatörlüğünü İtalyan Teknik Tekstil Birliği (TEXCLUBTEC) yürüttü. Proje ortakları arasında ÇATIDER, Alman İnşaat Birliği VPI, UNITEX (Belçika) ve CLUTEX (Çek Cumhuriyeti) de yer aldı. Proje çatısı altında İtalyan SELCOM, Türk ARIMEKS ve Maco Technology (İtalya) isimli üç KOBİ ile araştırma faaliyetlerini yürütme görevi taşıyan 4 Ar-Ge kurumu da (D’Appolonia-İtalya, Karlsruhe Institute of Technology-Almanya, Acciona-İspanya ve Centexbel-Belçika) bulunuyordu.
MULTITEXCO projesi, teknik tekstil sektöründeki en son gelişmeleri bilimsel ve teknolojik olarak tanımlayarak, ilgili standartların AB seviyesinde oluşturulmasını ve inşaat sektöründe yer alan KOBİ’lerin bu yeni ve çok işlevli tekstillerden tam anlamı ile faydalanmasını sağlamak üzere kılavuzların ve ön-norm araştırmalarının ortaya konulmasını hedefliyor.
Projenin ilk 30 ayı süresince inşaat sektöründe yapıların iyileştirilmesi için kullanılan ve hem güçlendirme hem de izleme işlevlerini yerine getiren tekstiller ile altyapıların dengesi ve izlenmesi için kullanılan geotekstiller ve büyük alanları kaplayan ve yük taşıyan yapılarda kullanılan yüksek performanslı teknik tekstiller geliştirildi ve test edildi. Ayrıca bu sistemlere ilişkin uygulama kılavuzları hazırlanarak, teslim edildi. Projenin son altı ayında, Türkiye’de proje ortakları ÇATIDER ve Arımeks gözetiminde tekstil sistemleri, kâgir yapıların sismik güçlendirmeleri ve izlenmeleri için bir binaya yerleştirildi. Proje, amaçlarına ulaşarak başarıyla tamamlandı.

Geri
share on twitter share on facebook