E-dergi
e-dergi

Sektörden

Tezcan, Yeni Yatırım Kompleksini Tanıttı


Yüzde 100 Türk sermayeli yassı mamul üreticisi Tezcan, yeni ürünü Galvalume’ün üretimi için 135 milyon dolar yatırımla kurduğu 75 bin metrekare alana yayılan tesisini faaliyete aldı. Galvalume’un yanı sıra Galvaniz ve birçok nihai üründe kullanılan asitli sac, soğuk sac, Galvanizli sac ve boyalı sac malzemelerinin de üretildiği yeni yatırımla Tezcan, 700 bin ton olan kapasitesini 1.3 milyon tona çıkardı.
110 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 210 bin metrekarelik alana yayılan fabrikasında ek dördüncü bir tesis daha kuran Tezcan, bu yeni yatırımıyla yaklaşık 145 kişilik yeni istihdam sağladı. Tezcan yatırımın ardından çalışan sayısını 465’den 610’a çıkarttı.
Galvanize göre korozyon dayanımı üç kat daha üstün bir malzeme olan Teczan’ın yeni ürünü Galvalume, sürekli sıcak daldırma metodu ile üretiliyor. Kaplamanın içeriğinde birbirine yakın oranlarda bulunan alüminyum ve çinko sayesinde daha yüksek korozyon dayanımına sahip olan Galvalume ekonomik olmasının da getirdiği avantaj ile de şimdiden büyük ilgi görüyor.
Patenti ABD menşeli bir uluslararası firmaya ait olan Galvalume ürününün Türkiye’deki ilk üreticisi olmaktan mutluluk duyduklarını anlatan Tezcan Direktörü Asiye Ay Çelik, “2016, kurumumuz için yeni yatırımların ve girişimlerin yılı oldu. Türkiye’de ilk olarak Galvalume lisansını almak bizi çok mutlu ediyor. Üretimine başladığımız Galvalume yurt dışında yapısal uygulamalarda, havalandırma sistemlerinde, beyaz eşya sektöründe ve daha pek çok sektörde tercih ediliyor. Kaplamasında içerdiği yüzde 55 alüminyum ile yüksek korozyon direncine sahip ve daha ekonomik olan Galvalume’u ülkemizde de kullanımı yüksek bir malzeme haline getirmek hedefindeyiz” dedi.


Geri
share on twitter share on facebook