E-dergi
e-dergi

Sektörden

Avrasya Tüneli'nin Su Yalıtımında BTM Ürünleri Tercih Edildi


Son yıllarda Türkiye’de gerçekleştirilen en büyük projelerden biri olan Avrasya Tüneli Tüp Geçiş Projesi’nin su yalıtımı BTM ürünleri kullanılarak gerçekleştirildi. Proje kapsamındaki Asya yakası operasyon merkezi, havalandırma binaları ve trafo binaları; temel, perde ve terasların yalıtım işleri ve yeşil çatı sistemleri uygulamasının yanı sıra Avrupa yakası yaya yolları ve viyadük üstleri yalıtım işleri de BTM su yalıtım ve yeşil çatı sistemleri kullanılarak çözüldü.
Uygulamayı BTM’nin Bursa Bayisi Umut Yalıtım gerçekleştirdi.

Park Avenue Projesi’nde BTM Bitkilendirilmiş Yeşil Çatı Sistemleri Tercih Edildi
Şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenlerin tercih ettiği Park Avenue projesi, BTM Bitkilendirilmiş Yeşil Çatı Sistemleri kullanılarak hayata geçirilen bahçe çatıları ile dikkat çekiyor. Ankara’nın en hızlı değer kazanan bölgesinde yer alan Park Avenue, eğlence merkezi ve doğal park alanı ANKA Park’a ve Atatürk Orman Çiftliği’ne yakınlığıyla da öne çıkıyor.
BTM bayisi İcon Yapı tarafından başarıyla hayata geçirilen projede, ilk etapta toplam 40 bin metrekare bitkilendirilmiş yeşil çatı ve 25 bin metrekare sert peyzaj uygulaması yapıldı. 2. Etap için çalışmaların devam edeceği belirtildi.  
Uygulama hakkında bilgi veren İcon Yapı yetkilileri, peyzaj alanları için yapılan detaylı uygulamayı şöyle anlattılar: “Yalıtım üzerine BTM Green Sistem keçesi serbest olarak, ek yerlerinde bini yapılarak serildi. Daha sonra çift kademeli, su tutma hazneli FKD 25 levhalar ile drenaj sistemi serbest döşendi. Filtre katmanı olarak kullanılan BTM GreenTypar SF 27 yine serbest, ek yerlerinden bini yapılarak drenaj katmanın üzerine serildi ve bitkisel toprak ile üzeri kapandı. Yapısal peyzaj alanları için ise BTM Green Drenaj Eco malzemesi kullanıldı ve yine üzerine filtre katmanı,  serbest olarak Typar SF 27 ek yerlerinde bini yapılarak serildi. Sertpeyzaj alanlarında basma mukavemeti yüksek, özel drenaj levhası kullanıldı.”

Levent Ürkmez, 2016’yı Değerlendirdi ve 2017 Hedeflerini Açıkladı
BTM Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ürkmez 2016’nın son günlerinde yılın değerlendirmesini yaptı ve 2017 hedeflerini açıkladı.
Ürkmez konuşmasında ülkemizde ve çevre ülkelerde yaşanan ekonomik ve siyasi sıkıntı ve belirsizliklerin, küresel piyasalarda yaşanan sürpriz gelişmelerin (FED’in faiz artırımı ve Brexit gibi),  sektörü de etkilediğini ve etkilemeye devam edeceğini belirtti.  Levent Ürkmez BTM’nin 2016 yılında herhangi bir büyüme gösteremediğini ve bu yılki cirolarının 2015 yılı ile aynı civarda olduğunu söyledi.
Ürkmez sözlerine BTM’nin 2016 yılı içinde gerçekleştirdiklerinden bahsederek devam etti. “Son iki yıl içinde grup şirketlerimizle birlikte toplam 80 milyon dolarlık yatırım yapmış bulunuyoruz. 2016 yılında yapılaşmanın yoğun olduğu kent merkezlerinde bitişik nizam vaziyette yapılacak yapıların temellerinde ve kentsel dönüşüm kapsamında yıkılarak yeniden yapılacak binaların temellerinde su yalıtımını pratik, güvenli, uzun ömürlü ve ekonomik bir şekilde çözmek için tasarlanmış yeni ürünümüz BituProof sistemini tanıttık. Özellikle kentsel dönüşüm çalışmalarında ve bitişik nizam yapıların temellerinin su yalıtımlarında kullanmaya uygun, taze betona yapışan BituProof Sistemi önemsediğimiz bir ürün.  2016 yılında ayrıca önceden planlanmış iyileştirme yatırımlarımızı yaptık. 2017 yılında da iyileştirme çalışmalarına devam edeceğiz. 2017 yılında iç pazarda yüzde 5, dış pazarda yüzde 15 büyüme hedefliyoruz. 2017 yılının da zor bir yıl olacağını düşünmekteyiz” dedi.

Geri
share on twitter share on facebook