E-dergi
e-dergi

Fuar

5. Uluslararası İskele Kalıp Fuarı İstanbul'da Gerçekleştirildi

5. Uluslararası İskele Kalıp ve Endüstriyel Yapı Teknolojileri Fuarı, sektörün önde gelen firmalarını ve profesyonelleri 12-15 Ocak 2017 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi'nde buluşturdu...

İstanbul Fuar Merkezi’nde 12-15 Ocak 2017 tarihlerinde gerçekleştirilen 5. Uluslararası İskele Kalıp ve Endüstriyel Yapı Teknolojileri Fuarı, 4 gün boyunca sektörün ileri gelenlerini biraraya getirdi. Demos Fuarcılık tarafından düzenlenen İskele Kalıp Fuarı, yerli ve yabancı profesyonellerin yeni iş fırsatlarına, uluslararası ve uzun soluklu işbirliklerine ulaşmasına ev sahipliği yapan bir iş geliştirme platformu olarak bu yıl da sektörün iş hacmine katkı sağladı.
Sektörün dünyadaki tek uluslararası organizasyonu olarak büyümeye devam eden 5. Uluslararası İskele Kalıp ve Endüstriyel Yapı Teknolojileri Fuarı, bu yıl hedef bölge olarak İran ve Afrika’yı belirledi. Bu pazarlardan gelen satın alma heyetleri, katılımcı firmalarla biraraya getirildi.
Özellikle İran’a uygulanan ambargonun belirli ölçülerde kaldırılmasıyla birlikte ortaya çıkacak iş hacminin sektörün var olan pazar payını artırması bekleniyor.
Sektörün bütün paydaşlarının biraraya geldiği fuar, en son yenilik ve teknolojilerin yanı sıra, düzenlenen sektörel etkinliklerle de dikkat çekti. Fuarda yer alan etkinlik alanında 12 Ocak Perşembe günü, “Binalarda Enerji Tasarrufu, Mantolama ve Yalıtım Zirvesi” gerçekleştirilirken, 13-15 Ocak tarihlerinde ise “2. İnşaatlarda İş Güvenliği ve Sağlığı Zirvesi” yapıldı.

Bor-Ka Kalıp Satış Pazarlama Sorumlusu Zafer Tunç:
“ÜRÜNLERİMİZ HAFİF VE KOLAY UYGULANIYOR”


“Bor-Ka Kalıp, alüminyum kolon ve perde kalıp sistemleri yapan bir firma. Patenti bize ait olan bu ürünleri Türkiye’de bizden başka üreten firma yok. Bunun yanı sıra kaba inşaatla ilgili taşıyıcı sistemler ve dış cephe güvenlikli iskele sistemlerimiz var. Bu ürünlerin hem satış hem de kiralamasını yapıyoruz. Henüz 2 yıllık çok yeni bir firmayız ama sektörde tecrübeli olmamızın da etkisiyle Emlak Konut, DAP ve NEF gibi büyük kurumlarla çalışıyoruz”.
“Ürünlerimizin alüminyum olması, hem hafiflik hem de kolay kullanım sağlıyor. Kullandığımız alüminyum, uçak sanayiinde ve savunma sanayiinde kullanılan özel bir alüminyum alaşımı. Çeliğe göre 3’te bir hafifliğinde ve 2-3 misli kullanım ömrüne sahip. Çünkü korozyona uğramıyor. Hafifliği sayesinde vinç gerektirmiyor. Buna rağmen mukavemeti çeliğe çok yakın. Vinç olmadan bir çelik kolon kalıbını 2-3 saatte kurarken, bizim ürünümüzü yarım saatte kurabiliyorsunuz. İnsanlar ilk bakışta alüminyum olması nedeniyle özellikle mukavemeti konusunda bir endişe taşıyorlar ama alıp kullandıktan sonra teşekkür ediyorlar”.

Doka Kalıp Teknik Müdürü Can Ali Güven:
“İKİ ÜRÜN TANITTIK”


“Bu fuarda sunduğumuz iki yeni ürünümüz var. Yeni ürün ve teknolojiler konusunda bizi iten asıl unsur, inşaat firmalarının kendileri. Onlar ihtiyaçlarını bize yansıtıyorlar, biz de bu ihtiyaçlara yönelik çözüm üretmeye çalışıyoruz. Bu çözümler malzeme-sistem anlamında da, mühendislik çözümü anlamında da olabiliyor. Çünkü zor projelere hizmet veriyoruz ve bu ancak zor mühendislik projelerini çözerek mümkün oluyor. Dolayısıyla Avusturya merkezde olduğu gibi, Türkiye’de de çok kuvvetli bir mühendislik ekibimiz var. Yüksek yapı, enerji, yol, altyapı, barajlar gibi farklı alanlarda uzmanlaşmış ayrı ekiplere sahibiz”.
“Bu fuarda sunduğumuz yeni ürünlerimizden biri, Concremote isimli beton sensörü. Türkiye’de genel olarak inşaat ihalelerinde belirtilen kalıp söküm süreleri vardır. Kalıbın sökülmesi için betonun belli bir mukavemete ulaşması gerekir. Ama beton mukavemeti ihale dosyalarında çok net belli olmaz, süreyle tanımlanır. Biz bu beton sensörü ile sürekli olarak betonun mukavemetini ölçebiliyoruz. Örneğin hedefimiz, beton mukavemetinin yüzde 75-80’ine vardığında kalıbı sökmek ise, beton hedef mukavemete ulaştığı zaman bu sensörler bize cep telefonumuza mesajla iletiyor. Biz de bu bilgiye dayanarak kalıbı söküp, bir sonraki tarafa kurmaya başlıyoruz. Dolayısıyla Concremote, bize kalıp optimizasyonu sağlıyor ve zaman kazandırıyor”.
“Diğer bir yeni ürünümüz de Unikit. Altına iskele kurma şansımızın olmadığı, örneğin bir nehir geçişinin, trafik akışının ya da derin bir vadinin olduğu, I profillerinin kurtarmadığı geniş açıklıkların taşınabilmesi için yapılmış bir çelik çerçeve sistemi. Bu sistemle yaklaşık 20-24 metrelik açıklıkların dökümünün yapılmasını sağlıyoruz. Bu ürünle, trafik devam ederken yolu kesmeden üst geçitler, viyadükler yapılmasını sağlayacak çözümleri Türk inşaat sektörüne sunmayı hedefliyoruz”.

Mesa İmalat Mali ve İdari İşler Genel Müdür Yardımcısı Bülent Güler:
“ULUSLARARASI STANDARTLARDA ÜRETİM YAPIYORUZ”


“Mesa İmalat Sanayii ve Ticaret A.Ş.1978 yılında, Mesa Şirketler Grubu’nun bir üyesi olarak Ankara’da kuruldu. İlk olarak tünel kalıp sistemi tasarımı ve üretimi yapmak üzere kurulan Mesa İmalat, kısa bir süre içinde kalıp ve iskele sistemlerini de ürün portföyüne ekledi”.
“30 bin metrekare kapalı, 105 bin metrekare açık alanda kurulu olan tesislerimizde, ISO 9001:2008 güvencesi ve ileri teknolojiyle üretim yapılıyor. Bugün Avrupa’nın en büyük çelik kalıp üretim tesislerinden biri haline gelen Mesa İmalat, yılda 150 bin metrekare çelik kalıp sistemi, 300 bin metrekare ahşap yüzeyli kalıp sistemi, 1 milyon metrekare iskele ve döşeme kalıbı sistemi üretebilen kapasitesi ve geniş ürün yelpazesi ile dünyada oldukça önemli bir yere sahip”.
“Mesa İmalat, tünel kalıp sistemleriyle yapılan konut inşaatlarında ilk akla gelen firmalardan biri. Tünel kalıp sistemlerimiz 5 kıta ve 40 ülkede oldukça prestijli projelerde tercih edildi ve edilmeye devam ediyor. Konvansiyonel kalıp sistemleri ve iş/yük iskelelerinde de uluslararası standartlarda üretim yapıyoruz. Oldukça geniş bir ürün gamına sahibiz. Bu iddialı ürün gamı, yıllardır sürdürülen Ar-Ge çalışmalarımızla şekillendi”.
“Mesa İmalat olarak hem yurtiçi hem de yurtdışı fuarlara katılım konusunda hassasiyet gösteren bir firmayız. Yurtdışı fuarlar ülkemizin ve firmamızın tanıtımı, yurtiçi fuarlar ise tüketiciyle buluşmamız açısından önemli. Yurtiçi fuarları tüketicilerle (firmamız özelinde müteahhitlerle) yeni ilişkiler kurmak ve mevcut ilişkileri tazelemek adına önemsiyoruz”.

Peri Kalıp ve İskeleleri Halkla İlişkiler ve Pazarlama Müdürü Ümit Terzioğlu:
“DÜNYANIN ÖNDE GELEN FİRMALARINDAN BİRİYİZ”


“Peri, Almanya merkezli bir şirket. Türkiye’de 1986 yılında ülke ofisi olarak çalışmaya başladı. Takip eden senelerde şirketleşti ve Türkiye’de üretim tesisleri kuruldu. Bugün 30 milyon euro’nun üstünde cirosu olan bir şirketiz. 2016’da Beylikdüzü’ndeki mevcut fabrikamızın yakınında 2. tesisimizi kurduk. 3. bir tesis için de 50 milyon euro’luk bir yatırım kararı alındı. Ekonomi kötüye giderken böylesi bir yatırım kararı alınması şaşırtıcı olabilir. Ama Peri kimsenin buraya gelip fabrika kurmadığı zaman, bundan 20 sene önce Türkiye’de tesisler kurmuştu zaten”.
“Türkiye’deki tüm üretimlerimiz DIN normları çerçevesinde yapılıyor ve Almanya’daki merkezimiz tarafından sürekli kontrol ediliyor. Hem Avrupa’nın hem de dünyanın her yerine İstanbul’dan malzeme gönderiyoruz. Sadece iskele ve kalıp sistemleri üretimi yapıyoruz ve bu alanda hem ciro, hem ürün kalitesi hem de inovasyon anlamında dünyanın önde gelen firmalarından biriyiz”.

TMS Kalıp ve İskele Sistemleri Satış Müdürü Mümtaz Yenici:
“ÖNEMLİ PROJELERDE YER ALIYORUZ”


“TMS Kalıp, Türkiye’nin en eski kalıp firmalarından bir tanesi. Yaklaşık 45 yıl önce kurulmuş, şu anda ikinci kuşak sahipleri yönetimde yer alıyor. Dünyada kalıp üretimi yapan firmaların ürettiği sistemlerin hemen hemen hepsi TMS Kalıp’ın üretim programında var. Özellikle son dönemde kullanılan otomatik tırmanış sistemleri, rüzgar perdeleri gibi yüksek yapılarda, köprü ayaklarında tercih edilen kalıp sistemleri üretiyoruz. Bu sistemleri Türkiye’de ve yurtdışında birçok projede kullanıyoruz. Ayrıca yurtdışındaki bu tür sistemleri üretmeyen bazı yabancı kalıp firmalarına da bu ürünlerimizi sağlıyoruz”.
“Panel kalıplar, döşeme iskeleleri, cephe iskeleleri, klon perde kalıpları gibi ürünler, standart olarak ürün programımızda var. TMS Kalıp olarak bunların hem satışını hem de kiralamasını yapıyoruz. Bazı uzun vadeli projelerde de sattıktan sonra tekrar satın alıyoruz. Türkiye dışında da oldukça önemli projelerde yer alıyoruz. Örneğin şu anda Katar’da Goldline Metro projesinin 6-7 istasyonu tamamen TMS Kalıp sistemleriyle yürüyor. Orada bir teknik ekibimiz var ve 24 saat süpervizörlük hizmeti veriyoruz. Tabii bu işleri yaparken, müşterilerimizin talep ettiği tüm uluslararası standartları da sağlıyoruz. Ve bütün bu çalışmaları tamamen Türk mühendis ve çalışanlarıyla gerçekleştiriyoruz”.
“Bu fuarda yeni olarak sunduğumuz ürünlerden biri, 10 ton kapasiteli hidrolik sistemlerimiz. Şu anda İstanbul’da bir projede kullanılıyor. Hidrolik olarak çalışan rüzgar perdesi sistemlerimiz var. Bir projede 24 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek rüzgar perdesi sistemini kullanıyoruz”.
“Kendi ürünlerimizin dışında yabancı firmalarla da temsilcilik anlaşmalarımız bulunuyor. Bunlardan bir tanesi, köprü yapım ekipmanları üreten Norveçli bir firma. Türkiye’de Kuzey Marmara otoyol projesi gibi, gelecekte planlanan Çanakkale köprüsü projesi gibi önemli projeler var. Biz de köprü-viyadük döşemeleriyle ilgili son teknoloji ürünleri getirip kullanıcıların hizmetine sunuyoruz. Müşterilerimize, hem onları uluslararası rekabette öne çıkaracak hem de buradaki işlerini daha güvenli, daha kolay ve daha hızlı yapabilecekleri sistemleri sunmak istiyoruz”.


Geri
share on twitter share on facebook