E-dergi
e-dergi

Proje

Bayrampaşa Sebze Hali

Binaya kimlik kazandıran en önemli ögelerden birisi, cephede kullanılan Işıklar'ın cephe tuğlaları olmuş...

Uz Mimarlık Atölyesi ve Atölye Beş Mimarlık ortak çalışmasıyla projelendirilen Bayrampaşa Sebze Hali, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda bulunan Bayrampaşa’nın Kocatepe Mahallesi’nde yer alıyor.
4.104,09 metrekare toplam inşaat alanı üzerinde yapımı tamamlanan Bayrampaşa Sebze Hali, çevreye uyumlu ve yeni yapılacak olan yapılara örnek oluşturacak şekilde projelendirilmiş. 1.925,80 metrekare alan büyüklüğüne sahip olan projede hem çalışanlar hem de kullanıcılar için mekanın konforu ve kalitesi düşünülmüş. İklimsel koşullar dikkate alınarak inşa edilen Bayrampaşa Sebze Hali, ofis binası, banka ve kafeterya binalarından oluşuyor.
Kamu yapılarında bakım ve kalıcılık dikkate alındığında doğal ve az bakım gerektiren malzemeler her zaman öne çıkıyor. Bu nedenle projede, yapıya kimlik kazandıran klinker malzemeler kullanılmış.
Mimarlar binanın cephesinde, yapının çevresindeki yapı stoğunda çok çeşitli malzeme kullanımını dikkate alarak, bu çevreye özgü yeni bir dil oluşması için kalıcı ve doğal malzeme olarak pişmiş toprak tercih etmişler.

Künye
Proje Adı: Bayrampaşa Hali Tahliye Ambarları Ofis Binası, Banka ve Tip Kafeterya Binası
Proje Yeri: Bayrampaşa, İstanbul
Tasarım Ekibi: Mete Öz, Mehmet Soylu, Yeter (Baş) Bilir, Gökhan Beşbaş, Özgür Ulupınar, Melih Özöner, Çağrı Hale Öztürk
Mimarlık Ofisi: Uz Mimarlık Atölyesi Ltd. Şti. - Atölye Beş Mimarlık Ltd. Şti.
İşveren: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Proje Tarihi: Mayıs 2012 - Mayıs 2013
Alan Büyüklüğü: 1.925,80 m2
Toplam İnşaat Alanı: 4.104,09 m2Geri
share on twitter share on facebook