E-dergi
e-dergi

ÇATIDER'den / Haber...

ÇATIDER, Türkiye'de Çatı Kalitesini Yükseltecek Kılavuz Hazırladı


ÇATIDER tarafından çatı kaplama malzemeleri konusunda standart detaylar oluşturmak ve sektördeki yanlış uygulamaların önüne geçmek amacıyla hazırlanan “Çatı Kaplama Malzemeleri Uygulama Detayları Kılavuzu”nun genişletilmiş yeni baskısı yayınlandı. Kılavuz, ÇATIDER’in eğitim programlarına destek sağlaması ve üniversitelere yönelik teknik kılavuz sağlaması açısından önemli bir referans kaynağı oluşturuyor.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan ÇATIDER Başkanı M. Nazım Yavuz, Türkiye’de milyonlarca çatının standartlardan uzak olması nedeniyle hayati risklere ve maddi kayıplara yol açma potansiyeline sahip olduğunu belirterek, kılavuzu öncelikle bu sorunların giderilmesi için hazırladıklarını vurguladı. Yavuz şöyle konuştu: “ÇATIDER olarak öncelikli hedefimiz, çatı kaplamalarına göre doğru çatı sistemlerinin oluşturulması. Her yıl yaşanan çok sayıda çatı kazası, ölümlere, yaralanmalara ve ekonomik kayıplara yol açıyor. Standartlara uygun çatıların yaygınlaşmasıyla bu sorunların üstesinden gelebiliriz. Çatı Kaplama Malzemeleri Uygulama Detayları Kılavuzu, bu amaçla hazırlanmış ve sektörümüzde ilk niteliğinde çok önemli bir kaynak oldu. Depreme, sele, aşırı yağışlara, fırtınaya karşı dayanıklı yapılar için standartlara uygun çatılar inşa etmeliyiz. Bu yüzden kılavuzu mimarlar, proje büroları, distribütör, bayi ve uygulama yapan firmalar ile mimarlık öğrencilerine tavsiye ediyoruz”.
Yavuz, çatı kaplamalarına göre doğru çatı sistemleri oluşturmanın yapılar için önemine dikkat çekerek, şu yorumlarda bulundu: “Bilindiği gibi çatı konseptinin tasarımı, binanın bulunduğu bölge özellikleri, binanın ve çatı altının kullanım fonksiyonları, mimari projede belirlenen çatı-cephe dokuları, ekonomik hususlar gibi faktörlerle doğrudan ilişkili. Bu faktörlerin doğru değerlendirilmesinden sonra seçilen kaplama malzemesinin ve sistem kesitinin de doğru tasarlanması ve uygulanması gerekiyor. Kılavuzumuz, bu sürece ışık tutuyor; en doğru, güvenli ve güçlü çatı uygulamaları için yol gösteriyor”.
Kitapta “Konut”, “Ticari” ve “Endüstriyel” yapılarda kullanılan tüm çatı kaplama malzemelerinin uygulama detayları 2 bölüm ve 15 alt başlıkta yer alıyor. Kılavuza Bitüm Esaslı Teras Çatı Kaplama Malzemeleri, PVC ve TPO Esaslı Çatı Kaplama Malzemeleri ve Gazbeton Çatı Plakları bölümleri eklenmiş. Türkiye’de çatı uygulamaları konusunda tek ve en kapsamlı referans kaynağı olan kitap, yaygın kullanılan çatı kaplama malzemelerine ilişkin standart detayları içeriyor.


Geri
share on twitter share on facebook