E-dergi
e-dergi

Ödül 2016

Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri 2016'da Adaylar Belirlendi, Okur Oylaması Başladı

Bu yıl 6.'sı düzenlenen Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri'nde adaylar belirlendi ve okur oylaması başladı...

Çatı ve Cephe sektörünün 2016 yılında piyasaya sürülmüş en başarılı malzemelerini Çatı ve Cephe Dergisi okurları belirliyor. B2B Medya olarak bu sene 14.’sünü düzenlediğimiz Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri ile birlikte önemli bir eksikliği tamamlayan “Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri” organizasyonunda adaylar belirlendi ve oylama süreci başladı.

Çatı ve Cephe sektöründe yeni malzemelerin tanıtılması ve başarının ödüllendirilmesini amaçlayan Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri’nde bu yıl yine onlarca aday ürün yer alıyor.

Dört Ayrı Kategoride Düzenleniyor
Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri “Çatı” ve “Cephe” olarak iki ana başlıkta ve her iki başlığın altında ikişer olmak üzere dört kategoride düzenleniyor.
“Çatı” başlığı altında “Yılın Çatı Kaplama Malzemesi/Sistemi” ve “Yılın Çatı Sistem Bileşeni” ödül alıyor. “Cephe” başlığı altında ise “Yılın Cephe Malzemesi/Sistemi” ve “Yılın Cephe Sistem Bileşeni” ödüle hak kazanıyor.
 
Kazananlar Nasıl Belirlenecek?..
Çatı ve Cephe Dergisi okurları, 4 Nisan-5 Mayıs 2017 tarihleri arasında dergide ve www.cativecephe.com web sitesinde yer alan Oy Kullanma Formu ile oylarını kullanacaklar.
Okur oylaması bitiminde mayıs ayının başında toplanacak, sektörün önde gelen temsilcilerinden oluşan “Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri Seçici Kurulu”, okur oylarını değerlendirecek ve ödül sahiplerini belirlemek için oylama yapacak. Oylamada Seçici Kurul’un oyları yüzde 70, okur oyları ise yüzde 30 etkili olacak.
Ödüller, 24 Mayıs 2017 günü Yapı İstanbul 2017 Fuarı’nda düzenlenecek törende sahiplerine takdim edilecek.

Yılın Çatı Kaplama Malzemesi / Sistemi Adayları (3 Aday)


1 - Assan Taşyünü İzolasyonlu Kepli Çatı PaneliFirma: Assan Panel
Piyasaya Sürülüş Tarihi: Mart / 2016
Taşyünü İzolasyonlu Kepli Panel, Assan’ın mevcut çatı sandviç panelinin üretim altyapısının değiştirilmesi ve tasarımında yapılan geliştirmeler neticesinde ortaya çıkarılmış bir ürün. Standart yanal binili panelleri yüzde 10 eğime kadar uygulama imkanı varken, Kepli Taşyünü Çatı Panel Sistemi yüzde 5 eğime kadar uygulanma imkanı veriyor. Daha düşük eğimlerde kullanım avantajı sayesinde özellikle çatı makas konstrüksiyon ağırlığını düşürerek maliyet avantajı sağlıyor. Tüm tespit vidalarının kepin altında gizlenmesi nedeniyle çevre koşullarından izole olan vidalar yüksek korozyon dayanım performansı gösteriyor. Böylece panellerin yaşam ömrü uzarken, vidaların görünmemesi ve keplerin farklı renklerde yapılabilmesi, görsel bir avantaj da yaratıyor.

2 - Sika One Shot SistemiFirma: Sika Yapı Kimyasalları
Piyasaya Sürülüş Tarihi: Şubat 2016
Sika One Shot, su yalıtımı ve zemin kaplama işlevini tek sistemde biraraya getiren, iki bileşenli hibrit poliürea esaslı bir sistem. Sistem bileşenleri “astar katı, iki bileşenli püskürtme olarak uygulanan hibrit poliürea malzeme ile yalıtım katı, ardından yine püskürtme poliürea ve belirli dane çapında agregalar ile zemin kaplaması, üzerinde UV dayanımlı son kat kaplama bitiş”ten oluşuyor. Sika One Shot Sistemi, çok hızlı kürlenme özelliğiyle uygulama sürecinde de zaman tasarrufu sağlıyor.

3 - Solar Uyumlu, PUR/PIR Dolgulu Sandviç Çatı PaneliFirma: Davut Panel
Piyasaya Sürülüş Tarihi: Ocak / 2016
Solar uyumlu, PUR/PIR Dolgulu Sandviç Çatı Paneli, maliyeti düşürerek yatırımcıya birçok avantaj sunuyor. Alüminyum profil kullanmadan güneş panelinin doğrudan PUR/PIR dolgulu çatı panelinin üzerine monte edilebilmesiyle ciddi maliyet tasarrufu sağlıyor. PUR/PIR dolgulu sandviç çatı paneline güneş panelini bağlamak için hadvenin delinmesi gerekmiyor; bu da sacın ömrünü uzatıyor. Davut Panel tasarımı olan bağlantı elemanları ile çok rahat sök-tak yapılarak işçilik ve montaj süresi de minimuma indiriliyor. Bağlantı yapıldığında en önemli unsurlardan biri olan hava sirkülasyonunu engellemeyecek şekilde, arada 10 cm boşluk kalacak şekilde tasarım yapılmış.

Yılın Çatı Sistem Bileşeni Adayları (2 Aday)

1 - Green-Vent Solar Güneş Enerjili Çatı AspiratörüFirma: Havak Endüstri Tesisleri
Piyasaya Sürülüş Tarihi: Ocak / 2016
İstenilen yöne ayarlanabilen güneş paneli çatıya monte ediliyor ve güneş enerjisinden faydalanarak sıfır enerji ile çalışan fan, çatı arasında kışın oluşan nemi, yazın oluşan kötü kokuları dışarı veriyor. İçeri temiz hava girişi de çatıya açılan küçük menfezlerle gerçekleşiyor. Böylece tavan arası hava sirkülasyonu sıfır enerjiyle sağlanmış oluyor. Ürün, enerji maliyetini düşürüyor. Yazın evi serin tutuyor, kışın ise eşyaların küflenmesini önlüyor. Güneş paneli istenilen yöne ayarlanabiliyor. Çok sessiz çalışan Green-Vent Solar Güneş Enerjili Çatı Aspiratörü 30 dakikadan az bir zamanda kolayca monte edilebiliyor.

2 - İzolteks NG 200 Yangına Dayanıklı İnşaat MembranıÜretici ve Temsilci Firma: Ayaskom Ltd. / Spectrum İth. İhr.
Piyasaya Sürülüş Tarihi: Mayıs / 2016
A2 sınıfı yangına dayanıklı, buhar-rüzgar geçirmez bir membran olan“İzolteks NG 200”, cam elyafından oluşuyor. Yüksek dirençte hava geçirgenliği ve düşük dirençte su buharı iletimi sağlıyor. Isı yalıtım tabakasının içinde hava dolaşımını ve menteşeli cephe sistemlerin, duvar konstrüksiyonların ve eğimli çatıların ısı yalıtımında nem birikmesini önlemek için orta tabaka olarak kullanılıyor. En büyük etkisi, fazla nem ve sert rüzgar ile uzun süreli soğuk kış şartlarında görülüyor.
Bileşik: Cam elyafı / çözelti yüzde 93/7

Yılın Cephe Malzemesi / Sistemi Adayları
(7 Aday)


1 - Aldom Mirror IV
Cephe Sistemi
Firma: Sapa Group
Piyasaya Sürülüş Tarihi: Ekim / 2016
Aldom Mirror IV, kapaklı cephe sisteminde kanatların içe açılması için tasarlanmış. Kanat bölgesinde düşey ve yatay taşıyıcı sistemi 20 mm iç görünüşe sahip olan ürünün farklı rüzgar yüklerini karşılayabilecek atalet değerleri var. Kanat yapısı gereği cam çıtasının olmaması ve kasa-kanat arasındaki 5 mm fuga boşluğu ile iç görünüşte estetik bir yapı oluşturuyor. Dış kısımdan bakışta cephe kapakların arkasına gizlenmiş kanadı, sabit kısımlardan ayırt edilemiyor; bu şekilde cephe düzleminde güzel bir görünüş oluşturuyor. Farklı kanat seçenekleri ile alüminyum aksesuarları ve PVC doğrama sistemleri için tasarlanmış aksesuarlar kullanılabiliyor.

2 - Flatpanel®
Gizli Vidalı Sandviç Panel
Firma: Aluform Pekintaş
Piyasaya Sürülüş Tarihi: Nisan / 2016
Aluform Flatpanel® Gizli Vidalı Sandviç Cephe Panelleri, tamamen düz yüzeyli olarak istenilen renkte üretilebiliyor. Ürünün hem PIR, hem PUR hem de taşyünü yalıtımlı olarak üretimi mümkün. Montajı için ihtiyaç duyduğu çelik karkas anlamında maliyeti ve mimari görünümü bakımından çok ciddi avantajlar sağlıyor. Ürünün iç ve dış sac kalınlığı 0,60 veya 0,70 mm olarak tamamen düz yüzeyli boyalı sacdan projeye özel ölçülerde üretiliyor ve net kaplama eni 1000 mm.

3 - MP-WH Taşyünü+Poliizosiyanurat
İzolasyonlu Cephe Paneli
Firma: Metapanel Yapı Elemanları
Piyasaya Sürülüş Tarihi: Mart / 2016
100-110-120 kg/m3 yoğunlukta taşyünü dolgulu ürünün erkek ve dişi birleşim noktalarında 40 kg/m3 poliizosiyanürat  (PIR) kullanılıyor. Çelik ve prefabrik yapılarda aşık aralıklarının gereksinimine göre her çeşit sac kalınlığında ve renginde, proje ihtiyaç boylarında imal ediliyor. Yatay ve dikey montaj için uygun. Aynı zamanda ısı ve yangın gereksinimine cevap veriyor. Taşyünü yalıtımlı panelin tersine birleşim noktalarındaki poliizosiyanürat, kaynaklı birleşim noktalarında aderans ve direnç sağlıyor. Bu şekilde yangının panelin içine dönüşü daha uzun süreli oluyor ve panel birleşimlerinde vida noktaları güçleniyor.

4 - NeowallFirma: Işıklar Yapı Ürünleri
Piyasaya Sürülüş Tarihi: Haziran / 2016
Yüzeyi, üretim aşamasında klinker kaplama tuğla ve cotto panel ile oluşturulmuş, çelik konstrüksiyon ile güçlendirilmiş cam elyaf donatılı beton panel. Önce, kaplama tuğlası silikon kauçuk malzeme içerikli kalıba diziliyor. Silikon kauçuk kalıba dışarıdan görülmesi istenen yüzey denk getirilerek tuğlalar yerleştiriliyor. Daha sonra elyaf içermeyen beton harcı kaplama tuğlası derz aralarına ve tuğlanın arka yüzeyine püskürtülerek buğu tabakası oluşturuluyor. Sonra cam elyaf içeren çimento harcı buğu tabakasının üzerine püskürtülerek GRC malzeme oluşturuluyor. Levha halinde istenirse bir gün bekletiliyor. Ertesi gün kalıp sökülüyor. Önerilen GRC et kalınlığı 15 mm olup, kaplama tuğlaları 15 mm GRC kalınlığının içine gömülüyor.

5 - Reynaers CW 50
Multi Level Drainage
Firma: Reynaers Alüminyum
Piyasaya Sürülüş Tarihi: Ocak / 2016
CW 50 Multi Level Drainage, karmaşık çizgilerle cephe oluşturmaya izin veriyor. Standart cephe sistemleriyle aynı hızda uygulanabiliyor. Reynaers’in sınırsız tasarım özgürlüğü sunan ve maksimum şeffaflığa olanak veren standart cephe sistemi CW 50 ile aynı performansa sahip. Tasarım varyantları binanın hem içi, hem de dışı için çözümler yaratıyor. Enerji performansı açısından üçlü cam kullanımına olanak veren ve sistemi pasif ev ve düşük enerjili binalar için bile uygulanabilir hale getiren farklı düzeylerde çözümler sunuyor.

6 - Steni Polimer Kompozit Cephe Paneli
Üretici ve Temsilci Firma: Steni AS  / Merger
Piyasaya Sürülüş Tarihi: Nisan / 2016
Renk uygulanan yüzeyi “electron beam curing” uygulanmış akrilik olan Steni Cephe Panelleri, fiberglass takviyeli polimer kompozit bir malzeme. Benzer ürünlere kıyasla hem yapısal olarak daha uzun ömürlü hem de solmazlık özelliğine sahip. Pürüzsüz yüzeyi sayesinde kir tutmuyor ve kolay temizleniyor. Antigrafiti özelliğe sahip. Steni, özellikle uygulama pratikliği dolayısıyla getirdiği maliyet avantajıyla ön plana çıkıyor. Ürün, BIM Object kataloğunda da yer alıyor.

7 - Yeni Havalimanı Camı (Şişecam Temperlenebilir Solar Low-E Cam)Firma: Şişecam Düzcam
Piyasaya Sürülüş Tarihi: Haziran / 2016
Yeni Havalimanı Camı, ısı kayıplarını sıradan çift cama göre yüzde 50, güneş ısısı girişini ise yüzde 40-65 azaltıyor. Isı ve güneş kontrol özelliğinin yanı sıra yüksek ışık geçirgenliğine sahip; dolayısıyla yapay aydınlatma ihtiyacını azaltıyor. Düşük yansıtma özelliği sayesinde manzaranın ön plana çıktığı projeler için ideal çözüm sunuyor.Bugüne kadar benzer performanslardaki Temperlenebilir Solar Low-E ısı ve güneş kontrol camı talepleri ithal ürünlerle karşılanırken, 2016 yılında çift gümüşlü olarak ticari üretimine başlanan ürün ile ülkemiz kaynaklarının ithal ürünlere harcanması engellenerek Türk ekonomisine de katkı sağlanıyor. İstanbul Yeni Havalimanı projesi için Şişecam Ar-Ge ekibinin geliştirdiği Temperlenebilir Solar Low-E Cam’ın ısı geçirgenlik katsayısı 1,1 W/m2K.

Yılın Cephe Sistem Bileşeni Adayları (4 Aday)


1 - Duowin®Plus Motorlu Alüminyum
Giyotin Pencere Sistemleri
Firma: FYT Mühendislik
Piyasaya Sürülüş Tarihi: Haziran / 2016
Duowin Plus Motorlu Alüminyum Giyotin Pencere Sistemi’nde, zincir dişli sisteme bağlanan ve elektronik olarak kontrol edilebilen motorların kullanımının, artan yük kapasitesiyle geniş açıklıkları kapatabilme, otomatize edilerek insan faktörünü dışarıda bırakabilme, kullanılan sensörlerle güvenliği sağlama gibi öne çıkan avantajları var. Vasistas açılabilen alt kanat sayesinde dış yüzeylere artık ulaşılabiliyor ve temizlenebiliyor. Yüksek katlarda avantaj sağlayan bu özelliğiyle konut projelerinde tercih edilebiliyor. Düşey kanallar içerisinde hareket eden kanatlar altta veya üstte toplanabildiği gibi, çerçeve yüksekliğini ikiye ya da üçe bölerek kullanılabiliyor.

2 - DURAWIND (Perfore CTP)
Rüzgar Bariyerleri
Firma: Polser Şeffaf Çatı Örtüleri
Piyasaya Sürülüş Tarihi: Şubat / 2016
Levhaların her iki yüzeyi de Diamond Shield UV koruma sistemi ile kaplı. Korozyona dayanımlı, paslanmıyor ve çürümüyor. Yüksek mekanik mukavemet sağlayan örgü elyaf ihtiva ediyor. FS<25 ASTM E84 normuna uygun olarak alev ilerletmeyen tipte üretiliyor. 115 km/saat rüzgar yüküne dayanıklı DURAWIND (Perfore CTP) Rüzgar Bariyeri, istenilen RAL renginde üretilebiliyor. Kullanım Alanları: Termik Santraller, Liman Hizmetleri, Kömür Depoları ve Eleme Tesisleri, İnşaat ve Hafriyat Sahaları, Çimento Tesisleri, Hazır Beton Tesisleri, Saha Dolgu İşleri, Çevre Düzenleme, Kentsel Katık Atık Depolama Sahaları, Atık Geri Kazanım Tesisleri,  Taş Ocakları ve Madencilik, Yükleme Hizmetleri, Demir Çelik Endüstrisi, Kentsel Dönüşüm, Bina Yıkımı vs.

3 - Kasso C-FoldFirma: Kasso Mühendislik
Piyasaya Sürülüş Tarihi: Kasım / 2016
C- FOLD, geometrik dokulu perfore metal kabuklar, Mimar Burak Pekoğlu (BINAA) ile birlikte geliştirilmiş. Cephelere karakter vurgusu sağlayan paneller çift cidar işlevi görerek günışığını kontrollü bir şekilde filtreliyor. İç mekan, dış cephe tarafından kamufle edilirken, kullanıcılar dışarıyı görebilmeye devam ediyor. Günışığı, matematiksel olarak bir kompozisyona uyarlanmış metal dış cephenin görünümünü değiştiriyor. Geceleriyse aydınlatma tasarımı, yapının çift yönlülüğünü vurguluyor. Cephelerin sağır kısımlarında, ritmik dağıtılmış perfore panellere entegre edilen aydınlatma elemanlarıyla ışıklandırma sağlanırken, ofis alanlarındaki tamamen perfore paneller ile iç mekan aydınlatması alternatif bir cephe algısı yaratıyor.

4 - Ytong 0,09Firma: Türk Ytong
Piyasaya Sürülüş Tarihi: Mayıs / 2016
Ytong 0,09, A1 sınıfı hiç yanmaz, sürdürülebilir bir gazbeton duvar bloğu. Gazbeton sektöründe bir ilk ve en yenilikçi ürün olarak lanse ediliyor. Ytong 0,09 bloklar ile oluşturulan duvarlar 0,09 W/mK ısıl iletkenlik hesap değerine sahip oluyorlar ve Türkiye’deki standart gazbeton bloklarına göre yüzde 30 daha fazla enerji tasarrufu sağlıyorlar. “C” ya da “B” gibi kategorilerde projelendirilmiş bir binada, mimari projede değişiklik yapılmaksızın, duvarlarda Ytong 0,09 kullanılmasıyla bina enerji tasarrufunda sınıf atlayarak “A” veya “B” sınıfı Enerji Kimlik Belgesi alabiliyor. Ytong 0,09, basınç mukavemeti (2,5 MPa) korunarak ağırlığı yaklaşık yüzde 13 azaltılmış bir ürün.


Oy Kullanma Formu için tıklayınız...

Geri
share on twitter share on facebook