E-dergi
e-dergi

Ürün

Nefes Alan Şehirler için Bitkilendirilmiş Yeşil Çatılar

Günümüzde projeler, çevresel ve görsel zenginliklerini tamamlayan ve onları benzer örneklerinden ayıran bitkilendirilmiş çatı uygulamaları sayesinde öne çıkıyor. Yalıtım sektörünün önemli firmalarından BTM de bitkilendirilmiş yeşil çatı uygulamalarıyla yapılara değer katıyor.

Geçmişte ağırlıklı olarak arazi toprağı üzerinde yapılan peyzaj çalışmaları, bugün artan ihtiyaçlar ve proje alanındaki her bir metrekarenin değerlendirilmek istenmesi sonucunda, yeraltına alınan otoparkların üzerinde veya kat bahçesi olarak tasarlanmış bina teraslarında karşımıza çıkıyor. Ülkemizde daha çok bir pazarlama argümanı olarak kullanılsa da bitkilendirilmiş yeşil çatılar, dünya üzerinde yatırımcı ve tüketicinin tercihinin ötesinde, bir kent politikası olarak benimseniyor. Türkiye’nin yalıtım sektörünün önde gelen firmalarından BTM, 1990’lı yılların başından bu yana bahçe çatılar için ürettiği bitümlü örtülerle yapılara değer katıyor. Ayrıca BTM botanik ürün grubunda kök tutucu kullanmaya gerek olmadığı için malzeme ve işçilikten ciddi bir tasarruf sağlanıyor.
BTM 90’lı yılların başından beri, yeşil çatılar için ürettiği, kök tutma özelliğine sahip Botanik serisi bitümlü örtüleri DIN 4062 belgesine uygun şekilde çakıl kullanarak uyguluyordu. 2014 yılında bir ilki gerçekleştiren BTM, bitki köklerine dayanıklı ürettiği su yalıtım örtüsü ile TS EN 13948 CE kalite belgesi aldı ve geçmişten bu yana Türkiye’de bu belgeye sahip ilk firma olarak prestijli projelerin tercihi oldu.

Hedef Yüzde 15 Büyüme
Projelere kattıkları konfor ve estetiğin yanı sıra kentsel alanda sert zeminlerin artmasına karşı bir önlem olarak uygulanan ve ekolojik sisteme katkı sağlayan yeşil çatı sistemlerinin, BTM tarafından 2011 yılından bu yana birçok önemli projede uygulandığını belirten BTM Satış Pazarlama Yönetim Kurulu Üyesi Orkun Ürkmez, “Dünyada, değişen pazar ve rekabet koşullarını gözönüne alarak, kendi teknolojisini ve ürünlerini geliştiren, bu alanda mühendislik gücüne, laboratuvar altyapısına yatırım yapan, yurtiçi-yurtdışı araştırma kurumları ve üniversitelerle ortak projeler yürüten BTM olarak yarattığımız ilklerle yalıtım sektörünü teknoloji dünyasında bir adım daha ileri taşıyoruz” diyor.


Geri
share on twitter share on facebook