E-dergi
e-dergi

ÇATIDER'den / Başkan'dan...

Değerli Üyelerimiz,

Adil Baştanoğlu
ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı


Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) olarak büyük bir heyecanla yeni bir döneme daha başlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.

ÇATIDER 8. Olağan Genel Kurulu’nda 2017-2018 döneminde görev yapacak yeni Yönetim Kurulu Üyeleri seçildi. Daha önce 2007-2008 ve 2009-2010 dönemlerinde 2 kez bu görevi üstlenen bir isim olarak, üçüncü kez ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçilmenin onurunu yaşıyorum. Önümüzdeki dönemde, Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarım ve sizlerle birlikte çatı sektörünü daha ileriye taşımak için elimizden geleni yapacağımıza yürekten inanıyorum.

Dünya ekonomisinin 2017 yılında da yavaş olacağı, istenen ölçüde büyüyememe sorununun devam edeceği anlaşılıyor. Türkiye ekonomisinin de benzer bir yıl geçireceğini öngörmek mümkün. Jeopolitik risklerin yoğunlaşması, dünya ekonomisindeki yavaşlama ve harcama - talep kaybı gibi etkenler, bu sürecin ana nedenleri arasında yer alıyor. Bu dönemden ülkemizin daha da güçlenerek yoluna devam etmesi için hepimize görev düşüyor. Biz de çok çalışarak, hem sektörümüzde, hem de ülkemize güç katmaya kararlıyız.

Bununla birlikte gerek ihracatta, gerek iç pazarda alınması gereken önlemlerin de gecikmeden uygulanmaya konmasını istemekteyiz. Bu önlemlerle ilgili yetkililerle görüşmeye açığız ve samimi gayretleri olduğunu görmekteyiz. Yeterli olmasını ve senenin sonunda bu beklentilerimizin gerçeğe dönüşmesini dileriz.
ÇATIDER olarak, sektörümüze değer kattığına inandığımız projeleri de hayata geçirmeye devam edeceğiz. Çatı sektörünün gelişmesi ve kalifiye işgücünün artması için yürüttüğümüz çalışmalar arasında yer alan e-öğrenme projesi “Yapı Okulu” ile sektöre donanımlı yeni çalışanlar kazandırmaya odaklanacağız.

Ayrıca “Çatı Şenliği” adı altında çatı ustaları yarışması ve dernek bünyesindeki komite çalışmaları gibi etkinlikleri de gerçekleştireceğiz. Bunun yanı sıra gündemimizde, çatı ustalarının sertifikalanması için yapılacak çalışmalar, yönetmelik, standart, eğitim ve değerlendirme faaliyetleri, mesleki okullardaki çatı eğitimlerinin geliştirilmesi de bulunuyor.

Sektör temsilcilerimizin dikkatli olması gereken konularda  işverenlerin çalışanlarını belgelendirmesi gerekiyor. Yeni yıldan itibaren başlamış olan teftişlerde, iş müfettişleri tarafından MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu bulunan 40 meslekte belgesiz çalışanlar için işverenlere, her bir çalışan için 500 TL idari para cezası uygulanmaya başladı. Mesleki yeterlilik ve belgelendirme sisteminin tam anlamıyla oturması halinde hem işgücü piyasasında arz-talep uyumunun artacağına, hem de iş kazalarında ciddi bir gerileme sağlanacağına inanıyoruz. Süratle bu konuda uyum sağlamaya ve sektöre katkı vermeye çabalayacağız.

Konumuza ilgi duyanların bilgi ve tecrübe birikimlerini derneğimizle paylaşmalarını, bilginin kullanılabilirliği ve yayılması açısından önemsiyorum. Çalışma gruplarında, etkinliklerimizde yer almak,  örneğin sempozyuma makale vermek, diğer sektör emekçileriyle tanışmak ve sosyal ve teknik konuları paylaşmak hem firmaların güç birliği ve marka bilinirlikleri açısından, hem de kişisel bilinirliğinizle paylaşımlarınız açısından sizlere katkı sağlayacaktır.

Bir sonraki sayıda buluşmak üzere.


Geri
share on twitter share on facebook