E-dergi
e-dergi

Fuar / BAU 2017

BAU 2017

Yapı malzemeleri sektörünün dünyadaki en büyük buluşma noktası olan BAU Fuarı, bu yıl da Münih'te 250 binden fazla profesyonel tarafından ziyaret edildi. Türkiye'den hem katılımcı hem ziyaretçi olarak yoğun bir ilginin olduğu BAU 2017'de en dikkat çekici şey ise yalıtımdan döşemeye, cepheden strüktüre kadar yapının her aşamasında ahşaba gösterilen ilgi ve her geçen gün kendinden beklentilerin arttığı cephe sistemlerinde gerçekleştirilen inovasyonlardı.

16-21 Ocak tarihleri arasında Münih’te düzenlenen BAU 2017, yine her zamanki gibi yapı malzemeleri sektörünün uluslararası anlamda en önemli buluşma noktalarından birisi oldu. Sektördeki son teknoloji ve sistemlerin sergilendiği fuar 183 bin metrekarelik alanda organize edildi. 45 ülkeden 2120 katılımcı firma ve kurumun yer aldığı BAU 2017’yi, 80 bini Almanya dışından olmak üzere 250 binden fazla profesyonel ziyaret etti.

Her metrekaresi dolu ve devasa büyüklükte 17 ana salon ve fuayeleriyle, yapı endüstrisindeki tüm mevcut ve inovatif çalışmaların birarada sergilendiği BAU’ya Türkiye’den de hem katılımcı hem ziyaretçi anlamında ilgi büyüktü. Avrupa Birliği dışında en fazla ziyaretçinin olduğu Türkiye, onlarca katılımcı firmayla da fuara etki eden önemli ülkelerden birisi oldu. Fuarda Türkiye’den standalarıyla İTO, Türk Yapı Malzemeleri Komitesi, Yapı Turkeybuild Fuarı, Marble Fuarı ve İZFAŞ gibi kuruluşların yanında AKG Gazbeton,  Aspen, Asteknik Mühendislik, Modelpan, INTEGRA Aspen Yapı ve Zemin, Stenkim, Armada Yalıtım, Gentaş, Styronit, Net Yapı, Ondumit, Standart İzolasyon, Işıklar, Mare, Nevra Yapı, Regal Alüminyum, Sareks, Teknorm Plastik, Ankara Teknik Yapı, Arsan Kauçuk  Beta Kimya, FYT Mühendislik, Han Zemin Yapı Market, Deniz Yalıtım, BVT Zemin Kaplama, Akkim, Fixa Yapı Kimyasalları, Amanos Building Systems, Kasso Mühendislik, Vefa Prefabrike, Argesan Kalıp Sanayi, Sanpark, Alaz Ahşap Teknolojileri, Novawood, UCM Kompozit Yapı Malzemeleri, BTM, SEL Dış Ticaret, Fabrikart Membrane, Saray Alüminyum, Sistem Metal Yapı, Ada Cam Sanayi-Armassglass, BTS Alüminyum, Libart, Eryapı Metal ve Kale Kilit firmaları katıldı. 

Sergilenen ürünler ve etkileyici stantlarıyla göz dolduran BAU 2017, etkinlikleriyle de dikkat çekti. Özellikle C2, A4 ve BO hollerinin ortasında organize edilen forumlar çok sayıda ziyaretçi tarafından takip edildi. Sektördeki uygulama ve planlamada dijitalizasyon, modüler seri üretim, akıllı yapı teknolojileri ve restorasyonda yeni çözümler gibi güncel teknoloji ve yaklaşımların tartışıldığı forumlar, mimar, araştırmacı ve uzmanların ilgi odağı oldu.

 Birçok ödül törenine ev sahipliği yapan BAU fuarlarının alameti farikalarından birisi olan “The Long Night of Architecture” etkinliği ise bu yıl da en çok ilgi çeken etkinliklerden birisi oldu. 20 Ocak akşamı otuz beş bini aşkın ziyaretçi Münih’in 70 önemli ve ilgi çekici yapısını gezme fırsatı buldu.

Solar Leaf, Bioreaktör Cephe
İçinde, yenilenebilir enerji kaynakları olarak ısı ve biyokütle üretmek için mikro algler yetiştirilen Solar Leaf Bioreaktör Cephe, fuarın en inovatif ürünlerinden birisiydi... Dinamik bir cephe sistemi olan Solar Leaf, dünyada bir ilk olma özelliğine sahip. Biyokütlenin avantajı, enerji ve ısı üretimi için esnek bir şekilde kullanılabilmesi ve neredeyse kayıpsız depolanabilmesi. Harici kaplama elemanı ve dinamik gölgeleme aracı olarak kullanılan sistemde, günışığı fazla olduğunda, daha fazla yosun oluştuğundan bina için daha fazla gölgeleme de sağlanıyor. 

Schüco FACID
Schüco’nun tanıttığı FACID, sürdürülebilir, dayanıklı, esnek ve hafif bir yapı cephesi sağlıyor. Değişen bina kullanımına uyum sağlayabilen ürünle boşluklar ve pencere alanları transparan bir şekilde ya da hareketli gölgeleme elemanları ile kapatılabiliyor. Cephe elemanları zarar görmeden ve atık oluşturmadan sökülerek tekrar kullanılabiliyor ya da geri dönüştürülebiliyor. FACID, cephe üzerinde çok fazla değişikliğe ve üretime sebep olmadan bütün köşe ve bitişlerde mükemmel gözükecek şekilde gerilebiliyor.
 
Schüco’dan yangın güvenliği çözümleri
Shüco’nun yeni alüminyum yangın ve duman koruma sistemleri Firestop ADS 90, FR 30 ve FireStop ADS 76.NI SP, verimlilik ve uygulama kolaylığı konusunda yeni standartlar oluşturmuş. Açık oluk profil geometrisi sayesinde azaltılmış sistem ayarları daha az parça ile çalışabiliyor ve ilk defa kilit teknolojisi olmadan kapı tasarımı mümkün kılınmış. Bina kullanımda olsa bile strüktürel şartlara bağlı olarak birimler hızlıca ve verimli bir şekilde monte edilebiliyor. Fonksiyonel faydalarının yanı sıra zarif profil kalınlıkları ve 1500 mm kalınlık ve 3100 mm uzunluğa kadar çıkan temiz açıklık ölçüleri ile bu ürünler tasarıma yeni bir boyut getiriyor. 

Velux’ten KONVEX-GLAS
Tasarım ve fonksiyonun yenilikçi birleşimi ile üretilen yeni düz çatı penceresi “KONVEX-GLAS” hem binanın içi hem de dışından olan en yüksek beklentileri karşılıyor.
-     Yağmur suyunun sorunsuz akması için bükük cam ve pürüzsüz yüzey
-     İçerden dışarıya temiz görüntü ve bol miktarda gün ışığı
-     Üç-camlı sistem ile yalıtım
-     0-15 derece arasındaki çatılarda kolay ve hızlı kurulum

Alpolic A2
İki metreye kadar genişliğe sahip dünyadaki ilk yangın dayanımlı alüminyum kompozit panel olan Alpolic A2 fuara damga vuran ürünlerden biriydi. Ürünle, cephe uygulamasında daha az birleşim noktasına sahip panel tasarımları yapılabiliyor. Bu sayede estetik açıdan yeni olanaklar sağlıyor ve birleşim noktaları daha az olduğu için uygulama süresi ve maliyeti daha az. Panel, iki alüminyum levha ve arasında yangına dayanımlı Avrupa yangın dayanım standardı Euroclass A2’ye (EN 13501-01:2007) uygun bir çekirdek barındırıyor.

Solar Termal Jaluzi
Solar Termal Jaluzi, bir gölgeleme elemanındaki aşırı ısınmanın önüne geçilmesi amacıyla geliştirilmiş. Solar Termal Jaluzi, normal bir jaluzi gibi hareket ettirilebiliyor. Aynı zamanda ısı boruları vasıtasıyla ısıyı emiyor ve güneşin ısıtma etkisini azaltıyor. Jaluzide spektral olarak seçici kaplama veya konvansiyonel kaplama kullanılabiliyor. Isı borularının kullanılması, öncelikle güneş enerjisini toplamak için hareketli tabakaların kullanılmasını sağlıyor.

Alwitra EVALON Solar cSI
Dünyanın ilk esnek fotovoltaik  modüllerinden oluşan solar çatı membranı olarak piyasaya sunulan EVALON Solar cSI’de yüksek kaliteli sentetik çatı ve su yalıtım membranı, yüksek performanslı PV modüllerle birleştirilmiş. Cam içermeyen silikon modüllerden oluşan membranın bir diğer avantajı, yalnızca 3.3 kg/m2 ağırlığında olması. Böylece, EVALON® Solar cSI, düşük bir taşıma kapasitesine sahip çatılara bile monte edilebiliyor. EVALON® Solar cSI, yüksek verimlilik ve minimum modülasyon aralığı nedeniyle, 10 m2den daha küçük bir alanda 1 kW kurulu güce ulaşıyor.

Braas AERLOX
Yüksek mukavemetli betonun optimize edilmesiyle hem çatı ağırlığı azaltılıyor hem de güvenlikten ödün verilmiyor. Aerlox kiremit yaklaşık yüzde 35 daha hafif. Doppel-S Aerlox, diğer BRAAS ürünlerinde olduğu gibi sistem olarak geliştirilmiş. Ürün, diğer kiremitler 4,3 kg ağırlığındayken sadece 2.8 kg ağırlığında. Bu sayede statik olarak güçlü olmayan çatılar için mükemmel bir çözüm sunuyor. Ayrıca, düşük yoğunluğu, malzemenin taşınması ve uygulaması esnasında da avantaj sağlıyor. 

GSP Cam Sandviç Panel
İconic Skin tarafından geliştirilen GSP Cam Sandviç Panel, cam yüzeyli opak bir yapı elemanı. Geniş yelpazede uygulamalar için ideal. Ürün sayesinde cepheler artık en ve boyda 16 metreye kadar tek çeşit cam elemanlarla kaplanabiliyor. GSP’yi geleneksel pencere ve cephe sistemleriyle kombine etmek, homojen cam sandviç cephelerin oluşturulmasını mümkün kılıyor. Pasif ev standartlarına uyan bir U değerine (0.13 W/m2K) sahip.

Alumil Supreme
Supreme SF85, Alumil’in sunduğu en yeni katlanan kapı sistemi... Zemin kısmından yalıtımlı olan sistem, özel binalar ve yüksek kaliteli çözümler için ideal. Yüksek performansıyla öne çıkan bu gelişmiş sistem, katlanan kapı pazarındaki farklı isteklere cevap veriyor.
-     Daha iyi görüş için daha az alüminyum içeren minimal tasarım (Kapılar arası 105 mm, çerçeve-kapı arası 110 mm)
-     Yüke dayanıklı menteşeler sayesinde dört metreyi geçen yüksek ölçülere sahip olabilir. (Her kapıda 200 kg)
-     U: 1.5 W/m2-K

Paraverde
El yapımı bir tarzda üretilen PARAVERDE® görsel koruma sistemi son yıllarda yüksek bir büyüme kaydetmiş. İsteğe bağlı olarak birleştirilebilen yeni akrilik cam ve Cortenstahl öğeleri ile çekici, rahat yerleşim planları oluşturulabiliyor. Entegre taban ve yanal tutturma raylı beton elemanlar ile el yapımı benzersiz parçaların birleşimi kişiye özel tasarımlar sunuyor. Ayrıca düzensiz, organik olarak şekillendirilmiş bitkiler eklenebiliyor.

Signum
Kilden üretilmiş çatı havalandırma bacası “Signum” henüz geliştirilmekte olan DIN 1986-100:2016-12 standardına uyum sağlıyor. Bu standart zorunlu hale geldiğinde önemli bir değişiklik olacak: Fanla çalışan tüm havalandırma kanallarının üst kapakla inşa edilmesi gerekecek. Creaton, yeni DIN 1986-100 ile zaten uyumlu olan Signum kilden yapılmış havalandırma bacası üzerine yeni ve esnek bir konsept geliştirmiş. Ürünün avantajlarından bir diğeriyse çift kiremide gerek kalmaması.

GU ile verimli havalandırma
Ürün, havalandırma elemanlarının cephede tasarlandığı binalarda kat arasında daha çok serbest alan sağlıyor. Kat aralarındaki boşluğun entegrasyonu sağlanabiliyor. Farklı açıklık tipleri mevcut. Sunulan çözümler GU standardına uygun cihazlar ile kanıtlanmış profil mühendisliği ve otomasyon teknolojisini baz alıyor.
HAWA Frontego 30/matic
Bu tam otomatik katlanabilir gölgeleme sistemi panjurlarının her biri 30 kg ağırlığa sahip ve geniş yüzeyli cephe tasarımlarında yeni alternatifler yaratıyor. Ürün hem ticari binalarda ve otellerde hem de müstakil evlerde ve apartmanlarda kullanılabiliyor. HAWA Frontefo 30/matic 2,4 ve 6’lı panel sistemleri tavana, duvara ya da döşemeye monte edilebiliyor. Özel tasarımlar ve retro giydirme yapılması da mümkün. Bu avantajları çok ortada olmasına rağmen teknolojisi gizli kalıyor.

HEROAL S 77 SL
HEROAL S 77 SL kaldırma kayma sistemi, tek bir sistem ile tüm gereksinimleri karşılıyor: maksimum şeffaflık ve erişilebilirlik, kolay açılma ve kapanma, büyük genişlikler ve yükseklikler ile net çizgiler. Yeni bağlantı tasarımı, 90° açılma açısına izin veriyor. Her iki kanadın açılabileceği bu açma seçeneğinin eklenmesi tamamen yeni bir alan oluşturuyor. Bu şekilde mekânsal tasarım, yeni bir ifade unsuru haline geliyor.

HUECK Lambda 100
HUECK Lambda 100, mükemmel ses yalıtımına sahip modern bir kompozit pencere sistemi. Rw değeri 49 db’ye kadar çıkan pencere çok iyi bir ses yalıtımı sağlıyor. Bir yandan da 1.0 W/m2K’e kadar inen U değerleri ile yine çok iyi bir ısı yalıtımına imkan veriyor. 

Solarwall
SolarWall sistemleri, bina cephesinde ilave bir yüzey olarak kuruluyor ve 600 watt/m2ye kadar ısı enerjisi üretebiliyor (yılda 1.5-3.5 GJ/m2). Güneş, metalden oluşan SolarWall kolektörünün yüzeyini ısıttığında, ısınan hava yüzeydeki binlerce minik delikten geçerek mevcut hava girişine yönlendiriliyor. Güneş enerjisi ile ısıtılan hava bundan sonra geleneksel havalandırma sistemi ile veya özel fanlar ve kanallar vasıtasıyla bina boyunca dağıtılıyor. SolarWall teknolojisi, büyük miktarda temiz havayı tamamen doğal ve masrafsız olarak ısıtıyor ve böylece iç hava kalitesinin iyileştirilmesine ek olarak, binalar için zorunlu taze hava gereksinimlerini öngören yeni Avrupa Normu EN13339 ile uyumluluk sağlanmasına da yardımcı oluyor.

Kemperol Fallstop
Kemper System, çatı ışıklıklarındaki hasarın azaltılması için özel bir kaplama geliştirmiş. Kemperol Fallstop, ışıklıkların dayanıklılığını en az üç kat artırıyor. Bu amaç için, ışıklıklar yeni ürünle birkaç kez kaplanıyor. Aynı zamanda, transparan olan malzeme ile kaplanan ışıklıklar delinmeye karşı da korunmuş oluyor. Poliüretan bazlı kaplama malzemesi UV ışını ve suyu geçirmiyor.

Okastone
Okastone, iki özel malzemenin kombinasyonundan meydana geliyor: Taş ve cam. 0.6 ile 3.0 mm arasında kalınlığa sahip olabilen malzeme, taşın camın üzerine yapıştırılması ile elde ediliyor. Sadece taş kullanılmasına ek olarak Okastone strüktürel camın gücüne ve dayanım kuvvetine sahip oluyor. Kir tutmayan, hava şartlarına elverişli olan bu malzeme aynı zamanda hafif. Farklı tiplerde olan taşlar çok çeşitli renk ve şekil seçenekleri sunuyor. Bu sayede doğanın benzersiz çeşitliliği ve manzarası cephede kullanılabiliyor.

Endura Twist
Endura Twist ile ısı geri kazanımıyla temiz hava sağlanırken kirli hava dışarı veriliyor. Farklı iç tasarım seçeneklerine sahip ürünün dikey ve yatay uygulama seçenekleri mevcut. Kanallar olmadan uygulama imkanı veren ürün, renovasyon projeleri için de ideal. Yüksek ısı geri kazanım verimliliği değeri: %81
Saint Gobain’den Büyük Ebatlı Camlar
Saint-Gobain Building Glass Europe, ürün portföyünü XXL formatında 18 x 3.21 metre genişliğe sahip camlarla büyütmüş. Bu başarının arkasında cam konusunda uzman olan Thiele firmasıyla yapılan ortak çalışma yatıyor. İki firma yaptıkları işbirliğiyle yalıtımlı cam üretimi ve uygulamasında yeni bir çığır açmışlar. XXL formatında olmasına rağmen camlarda ısı yalıtımı ve güneş geçirgenliği değerleri de oldukça başarılı.

Slidefix
Yanal yönde kayan ilk otomatik gölgeleme sistemi olan Slidefix, binaya kolay giriş ve çıkış sağlıyor. Kumaş gergi ile güneş korumasına imkan veren ürün, yapı kabuğuna görünmez bir şekilde entegre ediliyor.

Trespa Meteon Lumen
Trespa Meteon Lumen ile mimarlar cephede ışık yansımaları ile oynayabiliyorlar. Tasarım özgürlüğü sunan Trespa Meteon Lumen portföyüne üç farklı bitiş sunan beş yeni metalik dekor eklemiş. Gelişmiş LUMEN Çözümleri ile doğal ışık ile yaratıcı bir şekilde oynanabiliyor ve ışık bir tasarım elemanı olarak kullanılabiliyor. Mimarlar ışık yansımalarının birleşimi ile çeşitli kombinasyonlar yaratabiliyorlar. Üç farklı bitiş olması ayrıca binaya bir hareket, derinlik ve ton verilmesini sağlıyor.

İnsulbar LO: Metal Çerçeveler için Lambda Optimizasyonlu Yalıtım Profili
Ensinger, BAU 2017 Fuarı’nda pencere, kapı ve cepheler için yüksek yalıtımlı yeni bir ısı yalıtım profili tanıttı. Çerçevenin montaj derinliği değişmezken, 0,18 W/m·K gibi bir lambda değeri sayesinde daha iyi bir Uf değeri; ya da Uf değeri değişmezken daha düşük bir montaj derinliği elde edilebiliyor. Yeni insulbar LO’nun yalnızca 0,18 W/m·K değerindeki termal iletkenliğinin, dolayısıyla artan yalıtım etkisinin anahtarı, pürüzsüz düz bir yüzeye sahipken, gözenekli bir çekirdeğe sahip oluşu.

ZeLa Click / Değişim Kliği
BWM patentiyle üretilen ZeLa Click birçok öncü özelliğe sahip. ZeLa Click cephe braketi ince inşa yöntemi sayesinde yalıtıma mükemmel uyuyor. Kılavuz çubuğunun açık tasarımı enjeksiyon bağlarının kullanımına elverişli. Çeşitli kalınlıklarda yalıtım malzemesinin kullanılmasını mümkün kılan ürün, alüminyumdan veya yüksek kalitede çelikten yapılan kılavuz çubukların kolayca gevşetilmesinin ötesinde alet kullanımıyla hızlı düzeltmelerin de önünü açılıyor. BWM ZeLa Click inanılmaz hızla monte edilebiliyor. Montaj kolaylığı ve merkezi bir yük koyarken az sayıda braket gerekmesi, malzemeden kazandırıyor.

DOW Froth Pak Mini
DOW Froth Pak Mini artık yeni CP2 DUO dozaj aletiyle piyasaya sunuluyor. FROTH-PAK iki komponentli, taşınabilir bir kit şeklinde, elektrik gerektirmeyen bir poliüretan sistemi. FROTH-PAK ticari araçlar ve bina yalıtımında kullanılabiliyor. FROTH-PAK tahta, metal, duvar, cam ve plastik gibi çoğu zemin üzerinde iyi yapışma özellikleri gösteriyor. Ürün iki basınçlı kaptan oluşuyor ve uzun hortumlarla patentli INSTA-FLO dozaj tabancasına bağlı.

EJOT Iso-Corner
EJOT Iso-Köşe, poliüretan sert köpükten üretilmiş bir montaj açısı ve ek parçaların ETIC sistemlerine planlı eklenmesi için kullanılıyor. Alt tabaka için ayarlanmış bir dübel setiyle ve EJOT Delta PT 100 vidasıyla destek elemanını bağlayarak mükemmel koordineli bir bağlama sistemi elde ediliyor. Avantajları: “Bir malzeme/iki montaj yüzeyi”, “Yüksek güvenilirlik ve yük taşıma kapasitesi”, “Termal ayrım ile ısı köprüsü azaltımı”.

Foamglas T3+
Yeni nesil Foamglas T3+, 0.036 W/(mK) ısı iletimine ulaşıyor ve klasik Foamglas T4+’a nazaran lambda değerini yüzde 12 oranında iyileştirmiş. Bunu ise ürünün basınca dayanıklılık ve yanmazlık gibi meşhur özelliklerinden ödün vermeden yapıyor. Ciddi oranda iyileştirilmiş yalıtım performansı sayesinde Foamglas daha ince ya da daha az kat şeklinde uygulanabiliyor. Bu da zamandan ve maliyetten tasarruf anlamına geliyor. Foamglas sistemleri 360 derecelik yalıtım ve de bütün yapı örtüsü için sürekli koruma sağlıyor.

GEOLYTH Blue Smart
GEOLYTH Blue Smart, düşük ağırlıkta, yüzeyleri kapalı (hidrofobik) perlitten ve bağlama malzemesi olarak da bir çimento dolgusundan oluşuyor. GEOLYTH Blue Smart’ın dokusu çok ince ve bu yüzden birçok yalıtım uygulamasında tercih edilebiliyor. Dar odacıklı boş kil tuğlalar yalıtım kalitesini artırmak için makine tarafından otomatik olarak tamamen dolduruluyor. Sadece bir dolgu malzemesi olarak değil, aynı zamanda (basınca dayanıklı) sıva altı yalıtımı ve yangın geçirmez [A1] yalıtım malzemesi olarak da kullanılabiliyor.

Stosystain R
Geri dönüştürülebilir bir cephe yalıtım sistemi olan Stosystain R, inovatif bir tutturma yöntemi sayesinde ömrünü tamamladıktan sonra demonte edilebiliyor ve tekrar kullanılabiliyor. Sistemde hiçbir şey yapıştırılmıyor. Yalıtım mekanik olarak sabitleniyor. Sıva yüzeyleri için tutturma tekniğiyle sıva taşıyan plakalar koyuluyor. Böylece sistem parçaları demonte edilirken tertemiz bir şekilde ayrıştırılıyor ve ekolojik çevrime katılıyor.

Yalıtım ve Termal Kütlenin Kombinasyonu...
Fraunhofer’in araştırmacıları Faz Değişimli Malzemeler (FDM) ve köpüklerin termik ve yalıtım karakteristiklerini biraraya getirmişler... Yaz güneşi gökyüzündeyken binaların cephelerine entegre edilmiş Faz Değişimli Malzemeler ısıyı emiyorlar ve içerisi serin kalıyor. Dışarısı soğuduğunda ise malzeme ısıyı veriyor. Araştırmacılar ilk defa şekillendirme süreçlerini gelişmiş prosedürlerle takip ederek, köpüklerin yalıtım karakteristiklerini FDM termal kütlelerle biraraya getirmişler.

Delta MAXXX WD
Kendinden yapışkanlı çatı altı membran Delta MAXXX WD, çok daha kolay ve hızlı bir şekilde uygulama yapılmasını sağlıyor. Sağdan sola ya da soldan sağa zaman kaybetmeden uygulanıyor ve anında yapışkanlık sağlayarak hava etkilerinden optimum bir şekilde koruyor. Köşelerde ve katlanma noktalarında malzeme kaybına yol açmadan kusursuz bir şekilde yüzeye uyum sağlıyor.

Türkiye’den Katılımcılar...

BTM de BAU’daydı
BTM, BAU 2017’de sentetik membran grubundan taşıyıcılı TPO ve PVC örtüler ile BTMSEAL yeni nesil yapı kimyasalları ürünleriyle yer aldı. Ayrıca geliştirme aşaması tamamlanan oluklu, bitümlü çatı kaplama levhası Corrubit, dış ortam koşullarına daha dayanıklı yapısı, daha canlı ve albenili yeni yüzey şekli ile fuar boyunca katılımcıların beğenisine sunuldu. BTM Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Orkun Ürkmez, BAU gibi önemli etkinliklerde daha çok varlık göstererek, zengin ürün yelpazesiyle ve yalıtım teknolojilerine yenilikçi yaklaşımıyla BTM’nin dış pazarlardaki konumunu daha da güçlendirmeyi, ülkemizin marka değerini artırmayı hedeflediklerini belirtti. Ürkmez ayrıca, BTM’nin yalıtım sektöründe hem yerel hem de uluslararası standartlara uygun, global kalitede üretim ve hizmet sağlayan bir firma olarak yabancı ülkelerde de algısının yerleştiğini, BTM standına gösterilen yoğun ilgi ve alakadan bu sonuca vardığını belirtti. BTM standının fuar boyunca Avrupa’nın hemen her ülkesinden ziyaretçi ağırladığını söyleyen Ürkmez, “BTM ekibi olarak gördük ki kaliteli ürün, kaliteli hizmet her zaman ve her koşulda firmaya artı bir değer olarak geri dönüyor” dedi.

Saray Alüminyum Ürünlerini Almanya’da Sergiledi
Saray Alüminyum fuarda kompozit panelden alüminyum kapı pencere sistemlerine varan kadar zengin ürün portföyünü sergiledi. Türkiye’de üretimi ilk kez Saray Alüminyum tarafından gerçekleştirilen ve ihraç edilen A2 Yangın Sınıfı alüminyum kompozit paneller, B1 ve NANO yüzey kalitesine sahip alüminyum kompozit paneller gibi sektör için oldukça önemli malzemeler Saray Alüminyum standında yer aldı.

BAU’da AKG de Yerini Aldı
AKG Gazbeton İşletmeleri sadece Avrupa’nın değil, dünyanın önde gelen yapı fuarı BAU Münih Fuarı’nda Türkiye’yi temsil eden firmalardan biri oldu. Gördükleri ilgiden ve gerçekleştirdikleri temaslardan son derece memnun olduklarını belirten AKG Gazbeton Genel Müdürü Ali Şükrü Kahyaoğlu, bu tarz fuarlar sayesinde önemli yurtdışı bağlantıları sağladıklarını söyledi. Kahyaoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “AKG Gazbeton’un Avrupa’daki iş ortaklarımız için ne denli önemli olduğunu, yaptığımız yeni iş bağlantılarıyla tescillemiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Geçtiğimiz bu zor döneme rağmen Türkiye’ye duyulan güvenin devam ettiğini gördük. AKG’nin Avrupa ülkelerindeki distribütörleriyle kurduğu iş ortaklığı zemininin ne denli sağlam olduğunu da bu fuarla birlikte bir kere daha anlamış olduk. Ürettiğimiz gazbetonun kalite açısından ise Avrupa ülkelerinin gerisinde kalmadığını, aldığımız teknik onaylar ve belgelerle daha bile ilerisinde olduğunu teyit ettik. Bugün AKG Gazbeton İşletmeleri Brezilya’ya kadar ihracat gerçekleştiriyor. Tüm AB ülkeleri ile ticari bağlantımız var, ısı yalıtım plağı Minepor ile aldığımız Avrupa Teknik Onay Belgesi bize önemli kapılar açtı, satış ve dağıtım ağımız Avrupa’da da genişledi. 2017 yılında ise Ar-Ge alanında yaptığımız yatırımlarla, pazarın taleplerini karşılayacak yeni atılımlarla, Türkiye ve Avrupa pazarında fark yaratmayı hedefliyoruz” dedi.

Barış Atağ
FYT Genel Müdürü
“Yeni ve Mevcut Ürünlerimiz Çok İlgi Gördü”

“İlk kez katıldığımız BAU, beklentilerimizi genel anlamıyla karşıladı. Farklı ülkelerden kişilerle bayilik için görüşmeye başladık. Mevcut ürünlerimizin yanında yeni ürünlerimizi de sergiledik. Duowin® Alüminyum Giyotin Pencere Sistemleri ve Flyingshadow® Güneş Kırıcı Sistemleri gibi bir süredir satışını gerçekleştirdiğimiz ürünlerimizle beraber bu sene Windshield® Rüzgar Kırıcı Sistemleri’ni fuarda kullanıcıların beğenisine sunduk. Flyingshadow®sistemlerinin motor ile kontrol edilebilen alüminyum profillerden oluşan FS200 modelinin bir prototipini görücüye çıkardık ve yaptığımız diğer işlerin görselleriyle destekledik. Duowin®sisteminde ise motorlu ve uzaktan kumandalı seçenekleri ve görece küçük ölçülerde manuel olarak çalışan sistemimizi tanıttık. Windshield® ise en genç ürün sistemimiz, sabit parapet bölümü ve hareketli çerçevesiz cam paneliyle dış mekanda şık bir seperasyon sağlarken, rüzgarın olumsuz etkilerinden korunmanızı sağlıyor. Fuarda Duowin Plus, Duowin Plus Eco ve Windshield ürünlerimiz çok fazla ilgi gördü. Bu sistemler, daha önce karşılaşmadıkları için ziyaretçiler tarafından ilginç bulundu. Özellikle Windshield ürünümüz kullanım alanı ve estetik görünüşü nedeniyle ilgi çekiciydi...”

Burak Kıyıcı
Polyfin Geomembran San. ve Tic. A.Ş. Yön. Kur. Bşk.
“Önemli Firmaları Ancak Bu Tip Fuarlarda Görüyoruz”

“Polyfin olarak fuarda 1.2 mm ile 2.5 mm arası kalınlıklardaki ECB ve FPO geomembran sistemlerimizin bütün ürünlerini, aksesuar sistemleri dahil sergileme şansı bulduk.  Genel olarak bütün ürünlerimizin yoğun ilgi gördüğünü söyleyebiliriz ama özellikle yeni geliştirdiğimiz ve yangın konusunda mükemmel performans gösteren Polyfin Duo FPO Geomembran grubunun en çok ilgi çeken sistemler olduğunu belirtelim. Polyfin olarak geçen sene Avrupa’nın en büyük kapasiteli Geomembran Ekstrüzyon (üretim) hattını kurmuştuk. Standart üreticilerin bir haftada üretebildiği miktarı biz bir gün içinde ve tek mesaide üretebiliyoruz. Üretimimiz el değmeden ve tam otomasyon sistemiyle, her aşaması bilgisayar kontrolü ile yapılıyor. Bu teknoloji hem malzemelerin mekanik özelliğine, hem de görsel olarak tekstürüne çok olumlu yansıyor. Bu farkları görmek bile ziyaretçilerimiz için başlı başına ilgi çekici bir konu oldu...”

Cem Kubat
Mitsubishi Plastics Euro Asia Ltd. Başkanı 
“Beklentilerimiz Fazlasıyla Karşılandı”

“Bildiğiniz üzere 3 sene önce Japonya ve Amerika’dan sonra 3. fabrikamızı Almanya’nın Wiesbaden şehrine kurduk. Bu fuara katılmaktaki amacımız, mevcut müşterilerimizi ağırlayıp kendilerine yeniliklerimizi sunmak, ilk defa tanışacağımız sektör temsilcileriyle yeni satış kanalları oluşturmak ve dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilere ürünlerimizin ayırt edici özelliklerinden bahsetmekti. BAU 2017 Fuarı bu anlamda beklentilerimizi fazlasıyla karşıladı ve bir hayli fazla yeni irtibatla bizi biraraya getirdi. Önümüzdeki süreçte bu fuarın bize kazandırdıklarını daha fazla hissedeceğimize inanıyoruz...”
“BAU Fuarı’na 2001 yılından bu yana düzenli olarak katılıyoruz. Bu sene 9. kez katılım gösterdik. Standımızın ana konstrüksiyonu, Almanya fabrikamızda üretilmiş olan prismatic sky renkli Alpolic/fr alüminyum kompozit levhalarımızdan oluşuyordu. Arka yüzeyi yaprakların yapısını andıran konstrüksiyonun en önemli özelliği, hiçbir alt konstrüksiyon kullanılmadan kendi kendini taşıyacak şekilde dizayn edilmiş olması. Ziyaretçilerin büyük ilgisini çeken tasarım, malzememizin sağladığı yüksek işlenilebilirlik özelliği ile limitlerin ne kadar zorlanabileceğini çok iyi gösteriyordu. Standımızın arka duvarı ise Almanya fabrikamızda geçen sene itibariyle üretimine başladığımız reAL Anodised (Eloksallı kompozit levha) serisi malzemelerimizle kaplıydı. Aynı zamanda 2050 mm eninde üretilmiş bir alüminyum kompozit levha da yine aynı duvara monte edilmişti. Ayrıca, uzun yıllar süren Ar&Ge çalışmaları neticesinde üretimine başladığımız Alpolic/fr Photocatalyst Coating (Yağmur ve güneş ışığının yardımıyla kendi kendini temizleyen levhalar), tanıtılan yeniliklerimiz arasında yerini aldı. Malzemelerimizin yüzeyinde standart olarak kullandığımız Lumiflon floropolimer boyanın en önemli özelliklerinden biri de rötuş yapılmasına imkan sağlaması. Boyanın kuruması için normal hava koşulları yeterli olduğu için malzemelerimiz cephede asılıyken rötuş boyası uygulanabiliyor. Standımız içerisinde fuar süresince rötuş boya uygulamasının demosu ziyaretçilerimize yapıldı. Yeni ahşap ve taş dokulu pattern serisi malzemelerimizle birlikte farklı dokulara sahip paslanmaz çelik kompozit levha numunelerimiz de ziyaretçilerimizin beğenisine sunuldu...”

Deniz Altuntaş
Nova Orman Ürünleri
“BAU 2019’a da Katılmayı Düşünüyoruz”

“BAU 2017’ye Novawood olarak Almanya ve Hollanda distribütörümüzle ortak katılım sağladık. İkinci kez katıldığımız fuarda, Novathermowood Deck ve Cephe kaplamalarımızı ziyaretçilerin beğenisine sunduk. Klasik yüzeylerin yanı sıra yeni yüzey işlemlerimizi ve uygulama detaylarımızı sergileme şansı bulduk. Fuar süresince yeni tasarım deck ürünlerimizden olan Curly ve Hexagon modellerimiz büyük ilgi çekti. Buna ek olarak Sahara yüzey decklerimiz ilk defa Avrupa’da görücüye çıkmış oldu. Alışılagelmişin dışına çıkan Sahara yüzey decklerimize büyük talep oluştuğunu gördük. Standart ürünlerimiz olan Deck ve cephe ürünlerimiz de doğal olmaları, dayanıklılıkları ve markamızın oluşturduğu güven ile fuarda büyük ilgi gördü. Hem ziyaretçi portföy zenginliği hem de prestiji sayesinde oldukça fazla beğeni toplayan BAU Fuarı’na 2019’da da katılmayı düşünüyoruz. Daha büyük bir alan sunulabilmesi durumunda bir sonraki fuarda büyük bir Showcase sunumu ile katılım sağlayacağız...”
“Fuara her şeyden önce profesyonel kitleler katılım gösteriyor. Bu da stantlarda oluşan yoğunlukların sadece şirketlerin sunduğu ürünlerle alakalı olmasını sağlıyor. Fuarın giriş bedellerinin yüksek olmasından dolayı son gün olan cumartesi gününün bedelsiz giriş sağlanmasıyla fuar, perakende müşteriler için de cazip hale getiriliyor. Bizim gibi şirketlerin kitlesi olan profesyonel satın almacılar, mimarlar ve iş ortaklarımız ile daha çok vakit ayırmamıza olanak sağlıyor. Bütün bunlara ek olarak elbette ulaşım konusu da çok önemli. Her ne kadar tüm şehir çok yoğun bir hale dönüşse de ulaşımın kolay olması, fuara doğru kişilerin ulaşımında kolaylık yaratıyor. Bu da tüm fuarı etkin bir hale getiriyor...”

Dilek Karaköz Toruş
Işıklar Pazarlama Müdürü
“Ürünlerimiz İlgi Odağı Oldu”

“İki senede bir düzenlenen BAU’ya yedinci katılımımızdı. Katılım amacımız, var olan müşterilerimizle olan ilişkilerimizi güçlendirmek, marka bilinirliliğimizi artırmak ve potansiyel yeni bayi adayları oluşturup, satış rakamlarımızı yükseltmekti. Uluslararası firmaların doğrudan katılımcı olarak yer aldığı BAU Fuarı, bize global pazarı bire bir tanıma fırsatı sundu...”
“Fuar süresince standımızda hemen hemen tüm ürün çeşitliliğimizi sergileme şansı yakaladık. Ürünlerimiz yerli ve yabancı birçok yatırımcı ve sektör yetkilisinin ilgi odağı oldu. Kaplama, Zemin, Cotto, İzoklinker Isı Yalıtım Sistemleri, Çatı Sistemleri, GRC, Seramik ve Architon Havalandırmalı Dış Cephe Giydirme Sistemlerimiz sergilendi. Bu sistemlerimiz yapıları fiziksel koşullara daha dayanıklı hale getiriyor. Yapılar, zırh şeklinde kabukla kaplanabiliyor. Aynı şekilde yanmaz (A1 sınıfı) tuğla kanallı GRC panellerimizi de standımızda sergiledik. Işıklar Yapı Ürünleri olarak 2012 yılı itibariyle ürün gamımıza eklediğimiz çatı sistemleri de standımızda yer aldı. Özellikle bahçe duvarlarının vazgeçilmez profil malzemesi olan harpuştalar, iç ve dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilen pres tuğlalar,  farklı renk ve doku çeşitlilikleriyle oldukça dikkat çekti. Yüksek basınç dayanımı ve düşük su emme oranına sahip olan zemin tuğlamız, olumsuz hava şartlarından etkilenmediği için yaya ve taşıt yollarında vazgeçilmez bir zemin kaplama malzemesi olarak ziyaretçilerimize tanıtıldı...”
“En çok ilgiyi çeken, yeni ve sürekli gelişen sistemler olmaları nedeniyle havalandırmalı dış cephe giydirme sistemimiz Architon ve ince, cephe kaplama tuğla ürünümüz oldu. Stantta yer alan ürünlerimizden, farklı renkleriyle tasarımcıların hayallerinin gerçekleşmesini sağlayan Architon, yüksek üretim kapasitesi sayesinde, istenilen ölçülerde ve renklerde üretilebilmesi nedeniyle ilgi gördü. Eski yapılara farklı görünüm kazandırmak ya da yeni binalar, özel iç mekanlar yaratmak için tercih edilen ince kaplama tuğlamız da tekstüründeki ve renklerindeki çeşitliliğiyle dikkat çekti...”

Fikret Meydancı
Teknorm Dış Ticaret Operasyon Md.
“Profesyonel Ziyaretçi Sayısı Oldukça Fazlaydı”

“Dünyanın en prestijli yapı-inşaat fuarlarından biri olması dolayısıyla BAU’ya özellikle Avrupalı müşterilere ulaşıp, firmamızı ve ürünlerimizi tanıtarak ihracatımızı artırmak ve ülkemize fayda sağlamak amacıyla katıldık. Birçok farklı ülkeden müşteriyle temas kurduk. Ürünlerimiz, Avrupalı profesyoneller tarafından da beğenildi. Umarım en kısa sürede kendileri ile ticari faaliyetlere başlayacağız. Fuarda Polikarbonat Oluklu Levhalar, Polikarbonat Solid Levhalar, Polikarbonat Embos Levhalar, Polikarbonat Panel Levhalar ve Polikarbonat H&U profillerimizi sergiledik. Bütün ürünlerimiz çok ilgi gördü. Polikarbon ürünlerin fonksiyonellikleri yanında müşteriler, kaliteli ürünleri daha rekabetçi fiyattan alabileceklerinden, ürünlerimize yoğun bir ilgi vardı”.

Mehmet Gökçay
Asteknik Mühendislik
“Standımıza 53 Ülkeden Ziyaretçi Geldi”

“Bu sene 3. kez katıldığımız BAU Fuarı’ndan beklentimiz büyük ölçüde karşılandı. Fuarda kendi üretimimiz olan dilatasyon sistemlerini, dekorasyon profillerini, duvar koruma sistemlerini ve paspas sistemlerini sergiledik. En çok ilgiyi ise dilatasyon sistemlerimiz çekti. Asteknik, Türkiye’de dilatasyon sistemlerini üreten ilk firma ve ürünlerimiz uzun yıllardır yurtdışına ihraç edilip, önemli projelerde kullanılıyor. Kaliteli, uluslararası standartlara ve gelişen inşaat teknolojilerine uygun olarak üretilen geniş ürün yelpazemiz ile müşterilerimizin ve projelerin taleplerini rahatlıkla karşılayabiliyoruz. Tüm bu etkenlerin yanı sıra fiyatlarımızın da Avrupalı ve Amerikalı rakiplerimize göre daha rekabetçi olması, dilatasyon sistemlerimizin ilgi görmesi ve tercih edilmesi açısından önemli bir etken...”
“BAU’nun kozmopolit ziyaretçi yapısı, fuarı katılımcılar açısından cazip hale getiriyor. Standımıza 53 farklı ülkeden ziyaretçi geldi. Başka hiçbir fuarda dünyanın bu kadar farklı ülkesinden ziyaretçiye ulaşmanız mümkün değil. Fuarın girişinin ücretli olması sebebiyle de gelen ziyaretçiler genelde hedef kitlemiz olan inşaat sektörünün profesyonelleriydi...”

Ozan Saraç
FİXA Yapı Kimyasalları İhracat Müdürü
“Ziyaretçi Kalitesi Son Derece Tatmin Ediciydi”

“BAU Fuarı’na üçüncü kez katıldık. İnşaat sektörünün, Avrupa ve hatta dünya üzerinde düzenlenen en önemli fuarı olarak nitelendirebileceğimiz BAU Fuarı’na, uluslararası arenada marka değerimizi, bilinilirliğimizi artırmak ve ihracat faaliyetlerimizi daha da güçlendirmek adına katıldık. Bu fuar bizlere hem ürünlerimizi tüm dünya pazarlarına daha iyi tanıtma imkanı veriyor, hem de firmamızın kısa ve orta vadeli vizyon planlarını şekillendirirken önemli katkılar sağlıyor. İhracat çalışmalarımızın son yıllarda ciromuzdaki payını sürekli artırmasında, BAU Fuarı’na düzenli olarak katılmamızın katkısı büyük...”

Selçuk Erdoğmuş
Armada Grup
“Yoğun Bir Katılım Dikkat Çekiciydi”

“Beşinci kez katıldığımız BAU Fuarı sektördeki en büyük ve önemli fuarlardan bir tanesi. Markalaşma ve ürün tanınırlığı için büyük önem arz eden BAU Fuarı’na Türk inşaat sektöründeki firmaların katılımını oldukça önemli buluyoruz. Ziyaretçi olarak, Almanya dışında birçok Avrupa ülkesinden, Rusya ve eski SSCB ülkelerinden, Ortadoğu, Afrika’dan yoğun katılım dikkatimizi çekti. Amerika kıtasından da katılımcılar vardı. Fuarın bizim için oldukça verimli geçtiğini söyleyebiliriz...”
“Armada Groupe olarak fuarda Support, Surplot ve Support Eco markalı ayarlanabilir yükseltilmiş döşeme ayaklarımızı, thermowood ahşap ve seramik ürünler ile beraber sergiledik. Üretimini gerçekleştirerek aynı zamanda yurtdışında 57 farklı ülkeye ihraç ettiğimiz yükseltilmiş döşeme ürünlerimiz fuarın en ilgi çeken ürünlerinden biriydi. Yükseltilmiş döşeme ayaklarımız, demonte olma özellikleri, her türlü hava koşulunda hızlı bir şekilde kurulabilmeleri, döşeme altında yaratılan boşluklardan tesisat ve kablolama yapılabilmesi gibi özellikleri ile inşaat sektöründe yenilikçi ürünler arasında yer alıyor ve her geçen yıl daha fazla tercih ediliyor. Ürünlerimiz aynı zamanda sürdürülebilir çevreye verdiğimiz önemle yüzde 100 geri dönüşümlü olarak üretiliyor, yeşil bina sertifikalarında puan kazandırıyor”.


Geri
share on twitter share on facebook