E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
VMZINC
IŞIKLAR
KILIÇOĞLU
TAYF

CEPHEDER Kuruluyor

CEPHEDER Kuruluyor

29 Kasım 2017 Çarşamba / 11:14 | RÖPORTAJ
71. Sayı (Kasım-Aralık 2017)

ÇATIDER, cephe sektörünün uzun zamandır ihtiyaç duyduğu Cephe Sanayici ve İş İnsanları Derneği (CEPHEDER)’nin kurulması için önemli bir mesafe kat etti. Türkiye’de cephe malzemesi üreten, dağıtan, uygulayan firmalar ile cephe konusunda çalışan bilim ve iş insanlarını biraraya getirerek, dünyadaki teknolojiyi yakalamak için güç birliği yapmak ve cephe hizmet sektörünün gelişmesi ve bütünleşik olarak yerleşim birimlerinde siluet çalışmalarının çağdaş seviyede tutulmasına yardımcı olma amacı güden CEPHEDER ile ilgili bilgiyi ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı Adil Baştanoğlu’ndan aldık.

ÇATI VE CEPHE: CEPHEDER gibi bir derneğe neden ihtiyaç duyuldu?

ADİL BAŞTANOĞLU: Mevcut yapı stoğumuzdaki çirkin ve kullanışsız durumların (levhalar, yazılar, ışıklandırmalar, kırılmalar, solmalar, balkonlar, eklentiler vs.) gündeme getirilmesi; yeni yapılacak yapılarda aynı hataların tekrar edilmemesi; eski mimari ekollerin korunması, tekrar yanlış kullanımlarının önlenmesi, yeni ve modern cephelerin oluşturulması; cephelerin bütünleşik anlamda oluşturdukları siluetlerin kentlerimizi olumsuz etkilememesi gibi konularda çalışan sektör ile Mimarlar Odası ve akademisyenlerin ortak bir platformda buluşabilmesi gibi amaçlarla CEPHEDER’in kurulmasına ön ayak olmaya çalışıyoruz.

ÇATI VE CEPHE: CEPHEDER ile ilgili bugüne kadar neler yapıldı?

ADİL BAŞTANOĞLU: Derneğin ön tüzüğü yazıldı. Sektöre katılım için bilgilendirme toplantısı yapıldı. Öncelikle ÇATIDER üyelerine anlatıldı ve yönetim kurulu desteği alındı. Daha sonra İMSAD vasıtasıyla duyurular yaptık.

ÇATI VE CEPHE: Bundan sonra nasıl bir program öngörülüyor?

ADİL BAŞTANOĞLU: Bu toplantılar akademik camiayla da yapılacak. Kurucu üye olmak isteyenlerden belgeleri istenecek ve davetleri iletilecek. Sanırım iki üç hafta içinde kurulum bitecek.

ÇATI VE CEPHE: CEPHEDER’in üye profilinin kimlerden oluşması planlanıyor?

ADİL BAŞTANOĞLU: Aynı ÇATIDER gibi sektörde bulunan ve sektörde çalışan tüm firma ve kişilere yönelik olacak. Üretici, dağıtıcı, ithalatçı, çalışanlar, akademisyenler...

ÇATI VE CEPHE: CEPHEDER’in kuruluşuna hangi firmalar öncülük ediyor?

ADİL BAŞTANOĞLU: Kuruluşa ÇATIDER öncülük ediyor; fakat duyum alan yaklaşık 15 firma ile beraber çalışılıyor. Bugüne kadar ÇATIDER, önemli faaliyetlerinde çatı ve cephe konularını bütünleşik olarak ele alarak bir önderlik yaptı.

Bu konularda 8 defa sempozyum ve 5 defa çatı ve cephe fuarı organize ederek, pek çok konuda bütünleşik çalışarak üstüne bir yük aldı. Artık bu konuda el ele vererek beraberce çalışmanın vakti geldi. Bu şekilde ÇATIDER’den edindiğimiz tecrübeyle hem CEPHEDER süratle kurulacak, hem de ÇATIDER de bu konuda bugüne kadar yaptığı fedakarlıkların karşılığını kardeş bir dernek ile alacak, çatıya daha konsantre bakacak. CEPHEDER de ÇATIDER’in tecrübeleri ile yol alacak.

ÇATI VE CEPHE: CEPHEDER’in kuruluşu sektöre ne katacak?

ADİL BAŞTANOĞLU: Sektörde üreticilerle çalışanların işbirliği, akademisyenlerle şirketler arasında ilişki geliştirilmesi, belediyelerin-odaların durumları ve koordinasyon... Sonuçtaysa daha fonksiyonel ve estetik cepheler yaratılacak.

ÇATI VE CEPHE: CEPHEDER ile ilgili firma temsilcilerinin yorumları ne oluyor?

ADİL BAŞTANOĞLU: Hemen destek olanlar ve çok ilgiyle karşılayanlar var. Genelde ihtiyaç olduğunu kabul ediyorlar fakat bazı kesimler ticari kaygılarla, bazıları da bu işin oda ve devlet tarafından yürütülmesi gerektiğine inanıyor.

ÇATI VE CEPHE: ÇATIDER ile CEPHEDER arasında nasıl bir işbirliği düşünülüyor?

ADİL BAŞTANOĞLU: Aslında sektörde ve özellikle modern mimaride çatı ve cephe zaten birbirine karışmış durumda. Bu durumda her iki dernek de birbirlerine hem üye profili hem de yapılan iş anlamında çok yakın sayılırlar. Bu durum aynı zamanda problemler üzerinde benzer çalışma grupları çıkarabileceğimizi ve güçbirliğiyle sorunların üstesinden daha kolay gelebileceğimizi gösteriyor.

ÇATIDER üyelerinin ve CEPHEDER üyelerinin aidatlarını, her iki grupta yönetim kurulu da onay verirse yarı yarıya tenzilatla yapmak gibi bir fikrimiz var. Bu şekilde sanayicimize daha ekonomik hizmet verebileceğimizi düşünüyoruz.

HEDEFLER

CEPHEDER’in hedefleri, Türkiye’de cephelerde olması gereken standartları belirlemek, projelerde önerilen cephelerin sokak ve kent görüntülerini elde etmek ve altyapı ve estetik konusunu gündeme taşımak; bu standartları belirlerken diğer ülkelerde yapılan çalışmaları inceleyip, Türkiye şartlarına adaptasyonunu sağlamak; yurtdışı benzer sivil toplum kuruluşlarıyla ortak çalışmalar yaparak bilgi ve deneyimlerin Türkiye’ye aktarılmasını temin etmek; oluşturulan cephe standartlarına uygun eğitimler düzenleyerek bilinçli uygulayıcıları yaygınlaştırmak; ülke çapında malzeme, işçilik, enerji tasarrufu, döviz tasarrufu sağlayacak faaliyetlerde bulunmak, yeni ve çağdaş cephe anlayışını oluşturmak; Cephede etkin olarak görüntüye giren tüm unsurları incelemek; üyelerine son teknolojik bilgileri sunarak, imalatçının kaliteli malzeme üretmesini, satıcının o işe en uygun malzemeleri önererek bilinçli satış yapmasını, uygulayıcının ise cephe yapım kurallarına uygun modern, kalıcı ve kaliteli uygulama yapmasını teşvik etmek, tüketiciyi bu konularda bilinçlendirmek; araştırma-geliştirme faaliyetlerini desteklemek ve bu amaçla gerek üye kuruluşlar, gerekse bunlarla üniversiteler ve araştırma kuruluşları arasındaki iş ve güç birliğini desteklemek; cephe, cephecilik, cephe kaplama ve uygulamaları ile yerleşim birimleri siluetleriyle ilgili eğitim modül ve sistemlerini hazırlamak, mesleki eğitimler vermek; mesleki eğitimler ile müşteri memnuniyetini esas alan meslek mensubu sayısını artırmak, mesleki profesyonellere destek vermek, bu teknolojilerle bütünleşik cephe ve siluetleri estetik ve modern ve yaşanır sokak ve netice yerleşim birimleri elde etmek; cephe mesleklerinde çalışmak isteyecek kişilerin ve gençlerin desteklenerek istihdam edilebilirliklerinin sağlanması veya hâlihazırda cephe mesleğinde çalışanların istihdamlarının devamının sağlanması için çalışmalar yapmak; meslek yeterliliklerinin belirlenmesi ve denetlenmesi konularında çalışmalar gerçekleştirmek olarak özetlenebilir.

E-Dergi üzerinde okumak için lütfen tıklayınız...


 


İlginizi çekebilir...

IBC Solar Türkiye CEO'su Hakan Daltaban: "Yenilenebilir Enerji Yatırımları Milli Projelerdir"

IBC Solar Türkiye CEO'su Hakan Daltaban ile Türkiye'deki güneş enerjisi pazarını ve IBC Solar Türkiye'nin faaliyetlerini konuştuk....
21 Eylül 2018 Cuma / 15:01

Baumit Genel Müdürü Atalay Özdayı: 'En Önemli Özelliğimiz İnovasyon'

Geçtiğimiz yıl sektörde bir ilki gerçekleştirerek silolu ürün sevkiyatına başlayan Baumit, 2018'de de farklı uygulamalarıyla dikkat çekiyor....
4 Haziran 2018 Pazartesi / 10:52

Çuhadaroğlu Grup Genel Müdürü Kenan Aracı: 'Yüzde Yüz Türk Mühendisliği ve Üretimiyle Sonuca Ulaşıyoruz'

Çuhadaroğlu'nun Genel Müdürü Kenan Aracı, 'İngiltere'den Azerbaycan'a, Maldivler'den Amerika'ya kadar geniş bir coğrafyada mal...
10 Nisan 2018 Salı / 14:06