Gülermak A.Ş. ALOSBİ Yönetim Binası

E-Bültene Abone Olun!

x

Dergimizle ilgili e-bültenleri almak için lütfen e-posta adresinizi yazınız:

 


E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Gülermak A.Ş. ALOSBİ Yönetim Binası

Gülermak A.Ş. ALOSBİ Yönetim Binası

29 Kasım 2017 Çarşamba / 11:40 | PROJE
71. Sayı (Kasım-Aralık 2017)
43 kez okundu

Gülermak A.Ş. ALOSBİ Yönetim Binası, organize sanayi bölgesi içerisinde tamamı 34.977 m2 inşaat alanına sahip bir üretim ve yönetim bloğundan oluşan sanayi yapısı kompleksi. Çelik karkas geniş açıklıklı üretim bloğu önünde doğu cephesine yerleşmiş yönetim bloğu, Eskiz Mimarlık tarafından betonarme karkas ve kaba yapısı bitmiş olarak tes lim alınmış ve iç mekan, cephe, peyzaj tasarım projesi ve uygulaması tamamlanarak işverene teslim edilmiş. İşveren Gülermak Ağır Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş., çoğunlukla ulaşım altyapı pojelerinin gereksinim duyduğu çelik elemanların üretimini yapan büyük bir sanayi kuruluşu olduğundan projenin konseptinde, kuruluşun hizmet verdiği demiryolu teması etkin olmuş. Cepheyi üç farklı koda bölen bir kuşaklama yapılmış ve uzun cephede bir trenin yol alırken verdiği ritmi hatırlatan bir düzen oluşturulmuş. Cephe tasarımındaki bu fikir, peyzaj tasarımında da devam ettirilmiş; şirketin kendi ürettiği raylar peyzajda bankların üzerinde hareket edebileceği elemanlara dönüştürülmüş. 

Proje Künyesi
Proje Yeri: Aliağa Organize Sanayi Bölgesi
Proje Tipi: Cephe, iç mekan ve peyzaj tasarımı
Proje Ofisi: Eskiz Mimarlık
Mimari Proje Müellifi: Ekrem Bahadır Çalışkan
Yapı İşlevi: Endüstriyel Yapı, İdare Binası
İşveren: Gülermak Ağır Sanayi A.Ş.
Tasarım ve Proje Yöneticisi: Jülide Tutan Hergül
Tasarım Yardımcı Ekibi: Gamze Adıgüzel
Alt Yükleniciler: Kocapınar Mermer, Etik Alüminyum
Şantiye Yöneticisi: Kayahan Yıldırım
Kat adedi: Bodrum + 3 Kat
Proje ve Uygulama Başlangıç: Mayıs 2016
Uygulama Bitiş Yılı: Nisan 2017

Gülermak Yönetim Bloğu için Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’nde birbirine benzer bir dille tekrarlanan kompozit kaplamalı cephelerden oluşmuş yapı örüntüsü içerisinde bir bakışta fark edilecek monumental bir imge tercih edilmiş; bunun için natürel monokrom renk skalasında granitin verdiği doğal ışık yansımalarını doğu cephesine dağıtan bir tasarıma gidilmiş. 110 metre uzunluğundaki bu cephede derinlik algısını güçlendirmek ve öte yandan şeffaf yüzeylerin gereksinim duyduğu güneş kontrolünü sağlamak üzere farklı derinliklerle hareketlendirilmiş mermer cephe blokları, yönetim binasında arzu edilen güçlü karakteri vermiş.

Yönetim binasının ana girişi siyah granit ile çerçevelenmiş geniş bir spider cephe elemanı aracılığıyla davetkar olacak biçimde tasarlanmış. Böylelikle mermer blok ve pencerelerin düşey ritmine kontrast geniş yatay eleman kompozisyonel dengeyi sağlamış.

Bu cephe tasarımında her bir mermer eleman bağımsız bir karkasa oturuyor ve sistemleri birbirinden bağımsız. Cephede elde edilmek istenen benzersiz ritm duygusunu vermek üzere parçalar bulunduğu yere özgü boyutlandırılmış; aynı boyut ikinci kere tekrarlanmamış.

Cephe sistem detayı konvansiyonel betonarme karkas ve tuğladan oluşan bir yüzeyde mantolama ve boya üzerine uygulanmış mekanik taşıyıcılı mermer giydirmeden oluşmuş. Mantolama ve boya uygulaması mermer giydirme arkasında kesintisiz devam ettirilmiş; böylelikle yapının enerji verimliliği artırılmış ve çok parçalı cephe tasarımına rağmen iyi paketlenmiş su yalıtımı kalkanı oluşturulmuş. Ege Bölgesi içerisinde yağışların verdiği yüzey bozulmaları açısından en sorunlu cephenin doğu yönü olmasından dolayı yapıya eklenen geniş saçak hem tüm yatay kitleyi üçüncü boyutta tamamlıyor, hem de hakim rüzgar yönünde suyu yapı cephesinden uzaklaştırıyor.

Son yıllarda kompozit kaplamaların ve cam giydirme cephelerin neredeyse bir şablon haline getirildiği yapı stoğu içerisinde, Eskiz Mimarlık, bu tasarımında endüstriyel yapılarda farklı bir tavır göstermek üzere ışığa derinlik veren mermer giydirme cepheyi tercih etmiş.

E-Dergi üzerinde okumak için lütfen tıklayınız...


 


İlginizi çekebilir...

The House Residence Bomonti

Batı cephesi tamamen ateş tuğla ile örülürken doğu cephesinde alüminyum ve cam ağırlıklı parçalı formlar tercih edilen The House Residence Bomonti, ko...
22 Kasım 2018 Perşembe / 15:44

İzmir Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası

LEED Gold Sertifikalı İzmir Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası, geçtiğimiz aralık ayında tamamlandı. İzmir Alsancak'ta yer alan bina, güçlü teknik p...
22 Kasım 2018 Perşembe / 15:42

Galeries Lafayette

1893 yılında Paris'te kurulan Galeries Lafayette, yurtdışındaki 5. mağazasını 2017'de İstanbul'da açtı....
21 Eylül 2018 Cuma / 15:18

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.