E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
TAYF
KILIÇOĞLU
IŞIKLAR
VMZINC

Selçuklu Kongre Merkezi

Selçuklu Kongre Merkezi

29 Kasım 2017 Çarşamba / 11:23 | PROJE
71. Sayı (Kasım-Aralık 2017)

Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan Selçuklu Kongre Merkezi'nin dış cephelerinde, güneş kontrolü için de kullanılan motifler, ışık-gölge oyunlarıyla hareketli bir kurgu sağlarken, bu geometrik form geleneksel göçebe kültürünün izlerini de taşıyor.

Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından  Konya Selçuk Belediyesi için tasarlanan Selçuklu Kültür Merkezi, tek bir çatı altında farklı işlevlere atanmış bağımsız kütlelerin birarada ele alınması yaklaşımıyla sosyal bütünleşme ve kültürün paylaşımının merkez olduğu bir sinerjiden yararlanıyor.

Selçuklu Kongre Merkezi açık, yarı-açık ve kapalı fuaye mekanlarını paylaşan amfi formunda çok balkonlu bir kongre salonu ve ayrıca tiyatro salonuna sahip. Gerektiğinde birleşebilen üç bölümden oluşan balo salonu da ana mekânlar arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra kongre merkezi sadece bu ana mekânların faaliyette olduğu zamanlarla kısıtlı kalmadan restoran-kafe, tematik dükkânlar, cep sineması, atölyeler ve toplantı mekânları ile kentin yoğun kullanılan buluşma ve cazibe noktası olacak. Havalimanı ile kent merkezi arasında anayol üzerinde yer alan merkez, konut bölgesine yakınlığının sağladığı yaya ulaşımı kolaylığı ile gündelik yaşamın bir parçası haline gelecek.

SKM’nin dış cephelerinde, aynı zamanda güneş kontrolü için kullanılan motifler, ışık-gölge oyunlarıyla hareketli bir kurgu sağlarken, bu geometrik form geleneksel göçebe kültürünün izlerini taşıyan, Selçuklular’ın Anadolu dokusu ile harmanladığı mimari mirasının izlerinden yola çıkılarak stilize ediliyor. Çatıda bırakılan ışıklıklar ise özellikle ana hacimler arasında konumlanan fuayelerde gün ışığından optimum yaralanmayı sağlıyor.

Barındırdığı işleve bağlı olarak farklılaşan yükseklikleriyle, ana ve yan fonksiyonlara atanan kütlelerin yanı sıra zemin altında fuayenin devamı, prova odaları ve dekor depolarıyla birlikte mekanik hacimler yer alıyor. Farklı yönlerden alternatif yaya girişleri sağlanan binada, yüksek kapasiteli açık ve kapalı otopark alanları erişimi kolaylaştırıyor.

Kentin tanımlayıcı kamusal alanı

Çeşitli sosyal ve kültürel etkinliklerde vakit geçirmenin yanı sıra kavramsal olarak kentlinin içinden geçmesini amaçlayan SKM, aynı zamanda üzerinde bulunduğu anayoldan itibaren açık otopark olarak düzenlenen arka girişine bir pasaj oluşturuyor. Alternatif yaya girişleri ve araç girişlerinin her iki cepheden olmasına izin veren bir yaklaşım düzenlemesiyle erişim kolaylığı artırılıyor. “Kentin tanımlayıcı bir kamusal alanı” olarak önünde yer alan meydan, korunaklı ve aynı zamanda “açık” bir tavırla insanları binaya yaklaştırken, cephe üzerinde meydana doğru konumlandırılan etkinliklerin ve programların halka görsel olarak duyurulacağı elektronik bir ekran ile destekleniyor, binanın içine girmeye teşvik ediyor.

E-Dergi üzerinde okumak için lütfen tıklayınız...


 


İlginizi çekebilir...

Galeries Lafayette

1893 yılında Paris'te kurulan Galeries Lafayette, yurtdışındaki 5. mağazasını 2017'de İstanbul'da açtı....
21 Eylül 2018 Cuma / 15:18

3S Firuze Konakları Satış Ofisi

Cephedeki metal kabuk bütüncül bir mimari form yaratırken, diğer taraftan güneş kontrolüne de olanak sağlıyor....
27 Temmuz 2018 Cuma / 11:09

Neşet Ertaş Kültür Merkezi

Kırşehir'in karasal iklimin tipik özelliklerine sahip olması, projenin formunda ve malzeme seçiminde belli duyarlılıklar getirmiş....
27 Temmuz 2018 Cuma / 10:39