E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
TAYF
KILIÇOĞLU
IŞIKLAR
VMZINC

The Mandarins Acıbadem

The Mandarins Acıbadem

29 Kasım 2017 Çarşamba / 11:31 | PROJE
71. Sayı (Kasım-Aralık 2017)
903 kez okundu

İstanbul'un gözde lokasyonu Acıbadem'de yükselen The Mandarins Acıbadem, mimarisi ve tasarımıyla fark yaratıyor...

Mandarins İnşaat’ın İstanbul Acıbadem’de yer alan projesi The Mandarins Acıbadem, çeşitli sosyal ve ticari ünitelerden oluşan, ayrıcalıklı bir karma yaşam alanı olarak öne çıkıyor. İnşaatı 2016 yılı başlarında başlayan projenin Mayıs 2018’de teslim edilmesi planlanıyor. 90 bin metrekare kapalı alana sahip projede 493 daire, 6 kat otopark (elektrikli arabalar için şarj üniteleri), içinde havuz da bulanan iki adet sosyal tesis ve her blokta ikişer katlı (zemin ve 1. katlar) açık hava AVM alanı yer alıyor. Mandarins İnşaat, The Mandarins Acıbadem’in yanında yer alacak olan ve 2. Etap olarak değerlendirdiği yeni projesine de yakında başlayacak.

Projenin mimari tasarımı Tama Mimarlık’a ait. Cephe danışmanlığını ise Orhan Aydın yapmış. Cephede solar camlı stick sistem kullanılmış. Uygulaması Uğur Alüminyum tarafından yapılan cephede Aldom firmasının profilleri kullanılmış. Camlar ise Şişecam Solar Low E. Cephedeki alüminyum bölgelerde Mitsubishi Alpolic ürünlerine yer verilmiş. Kat aralarında kalan spandrel kutulu bölgelerde ise yangın yalıtımı için Knauf mineral yünü kullanılmış. Ayrıca döşeme alınlarında seramik yünü uygulaması yapılmış ve her iki sistem de kattan kata yangın atlamasını engelliyor.

Proje Müdürü Y. Mimar Müh. Serdar Süsoy: “Cephe Sistemi Pahalı Görünse de Uzun Vadede Ekonomik Bir Sistem” 

Projenin cephe uygulamaları ve cephede kullanılan ürünlerle ilgili bilgi aldığımız Proje Müdürü Serdar Süsoy, yapılan cephe sisteminin ilk yatırım maliyeti yüksek olsa da sağlayacağı enerji verimliliği ve projeye sunacağı ekstra katkılarla uzun vadede çok daha ekonomik bir sistem olduğunu söylüyor. Cephede kullanılan solar camların UV ışınlarını yüzde 91’e kadar kestiğini belirten Süsoy, “Bu cam sistemi, evlerin yazın serin, kışın sıcak kalmasını; bu da soğutma ve ısıtma için harcanan enerjiden yüksek oranda tasarruf yapılmasını sağlıyor” diyor.

Cephe sisteminin yangın yalıtımı açısından da önemine değinen Serdar Süsoy, “Cephede, her bir kat arasında spandrel bölge oluşturuluyor. Burada amaç, kattan kata yangın atlamasını engellemek. Bunun için de bu spandrel bölgelerde Knauf firmasının cam elyaflı, yanma dayanımı çok yüksek mineral yünü kullanıyoruz. Cephenin yangın konusunda bu kadar güvenli olması, projede kullanılması gereken sprinkler sisteminin maliyetlerini de azaltıyor” şeklinde konuşuyor.

Projede yaklaşık 28 bin metrekarelik bir cephe alanı olduğunu söyleyen Süsoy, bu cephenin yaklaşık 13 bin metrekaresinin cam olduğunu belirtiyor. The Mandarins Acıbadem Proje Müdürü Serdar Süsoy, şöyle devam ediyor: “Projemizin her aşamasında, her noktasında olduğu gibi cephede kullanılan malzemeleri de özenle seçiyoruz. Ancak burada en önemli konu montaj ekibi. Biz burada her an uygulamayı takip ediyoruz. Her detayı inceliyoruz. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde bu bölgede büyük bir fırtına oldu. Bizim bloklarımız ise yan yana iki yelken gibi. Dolayısıyla çok büyük rüzgar kuvvetleriyle karşı karşıya kalıyoruz. Bu nedenle uygulama aşamasında her detayı büyük bir özenle ele alıyoruz. Rüzgar testi de dahil olmak üzere cephemizin tüm testlerini yaptırdık ve raporlarımızı aldık”.

“Binamız 80 metre üzerinde bir yapı olduğu için yüksek yapı sınıfına giriyor. Bu yüzden imar yönetmeliğine bağlı olarak komple açılır bir pencere-kanat sistemi yapılamıyor. Dolayısıyla dairelerimizin cam kanatları limitörlü olmak şartıyla dışarı doğru bir itme sistemi şeklinde çalışıyor. Yandaki limitörler 12 cm’ye kadar açılmasına izin veriyor”.

“Projenin çatısı ise düz çatı. Çatıda büyük bir teknik alan yer alıyor. Kazan dairesi, asansör sistemi ve makine dairesi bu alanda yer alacak. Bu alanın çevresini, dışardan görünmemesini sağlayacak bir alüminyum mesh seperasyon ile kapatacağız. Her iki bloğun çatısında da denize bakan tarafta, tüm bina sakinlerinin yararlanabileceği ve yiyecek içecek servisinin sunulacağı bir seyir terası olacak”.

“Cephe uygulamalarında A Blok’ta 18. kata, B Blok’ta ise 16. kata geldik. Camları aralık ayında tamamlamış olacağız. Kompozit imalatımız da başladı. Büyük bir aksilik olmadığı takdirde planlanan şekilde uygulamaları tamamlayıp projemizi 30 Mayıs 2018’de teslim edeceğiz”.

E-Dergi üzerinde okumak için lütfen tıklayınız...


 


İlginizi çekebilir...

Galeries Lafayette

1893 yılında Paris'te kurulan Galeries Lafayette, yurtdışındaki 5. mağazasını 2017'de İstanbul'da açtı....
21 Eylül 2018 Cuma / 15:18

3S Firuze Konakları Satış Ofisi

Cephedeki metal kabuk bütüncül bir mimari form yaratırken, diğer taraftan güneş kontrolüne de olanak sağlıyor....
27 Temmuz 2018 Cuma / 11:09

Neşet Ertaş Kültür Merkezi

Kırşehir'in karasal iklimin tipik özelliklerine sahip olması, projenin formunda ve malzeme seçiminde belli duyarlılıklar getirmiş....
27 Temmuz 2018 Cuma / 10:39