Yeni Sakarya Atatürk Stadyumu

E-Bültene Abone Olun!

x

Dergimizle ilgili e-bültenleri almak için lütfen e-posta adresinizi yazınız:

 


E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Yeni Sakarya Atatürk Stadyumu

Yeni Sakarya Atatürk Stadyumu

29 Kasım 2017 Çarşamba / 09:59 | PROJE - ÜRÜN
71. Sayı (Kasım-Aralık 2017)
66 kez okundu

Alper Aksoy Mimarlık tarafından tasarlanan Yeni Sakarya Atatürk Stadyumu geçtiğimiz günlerde açıldı. Yaklaşık 29 bin seyirci kapasitesine sahip stadyumun çatı ve cephesinde Serge Ferrari ürünleri kullanıldı...

Proje Künyesi
Proje Adı: Yeni Sakarya Atatürk Stadyumu
Mimari Proje: Alper Aksoy Mimarlık
İşveren: Ahes İnşaat - Toki
Toplam İnşaat Alanı: 74.000 m2
Arsa Alanı: 127.829 m2
Yapım Tekniği: Betonarme + Çelik

Yeni Sakarya Atatürk Stadyumu’nun içinde bulunduğu alan, şehrin doğusundan geçen Sakarya-Karasu yolu üzerinde, şehir merkezine yaklaşık 3 km mesafede. Yakın geçmişte yaşanan 17 ağustos depreminden sonra büyük kısmı hasar gören kent merkezi, güçlü bir şekilde yeniden yapılanıyor. Yapı ise tasarımıyla yeniden yapılanmanın sembolü olmayı amaçlıyor. Bu bağlamda yapının tribün ve yardımcı mekanları haricinde kalan cephe ve çatıda, çelik strüktürler “sağlamlık” algısını güçlendirmek amacıyla vurgulu bir şekilde kullanılmış. Sakarya Atatürk Stadyumu toplam 136 bin metrekare imar alanı olan arsa üzerine inşa edilmiş. 21 bin seyirci koltuğu, 661 VİP seyirci koltuğu, 7105 UEFA Club koltuğunun yer aldığı statta ayrıca 262 koltuk kapasiteli loca bölümü bulunuyor. 16 asansörün bulunduğu statta 160’ı kapalı olmak üzere 1445 araçlık otopark ve 15 araçlık otobüs parkı yer alıyor.

Çok amaçlı olarak hayata geçirilen stadyumda restoran, büfe gibi sosyal alanların yanı sıra çoklu bilet satış gişeleri bulunuyor. İki tribün kısmı arasında loca, VIP alanları, stadyum yönetimi, restoran ve food-court gibi işlevleri içeren ara kat yerleştirilmiş. Stadyumun kuzey-güney ve doğu tribün girişlerine mağazalar konumlandırılmış. Süper Lig ve UEFA standartlarındaki stadyum sadece maçlarda değil, sosyal aktivite merkezi olarak ve olası doğal afetlerde de barınak olarak kullanılabilecek.

Çatı ve Cephesine Serge Ferrari İmzası Stadyumun çatı ve cephesinde Serge Ferrari ürünleri kullanılmış. Serge Ferrari ürünlerinin uygulamasını ise Tensaform firması gerçekleştirmiş.

Projenin çatısında yaklaşık 40 bin metrekare Serge Ferrari’nin TX30 tip 4 ürünü yer alıyor. TX 30, polyester ipliklerden dokunan ve üzeri özel bir PVDF lak kaplamalı, ön gerilimli bir malzeme. Serge Ferrari, patenti kendisine ait bu malzeme için 25 yıl garanti sunuyor. UV korumalı malzeme, yağmur suyuyla kendisini temizliyor.

Cephede kullanılan yüzde 28 ışık geçirgenliği olan mesh malzeme ise FT 381. Malzeme cephede Sakaryaspor’un renkleri olan siyah ve yeşilin yanı sıra grinin de kullanılmasıyla üç farklı renkte uygulanmış. Gri ve siyah renkler ürünün standart renkleri arasında bulunuyor; ancak Sakaryaspor’un yeşil rengini tutturabilmek için Serge Ferrari, projeye özel üretim gerçekleştirmiş.

Projenin çatı ve cephelerinde kullanılan Serge Ferrari ürünleriyle ilgili bilgi aldığımız Serge Ferrari Türkiye Ülke Müdürü Burç Ekser, Yeni Sakarya Atatürk Stadyumu gibi önemli bir eserde ürünleriyle yer almaktan mutluluk duyduklarını belirterek şunları söylüyor: “Yeni Sakarya Atatürk Stadyumu’nun çatısında TX 30, cephesinde ise FT 381 malzemelerimizle yer aldık. Ürünlerimizin uygulamasını gerçekleştiren Tensaform firmasının da çok başarılı bir işçiliği var projede. Çatıda kullanılan TX30 ürünümüz, 25 yıl garanti sunduğumuz, 30 yıldan fazla servis ömrü olan, tamamen bize ait patentli Precontraint (öngerilim) teknolojisiyle ürettiğimiz bir malzeme. Zaman içerisinde her membran malzemenin yaşayacağı kirlenmeye maruz kalabilir ama yağmur suyuyla kendisini temizler. PVC membran malzemelerin en büyük sıkıntısı, güneş altında kalması ve yaz-kış ısı farkları nedeniyle yüzeyinde çatlamalar olmasıdır. Bu çatlakların içerisine dolan toz, kir malzemenin kötü görünmesine neden olduğu gibi erken yaşlanmasına da yol açar. TX 30’da servis ömrü süresince asla yüzeyde çatlama yaşanmaz. Laboratuvar ortamında her türlü yaşlandırma testlerine, UV testlerine tabi tutulmuş ve dayanımı belgelendirilmiştir”.

“Projenin cephesinde yer alan FT 381 ise yüzde 28 ışık geçirgenliği olan bir mesh malzeme. AVM’lerde, rezidanslarda ve iş merkezlerinde de kullanılan FT 381, güneş ışığını içeriye sağlıklı bir şekilde alırken, bir dış kabuk gibi yapıyı iklim ve doğanın şartlarından da korur. İç mekana girecek güneş ışığını kontrol etmesiyle içerideki klima sarfiyatını da azaltır. Dolayısıyla projeye estetik olarak katkı sağladığı gibi enerji verimliliği anlamında da katkı yapar. Ön gerilimli bir malzemedir. Sistem tamamlanıp uygulama yapıldıktan sonra, yaz-kış ısı farklılıkları nedeniyle bir genleşme yaşanmaz. Malzeme nasıl uygulanmışsa o haliyle sarkmadan durur. Aynı zamanda içerden dışarıya bakıldığında da çok rahat görünmesini sağlar”.

E-Dergi üzerinde okumak için lütfen tıklayınız...


 


İlginizi çekebilir...

Perspective Ofis

Geliştirdiği projeleriyle ulusal ve uluslararası çapta birçok ödüle layık görülen ve son olarak Türkiye'nin En İyi Genç Mimarları seçilen Slash Ar...
10 Nisan 2018 Salı / 15:53

Düz Çatı Uygulamalarında Yeni Bir Başlangıç: AQUAPANEL Rooftop

AQUAPANEL® ürün ailesi içinde piyasaya sunulan 'AQUAPANEL® Rooftop', düz çatıların dayanıklılığını, direncini ve yük taşıma kapasitesini artır...
10 Nisan 2018 Salı / 15:44

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.