E-Dergi Oku 

ÇATIDER Güneydoğu Enerji Forumuna Katıldı

ÇATIDER Güneydoğu Enerji Forumuna Katıldı

12 Aralık 2019 | HABERLER224 kez okundu

Güneş enerjisinin politik, teknik, ekonomik, akademik ve sosyal boyutları ile ele alındığı "Güneydoğu Enerji Forumu" Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan’ın katılımıyla gerçekleşti. Çatı Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Şenal da “Enerjik Çatılar: Çatıların Geleceği” başlıklı konuşmasıyla forumda yer aldı.

Gaziantep Ticaret Odası Mimarlar, Mühendisler ve Yapı Denetim Firmaları Meslek Komitesi ile TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi iş birliğinde “Enerjimiz Güneş Olsun” sloganıyla düzenlenen forumda “Gelecek Enerjimiz Güneş” ve “Güneş Enerjisi Santrali Çatı Uygulamaları” olmak üzere iki oturum gerçekleşti.
Oturum başkanlığını Şişecam Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Başkanı Prof. Dr. Şener Oktik’in yaptığı “Gelecek Enerjimiz Güneş” oturumda GÜNDER Başkanı Kutay Kaleli, EPDK-Elektrik Piyasası Daire Başkanı Dr. Refik Tiryaki ve SolarTürk Yönetim Kurulu Başkanı Osman Özberk konuşmacı olarak yer aldı.
“Güneş Enerjisi Santrali Çatı Uygulamaları” konulu oturumun başkanlığını ise ODTÜ Fizik Bölümünden Prof. Dr. Bülent Akınoğlu yaptı. PEM Enerji Genel Müdürü ve EDEASDER Başkanı Şahin Bayram, Gümüşhane Üniversitesi Enerji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Talat Özden, ÇATIDER Başkanı Yaşar Şenal ve ELDER Koordinatörü Şadi Büyükkeçeci ise çatı uygulamaları ilgili bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

Çatıda enerji yaygınlaşıyor
ÇATIDER Başkanı Yaşar Şenal, dünya genelinde son dönemde mevcut yapı stoğunun üzerinde güneş enerji sistemleri kullanımının yaygınlaştığını hatırlatarak, şunları söyledi:
“Gelişim öngörülerine göre mevcut kurulu gücün 2022 yılında bu değerlerin 3 katına çıkacağı yönünde. Türkiye’de güneş sistemlerinin mevcut arazilerin dışında halihazırda yapı stoğunun üzerine yani binaların çatılarına da uygulanabileceği şeklinde Resmi Gazete’de tebliğ yayınlandı. Çatılara dönersek; Türkiye’de 9,1 milyon yapı, yüzde 85 mesken, buna her yıl 100 bin yapı ekleniyor. ÇATIDER’in bu konudaki öncelikli hedefleri; çatısında GES kurup işletmeye alacak sakinlerin bilgilendirilmesi, başvuru, işletme bakım ve mahsuplaşma konusunda eğitim verilmesi, GES’in faydaları hakkında farkındalık oluşturulması, GES kurulumu ve mevcut çatılara uygulanması hakkında toplumu bilinçlendirme çalışmaları yapılması gerekiyor.”

Çatıların GES kurulumuna uygunluğu çok önemli
Şenal, çatıların GES kurulumuna uygunluğu ve çatılarda çalışacak kişilerin bu konuda eğitim almasının da önemine dikkat çekerek, şöyle konuştu:
“Çatı taşıyıcı sistemlerinin hem mevcut durumdaki iklim değişikliklerine, şiddetli rüzgar ve fırtına, aşırı kar, hem de asıl konumuz olan GES kurulumuna uygunluğunun düşünülmesi gerekiyor. Çatılar çalışılması kolay yerler değil. Ölümlü iş kazalarında madencilik sektöründen hemen sonra inşaat sektörü çok tehlikeli ikinci kalem. Toplam iş kazalarında inşaat sektörü yüzde 31 gibi bir oran tutuyor. Ölümlü iş kazalarında yüksekten düşme inşaat sektöründe yüzde 37 oranında bir yer tutuyor. Çatılarda bu konuda eğitim almış, nasıl bir işlem yapması gerektiğini bilen kişilerin işlem yapması gerekir. İş kazalarının en önemli sebepleri arasında, bilinçsizlik; bana bir şey olmaz yaklaşımı, güvenlik tedbirlerinin yetersizliği, güvenlik ekipmanları kullanmama, eğitimsizlik gibi unsurlar yer alıyor.”

ÇATIDER STK’larla çalışmaya hazır
Şenal, ÇATIDER olarak bu alanda başarılı faaliyetler yürüttüklerini, çatı ustalarının eğitimlerine önem verdiklerini belirterek, şöyle devam etti:
“Uzaktan öğretim sistemi şeklinde ‘e-öğrenim platformu’ şekline dönüştürdük, adını da YAPI OKULU koyduk. Bir diğer çalışmamız, ‘Çatı Uygulamaları Detay Kılavuzu’. Binanın herhangi bir noktasında herhangi bir yapım tekniği ve kaplama veya alt yapı teknniği neler olması gerektiğini yoğun bir içerikle tüm taşıyı sistem ve kaplama tiplerine göre bir başvuru kaynağı haline getirdik. Bu sadece ustalara değil tüm sektör profesyonellerine hitap ediyor. Mesleki eğitimlere devam ediyoruz. 7000 mimar, inşaat mühendisi adaylarına eğitim verdik. Meslek lisesi öğretmenlerine ve 500 civarında meslek lisesi öğrencisine eğitim verdik. Yine bu konuda bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Çatı Ustaları Yarışması’na çatı konusunda kendine güvenen, kurallarına, tekniğine, kalitesine ve estetiğine uyan tüm çatı ustaları davetli. İnşaat sektöründe uygulamayı yarışarak bir şekilde müsabaka haline getirme bu konuda da ulaşılmış kalite seviyesini gösteren tek çalışmadır. ÇATIDER olarak ayrıca ‘Güneş Enerjisi Santrali Çatı Uygulamaları’ konusunda tüm STK’larla birlikte çalışmaya açığız.”


 


İlginizi çekebilir...

ASAŞ, AB Fon Destekli Projelerde Yer Almaya Devam Ediyor

ASAŞ, enerji yoğun endüstrilerde proseslerin iyileştirilmesiyle enerji verimliliği elde edilmesi, ekipman ömrünün arttırılması ve karbondioksit emisyo...
9 Temmuz 2020

Yılın Ustaları Ödüllerine Kavuştu

Koçtaş tarafından ilk kez düzenlenen Usta Ödülleri sahiplerini buldu....
17 Haziran 2020

Yılın Ses Yalıtım Ürünü Ödülü, İ Floor ile İNNOV YAPI'nın

İnnov Yapı Yalıtım Ltd. Şti. Genel Müdürü Rıza Gökdere firmamızı ziyaret ettiğinde Genel Müdürümüz İsmail Ceyhan Yılın Ses Yalıtımı Ürünü ödülünü takd...
16 Haziran 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.