E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
KILIÇOĞLU
VMZINC
TAYF
IŞIKLAR

Yapı Ürünlerinin Gelişimi ve Geleceği Mimar Sinan'da Konuşuldu!

Yapı Ürünlerinin Gelişimi ve Geleceği Mimar Sinan'da Konuşuldu!

1 Şubat 2018 Perşembe / 10:43 | ETKİNLİK
72. Sayı (Ocak-Şubat 2018)
1 kez okundu

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu’nda 13 Aralık günü düzenlenen “Yapılarda Güvenlik ve Konfor Duvarla Başlar” Konferansı, Işıklar Yapı Ürünleri, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile Yapı Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğiyle organize edildi...

Işıklar Yapı Ürünleri, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) ve Yapı Uygulama ve Araştırma Merkezi (YUAM) işbirliğiyle düzenlenen “Yapılarda Güvenlik ve Konfor Duvarla Başlar” Konferansı’nda üç yüze yakın mimar, mühendis ve profesyonel biraraya geldi.

Etkinliğin konuşmacıları arasında Almanya Tuğlacılar Derneği Başkanı Dr. Dieter Figge, Işıklar Yapı Ürünleri Genel Müdürü Özgür Üzeltürk, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sema Ergönül, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Yapı Uygulama ve Araştırma Merkezi (YUAM) Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Özgünler, Yrd. Doç. Dr. Ümit Arpacıoğlu, Mimar Erdal Sorgucu, Akustik Uzmanı ve Öğretim Görevlisi Türker Talayman yer aldılar.

Dr. Dieter Figge: “Türkiye ’deki Yeni Binalarda Tuğla Kullanımı Yetersiz”

Etkinlik için Türkiye’ye gelen Almanya Tuğlacılar Derneği Başkanı Dr. Dieter Figge, Almanya’nın iki yıl içinde petrol ve gaz ile çalışan ısınma ürünlerini kullanmayı bırakacağını, bu yüzden başta tuğla olmak üzere ısıyı içeride tutan yapı malzemelerinin çok daha fazla kullanılmaya başlayacağını söyledi. Almanya, Belçika ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde tuğla kullanım oranlarının yüzde 45-48 aralığında olduğunu vurgulayan Figge, “Açıkçası, inşaatın fazla olduğu Türkiye’de oranların daha yüksek olmasını bekliyordum. Çünkü tuğla, Mezopotamya’da, yani bu kaliteli topraklarda ortaya çıkmış bir ürün. Buna rağmen Türkiye’deki yeni binalardaki tuğla kullanım oranlarının yetersiz olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye ekonomisinde enerji harcamalarının fazla olduğuna dikkat çeken Figge, yapılarda ısı yalıtımına daha fazla önem verilmesi gerektiğini belirtti. “Işıklar Grubu’nun ürettiği Ekoklinker ürününün önemli bir çözüm olduğunu düşünüyorum” diyen Figge, 10 kata kadar olan yapılarda tuğla kullanımının teşvik edilmesinin, ülkelerin ekonomilerine olumlu yönde katkı sağlayacağına işaret etti. Konuşmasında tuğlanın doğallığına ve yalıtım gücüne değinen Figge, “Ancak yapı üreticileri, içinde petrol, plastik türevleri olan malzemeleri daha fazla tercih ediyorlar. Ortaya çıkan yapılar, yani evlerimiz, ofislerimiz doğallıktan uzak, kimyasal kutulara dönüşüyor” uyarısında da bulundu.

Özgür Üzeltürk: “Konutlar Arttı , Ancak Kalite Yeterli Değil”

Etkinlikte konuşan Işıklar Yapı Ürünleri Genel Müdürü Özgür Üzeltürk ise, Türkiye’de son yıllarda markalı konutların artmasına rağmen yapı kalitesinin yeterli olmadığının altını çizdi. “Binalardaki daire sayısı gün geçtikçe artıyor. Daireler iç içe olmaya başladı. Dolayısıyla daireler arası ses yalıtımına önem verilmeli” diyen Üzeltürk, milyon liralara satılan, binlerce liraya kiraya verilen konutlarda komşu dairelerden ses gelmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı. Türkiye’de ses ve ısı yalıtımının hala yeterince önemsenmediğinin altını çizen Üzeltürk, binalara sonradan yapılan ısı yalıtımının ek maliyet getirdiğini belirtti. 80’li yıllarda ısıya ve sese duyarlı tuğla üretmeye başladıklarında anlaşılamadıklarını, ancak ne kadar doğru noktada olduklarının şimdi daha iyi görüldüğünü ifade etti.

“Ses ve ısı yalıtımı yapıldığında dairelerin metrekareleri küçülebiliyor, dolayısıyla bazı müteahhitler tercih etmiyor” diyen Üzeltürk, 12 cm inceliğinde ürettikleri Ekoklinker isimli ürün sayesinde duvarlarda ilave yalıtım malzemesine gerek kalmadan 43 desibel sesi engelleyebildiklerini ve 300 dairelik bir sitede 2-3 dairelik alan kazancı sağladıklarını vurguladı. Üzeltürk, cephelerdeki kolon ve kirişlerde Ekoklinker yalıtım panelleri kullanılarak tüm ısı bölgelerinde gerekli şartların yerine getirilebileceğini de sözlerine ekledi.

Konuşmasında binaların dış cephelerine de değinen Üzeltürk, en son İstanbul’da yaşanan dolu faciasında bina cephelerinin ne durumda olduğunun net bir şekilde görüldüğünü belirtti. Türkiye’de her 5-10 yılda bir bina dış cephelerinin elden geçirildiğini söyleyen Üzeltürk, “Oysa dış cepheler binanın yaşamı boyunca yaşayabilecek kadar güçlü olmalı” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Sema Ergönül: “Ekonomik Değil, Ekolojik Çözümler Gerekli”

Konuşmasında yapılarda sürdürülebilirliğe dikkat çeken Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sema Ergönül, yapıların üretim aşamalarının doğru planlanması gerektiğine vurgu yaptı. Yapılara sonradan yama olarak yapılan mantolama gibi işlemlerin en başta kurgulanması gerektiğini söyleyen Ergönül, ekonomik olan çözümlerin ne yazık ki ekolojik olmadığını belirtti. Yapıların doğru yapı malzemeleriyle inşa edildiğinde daha sağlıklı ve uzun ömürlü olacağını ifade eden Ergönül, bir yapının ilk yatırım maliyetinin değil, toplam yaşam döngüsü maliyetinin dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

Doç. Dr. Mustafa Özgünler: “Dış Cephe Yangına Karşı Zırh Olmalı”

Yapı Uygulama ve Araştırma Merkezi (YUAM) Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Özgünler, yapılardaki yangın yalıtımına değindi ve yangının en hızlı olarak binanın dış cephesinden diğer katlara ve yapılara sıçradığını belirtti. Özgünler, cephede kullanılan malzemenin kesinlikle yanmaz özellikte olması gerektiğini belirtirken, bazı yalıtım malzemelerinin bu kurala uygun olmadığını da ifade etti.

Yrd. Doç. Dr. Ümit Arpacıoğlu: “Yeni Kentsel Dönüşümler Olabilir”

Etkinlikte konuşan Yrd. Doç. Dr. Ümit Arpacıoğlu ise, yapıların gelecek projeksiyonuyla yapılmadığı takdirde önümüzdeki yıllarda yeni kentsel dönüşümlerin olabileceğini söyleyerek, binaların inşa edilirken her mevsimin şartlarının gözönünde bulundurulması gerektiğini ifade etti.

Türker Talayman: “Gürültü Yönetmeliği 1 Haziran’da Yürürlüğe Girecek”

Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik’in 1 Haziran 2018 itibariyle yürürlüğe gireceğini hatırlatan Akustik Uzmanı ve Öğretim Görevlisi Türker Talayman, ilgili yönetmeliğin yeni yapılardaki komşu gürültüsüne, şehir gürültüsüne, bina içi seslerin azaltılmasına yönelik olduğunu söyledi. Bu yönetmeliğin inşaat sektöründe ilk başlarda az da olsa ek bir maliyet getireceğine değinen Talayman, binalarda ısı yalıtımı konusunda olduğu gibi, zamanla akustik yalıtımı olmayan binanın da düşünülemeyeceğini dile getirdi.

Etkinlikler Sürecek

İzleyicilerin sorularının yanıtlanmasının ardından tekrar söz alan Işıklar Yapı Ürünleri Genel Müdürü Özgür Üzeltürk ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sema Ergönül, bu etkinlikleri devam ettirmek istediklerini vurguladılar. Etkinlik, gerçekleşen kokteylle sona erdi.


 


İlginizi çekebilir...

Çatı ve Cephe Sempozyumu Sektör ile Akademi Dünyasını Buluşturdu

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) tarafından bu yıl 8.'si düzenlenen Çatı ve Cephe Sempozyumu, sektörün önde gelen kuruluş ve uzmanları i...
11 Ağustos 2016 Perşembe / 16:42

2. Ulusal Yapı Fiziği ve Çevre Kontrolü Kongresi

....
24 Mayıs 2016 Salı / 15:19

4 Mimar 4 Cephe Detaydan Bütüne Cephe Çözümleri

Çuhadaroğlu tarafından düzenlenen "4 Mimar 4 Cephe - Detaydan Bütüne Cephe Çözümleri" toplantısında "cephe tasarımı" masaya yatırıldı. Toplantıya Taba...
16 Temmuz 2013 Salı / 11:18

©2018 Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | 18.12.2018 / 22:45:37 | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.