E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
EGGER
ÇUHADAROĞLU

Işıklar, Kiremit Üretimine Başlıyor

Işıklar, Kiremit Üretimine Başlıyor

SÖYLEŞİ
5. Sayı (Kasım Aralık 2006)

Son dönemde yeni ve farklı ürünler piyasaya süren Işıklar Tuğla şimdi de kiremit üretimine başlıyor.
Işıklar Tuğla, son dönemdeki çıkışını kiremit üretimiyle bir adım daha ileriye taşıyor. Bartın’da deneme üretimine başlayan firma ilk etapta terra cotta gibi düz kiremit üretecek. Ürün gamını genişletme çalışmalarına hız verdiklerini söyleyen Işıklar Tuğla Yönetim Kurulu Başkan Vekili Uğur Işık, bu kapsamda kiremit üretme kararını verdiklerini dile getiriyor: "Dokunmadığımız sadece binanın çatısı kalmıştı. Büyük kapasiteyle üretime başlamayacağız. Yaptırdığımız pazar araştırmasında son derece pozitif sonuçlar aldık ve deneme üretimine başladık. Özel kalıplar imal ettirdik. Alman teknolojisine sahip fırınlarımız doğalgazla çalışıyor, dolayısıyla en kaliteli ürünü çıkartacağız."


Yeni ürünlerinden birisi olan Architon’a da değinen Uğur Işık şu bilgileri veriyor: "Architon markası altında, genelde Alman firmalarının hakim olduğu toprak cephe kaplama sistemlerinin üretimine başladık. Türkiye’de ilk defa Işıklar tarafından üretilen ve mayısta piyasaya sunduğumuz Architon Dış Cephe Kaplama Sistemleri, cepheleri doğal olarak havalandırıyor ve yalıtımı koruyor. Bartın kilinden üretilen Architon, yine kendi tasarımımız olan özel alüminyum profillerle cepheye monte ediliyor. Yatayda, paneller arasında oluşan boşluklar cephenin arkasında doğal bir hava sirkülasyonu oluşmasını sağlıyor. Rutubet benzeri olumsuzluklar engelleniyor. Önce çift cidarlının üretimine başladık, bugünlerde ise tek cidarlı üretimine geçme aşamasındayız. Tek cidarlı hem daha hafif hem de daha hesaplı olacak. Renk alternatifleri de mevcut. Türkiye’de ilk yerli üretim olduğu için fiyatı daha hesaplı. Dağıtım ve teknik destek konusunda çok büyük avantajlara sahibiz. Bölge müdürlüklerimiz ve bayi ağımız bu konuda oldukça yeterli ve yaygın. Diğer benzer ürün getiren firmaların bu kadar geniş bir ağları yok. Türkiye’nin her bölgesine ulaştırıyoruz. Bölge müdürlüklerimizin bünyesinde kendi mimari ofislerimiz var. Mimari ofislerde çalışan arkadaşlarımız müşterinin ihtiyacı olan projeleri de genel anlamda çözüyorlar. Tam hizmet veriyoruz..."

İzotuğla inşaat sektörünün büyük bir kaybı oldu

Uğur Işık, şöyle devam ediyor: "Pres tuğlayı çeşitleri ve detaylarıyla Türkiye’ye ilk Işıklar Tuğla tanıştırdı. İzotuğla da ilklerimizden bir tanesi. Tuğlanın gözeneklerinin arasına mikronize edilmiş styropor katıyorduk. İyi bir yalıtım sağlıyordu. Fakat bunu rakiplerimiz bilinçsizce taklit ettiler, styropor koymadan ürünü pazarlamaya çalıştılar. Tescil ettirdiğimiz ismini de rahatça kullandılar. Biz de üretimden vazgeçtik. Ama Türkiye inşaat pazarının çok büyük bir kaybı oldu bu. Görme engelliler için geliştirdiğimiz tuğla da ilklerimizden birisi. İzoklinker sistemde XPS plakalar kullanıyoruz. Fabrikamızda bu plakalar üzerine tuğlalarımızın ebadına göre kanallar açıyoruz. Sonra bunu komple bir paket haline getiriyoruz. Paket içinde tuğla, derz dolgusu, dübel ve yapıştırıcılar yer alıyor. Son derece iyi tasarlanmış bir ürün. Şantiyeye doğrudan paket olarak geliyor. Önce plakaları monte ediliyor, ardından da tuğlalar yerleştiriliyor. Hem yalıtım, hem de güzel bir görüntü sağlanmış oluyor. Diğer bir ürünümüz olan Polipanel’de ise poliüretan kullanılıyor ve şantiyede işçiliği asgariye indiriyor. Paneller paketten çıkartılıp duvara sabitleniyor. Bu iki ürün de yüzde elli enerji tasarrufu ve şık bir görüntü sağlıyor."

"Road Show’u 2005’te planlamıştık ve bu sene devreye aldık. Organize edilen özel bir tırla 25 üniversiteyi ziyaret ettik. Fakültelerde öğrencilere ısı yalıtımıyla tuğlalarımızın beraber kullanımını anlatıyoruz, work shop’lar yapıyoruz. Ülke olarak en büyük ihtiyacımız olan şeylerden bir tanesi enerji tasarrufu. Bunu da genç yaşlarda insanların zihnine yerleştirmek gerekiyor. Belediyelere de aynı eğitim ve seminerleri verdik. Önümüzdeki sene kırk üniversite ziyaret edeceğiz."

"Yapı kimyasalları üreten fabrikamız ise Niğde’de. Önceleri sadece kendi kullandığımız ürünleri üretiyorduk. Fakat gün geçtikçe ürün portföyümüz genişledi. Piyasanın ihtiyacı olan seramik yapıştırıcıları, tamir harçları ve hatta gazbeton yapıştırıcılarının üretimine başladık."

"Sektörde teknoloji kullanımı çok yaygın değil. Bir iki üretici dışında eski ve ilkel teknolojiler kullanılıyor. İnsanların kaliteli ürünleri tercih etmesiyle beraber üreticiler de kaliteli malzeme üretme mecburiyetine girecekler. Gelişmiş teknoloji kullandığımız için fiyatımız biraz yüksek gibi görünebilir ama kar marjlarımızı düşük tutmaya çalışıyoruz."


 


İlginizi çekebilir...

Fullboard Yapı Elemanları Genel Müdürü Savaş Güzelküçük: "Alçı Plaka Pazarını Değiştiriyoruz"

Geçtiğimiz sene Ankara'da faaliyete başlayan Fullboard Yapı Elemanları, hem alçı plakalar hem de toz alçı konusunda yenilikleri profesyonellerle b...
27 Şubat 2019 Çarşamba / 17:08

Şişecam Düzcam Pazarlama ve Satış Başkan Yardımcısı Ebru Şapoğlu: 'Şişecam Düzcam, Yaşam Kalitesini ve Konforu Artırıyor'

Şişecam Topluluğu'nun düzcam alanında faaliyet gösteren şirketi Şişecam Düzcam, 'güçlü markaları ile hızlı büyüyen ve yenilikçi çözümler sunan...
22 Kasım 2018 Perşembe / 15:53

EPSDER Başkanı Erdem Ateş: "Levha Kalınlıkları Artırılmalı"

EPS Sanayi Derneği (EPSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Ateş, derneğin EPSDER Akademi, Kalite Denetim Sistemi, haksız rekabet ve geofoam uygulamaları...
21 Eylül 2018 Cuma / 15:32

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.