E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
IŞIKLAR
VMZINC
TAYF
KILIÇOĞLU

Standartlar Neye Yarar?

Standartlar Neye Yarar?

20 Kasım 2015 Cuma / 15:22 | YORUM
59. Sayı (Kasım-Aralık 2015)

İbrahim Akkaş SITA Bauelemente GmbH Ülke Müdürü

“Standartlar Neye Yarar?” sorusunun cevabı  bence “Çözüm arayışında olan müşterinin dayanabileceği temel ölçüler” olmalıdır. Müşteri, bu temel şartlarla piyasanın sunduğu çözümleri ölçebilmelidir.

Hemen hemen her ülkede tüketiciye bu imkanları sağlayan ve koruyan kurum ve kuruluşlar vardır. İnşaat sektörünün çeşitli alanlarında Avrupa normları, TSE tarafından ülke normu olarak kabul edilmiş ve TS EN normu olarak Türkiye için geçerli kılınmıştır.

Bu standartlar şehir planlamadan tutun (altyapı oluşumu) binanın temelinden çatısına kadar mevcuttur. Bunun planlanması kadar uygulanmasının takibi de önemlidir. Zira en basitinden yangın ve yağmur suyu bir binanın en çok hasar yaratan unsurlarındandır ve cephe ile çatı yalıtımı da ısı kaybında en büyük faktörler haline gelmiştir.
Isı kaybı, milli bir sorun haline gelmiş, enerji tüketiminde ve ülkenin dış borçlanmasında önemli bir unsur olmuştur. Bundan dolayı uzun vadede ülke çıkarlarını ve yaşam ile iş kalitesini yükseltecek çözümlerin ölçü tabanı olan standartların güncelleştirilmesi TSE’ye ait olduğu gibi, bu standartların geçerli hüküm haline gelmesi, ilgili kurum ve kuruluşların Avrupa’da olduğu gibi takip etmesi gerekmektedir. Bu arada tabi ki geçerli olmayan standartların yazılan şartnamelerden çıkarılması çok önemlidir. Yani şartname yazarlarının mühendis olarak iletişim dünyasının sağladığı kolaylıkları kullanarak kendi bilgilerini sürekli güncellemeleri gerekmektedir. Güncel bilgilere işaret eden ve/veya sunan meslek dernekleri önder konumundadır.

Bütün bu adımlar inşaat sektörünün sunduğu ürünlerin ve çözümlerin kalitesinin artırılmasını ve binanın kullanım ömrünün uzatılmasını sağlar ve bina sahibinin kazancını artırır.

Bunu bina sahipleri bilerek, standartlara uygun çözümleri benimsemeli ve standarda uygun ürünlerin maliyetinin uzun vadeli kazanç sağlayacağını kabullenmelidirler. Aksi takdirde inşaat sektörün kalite düzeyi hak ettiği hızla büyümekte zorlanır ve ülke ekonomisine önemli katkısı olmasına rağmen enerji kaybı ve hızla değişen iklimin gerektirdiği var olan çözümlerin seçilmesinden çekinerek sorun yaratan bir sektör haline gelebilir.

Dünya çapında parlak projelerin tasarlanması çok önemlidir ve uygun çözümlerle inşa edilmesi bir o kadar da değerlidir. Bu değerler dünya inşaat sektöründe, ülkenin gururu olur ve sektörün Türkiye’nin ihracat lokomotifi kalmasını sağlar.

El ele verelim ve var olan TSE standartlarını benimseyelim.

Müşterinin çözüm kalitesini eşit şartlarda ölçmesini sağlayalım.

 


İlginizi çekebilir...

Londra Yangını Türkiye'ye Ders Olacak mı?

İnş. Yük. Müh. Koray Uğurlu - Teknik Ürün Müdürü / Türk Ytong...
1 Şubat 2018 Perşembe / 10:15

Prefabrik Binalar ve Olukta Yağmur Suyu Drenajı

İbrahim Akkaş
SITA Bauelemente GmbH Ülke Müdürü...
24 Mayıs 2016 Salı / 16:44

Canlı Çatıların Risk Tahlili

Binalarda enerji verimliliğinin artırılması konusunda son yıllarda yoğunlaşan hassasiyet, yeşil binaların sayısında da artışa neden oldu. Enerji duyar...
12 Mart 2010 Cuma / 10:54