E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
VMZINC
KILIÇOĞLU
IŞIKLAR
TAYF

Avrupa'nın En Büyük Düzcam Üreticisi Şişecam

22 Şubat 2017 Çarşamba / 11:53 | SEKTÖRDEN
65. Sayı (Kasım-Aralık 2016)

Şişecam Topluluğu küresel büyüme hamlelerine bir yenisini daha ekledi. Topluluk bünyesinde faaliyet gösteren Trakya Cam Sanayii A.Ş., İtalya merkezli düzcam üreticisi Sangalli Vetro Porto Nogaro firmasının varlıklarının tamamını 84,7 milyon Euro karşılığında satın aldı. Böylece yıllık 220 bin ton üretim kapasitesine sahip olan İtalyan Sangalli’yi bünyesine katan Şişecam Topluluğu, üretim kapasitesi açısından Avrupa’nın en büyük düzcam üreticisi oldu.
Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, İtalya’daki satın alma işleminin Topluluğun Bulgaristan’daki düzcam operasyonlarıyla birlikte sinerji yaratacağını belirterek, “İtalya operasyonu üretim kapasitesi ve lojistik açısından özellikle Batı Avrupa düzcam pazarındaki rekabet gücümüze önemli katkı yapacaktır” dedi.

Şişecam, Tataristan’da 310 Milyon Dolarlık Yatırım Yaptı
Şişecam Topluluğu’nun dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olma vizyonu çerçevesinde gerçekleştirdiği yurt dışı yatırımlarının son adresi Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti oldu.
Şişecam Topluluğu’nun toplam 310 milyon dolar yatırımla kurduğu düzcam ve otomotiv camları üretim tesislerinin resmi açılış törenine, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov başta olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu ve Tataristan Cumhuriyeti’nin idari ve diplomatik temsilcileri katıldı.
Bugün 3 milyar doları aşan satış gelirlerinin yarısından fazlasını uluslararası satışlarından elde eden Şişecam Topluluğu açısından 8 üretim tesisiyle faaliyet gösterdiği Rusya Federasyonu stratejik öneme sahip. Şişecam Topluluğu yaklaşık yüzde 25 pazar payıyla cam ambalaj pazarında lider konumda olduğu Rusya’da cam ev eşyası alanında yüzde 30 seviyesindeki pazar payı ve Paşabahçe markasıyla pazar liderliğini sürdürüyor. Topluluk gerçekleştirdiği son düzcam ve otomotiv camları üretim tesisi yatırımlarıyla da pazardaki etkin konumunu daha da güçlendirmeyi hedefliyor.
 

İlginizi çekebilir...

Bodrum Kat Otoparklarına Multipor Çözümü

....
1 Haziran 2017 Perşembe / 13:47

Assan Panel'in Yeni Genel Müdürü İhsan Tolga Akar Oldu

....
1 Haziran 2017 Perşembe / 13:45