E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
VMZINC
TAYF
IŞIKLAR
KILIÇOĞLU

Çuhadaroğlu Geleneksel Öğrenci Proje Yarışması Sonuçlandı

22 Şubat 2017 Çarşamba / 11:58 | SEKTÖRDEN
65. Sayı (Kasım-Aralık 2016)

Genç beyinlerin yaratıcı fikirleriyle ortaya çıkan yeni projelerin, hem Alüminyum sektörüne, hem de ülkemize katkı sağlayacağı inancıyla düzenlenen Çuhadaroğlu Öğrenci Proje Yarışması’nın finalistleri, 31 Ekim Pazartesi günü Kocaeli Üniversitesi’nde düzenlenen ödül töreni ile açıklandı.
Büyük ilgi gören ödül töreni; Çuhadaroğlu Alüminyum Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı ve  Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi  Kurucusu  Nejat Çuhadaroğlu, Pazarlama Müdürü Halil Halit Güral, Çuhadaroğlu Yöneticileri ve Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Bölümü Dekanı Prof. Dr. Nezihi Köprübaşı’nın katılımıyla gerçekleşti.
“Barışa açılan bir kapı: Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi” başlığı ekseninde şekillenen yarışmanın amacı, tarihsel dönemlerin gün yüzüne çıkmamış eserlerine ve dioramalara ev sahipliği yapan, dünyada alanında ilk ve tek olan Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi’nin yeni bina tasarımı için öğrencilerin sunduğu projeler içinden geliştirilebilir fikirler elde etmek.
Uluslararası Müzecilik kapsamında, daha deneyimsel ve ziyaretçilerin katılımı ile ilgi odağı oluşturacak açık ve kapalı alanlar tasarlayarak, her alanda farklı bir deneyim vadeden bir müzecilik anlayışı ile öğrencilere sunulan konseptte, yarışmacılardan mevcut Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi koleksiyonunu tüm yönleriyle değerlendirmeleri ve yeni nesil bir müze tasarlamaları istendi.
Ülke tarihinde ilk havagazı fabrikası olma özelliği taşıyan, 1887-1993 yılları arasında hizmet veren ve şu an kullanılmayan Yedikule’deki tarihi Gazhane binasının dönüşümü ile gerçekleştirilmesi düşünülen yeni müze binası tasarımı için yapılan yarışmaya, Türkiye’nin pek çok üniversitesinden yoğun katılım oldu.
301 Lisans öğrencisinin başvurduğu yarışmada, projeler arasından seçilen 3 adet projeye büyük ödül ve 3 adet projeye eşdeğer mansiyon ödülü verildi.
Değerlendirme sonucunda birinciliği İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Emirhan Kurtuluş ve Yusuf Enes Mete’nin oluşturduğu proje kazanırken, ikinciliği Gazi Üniversitesi’nden Zeki Derin, İpek Gönüllü, Mehmet Şükrü Geyik, Fatih Işık ve İmam Bilal Ahmet Toprak’ın projesi elde etti. Üçüncülük ödülünü ise Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Emine Merve Siper ve Atakan Koca’nın projesi aldı.
 

İlginizi çekebilir...

Bodrum Kat Otoparklarına Multipor Çözümü

....
1 Haziran 2017 Perşembe / 13:47

Assan Panel'in Yeni Genel Müdürü İhsan Tolga Akar Oldu

....
1 Haziran 2017 Perşembe / 13:45