E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
TAYF
KILIÇOĞLU
IŞIKLAR
VMZINC

Değerli Üyelerimiz,

Değerli Üyelerimiz,

22 Şubat 2017 Çarşamba / 13:48 | ÇATIDER'DEN / BAŞKAN'DAN...
65. Sayı (Kasım-Aralık 2016)

M. Nazım Yavuz ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı

Dünya ve Türkiye’de çeşitli zorlukların yaşandığı bir yılın son dönemine giriyoruz. Buna rağmen sektörümüzü büyütmek için çok çalıştık ve 2016 yılını da büyüyerek kapatacağımıza inanıyoruz.

ÇATIDER olarak geçtiğimiz aylarda çok önemli uluslararası etkinliklerde yer aldık. 26-29 Ekim tarihleri arasında Polonya’nın başkenti Varşova’da düzenlenen IFD (Uluslararası Çatıcılar Federasyonu) 2016 Genel Kurul Toplantısı’na ÇATIDER Genel Sekreteri Semih Kafadar ve ÇATIDER Yönetim Kurulu Üyesi Adil Baştanoğlu ile birlikte katıldık. Çok verimli geçen genel kurulda, Cumhuriyet Bayramı’nı da kutladığımız 29 Ekim günü IFD Başkanı Michael Olszewski ile biraraya gelerek fikir alışverişinde bulunduk.

Merkezi Almanya’da bulunan Uluslararası Çatıcılık Federasyonu, bugün 27 ülkeden 17 tam üye, 24 ortak üye ve 1 misafir üye olmak üzere toplam 42 ulusal çatı meslek örgütünü bünyesinde barındırıyor. Federasyona üye olan meslek örgütleri 13 bin 500 şirketi temsil ediyor. Şirketlerin toplam cirosu yıllık cirosu 16 milyar Euro’yu aşarken, istihdam sayısı 135 bini buluyor. Çatı alanındaki dünyanın en büyük kuruluşu ile birlikte hareket etmemizin, Türkiye çatı sektörünün gelişmesine çok güçlü katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Önümüzdeki süreçte markalarımızın, Avrupa ve Almanya’da tanınırlığı artacak. Yeni gelişmeleri ülkemize daha hızlı taşıma imkânı bulacağız.

Sektör olarak ülke ekonomisi, doğal kaynaklarımız ve çevre için güçlü katkılar sağlayacak olan güneş enerjisine çok büyük önem veriyoruz. Bu nedenle 11 Ekim tarihinde Solarbaba-Türkiye Güneş Enerjisi Platformu ve Ankara Ticaret Odası’nın düzenlediği  “SolarÇatı Çalıştayı”na katılarak, bu alandaki çalışmalarımızı paylaştık. Bir güneş ülkesi olan Türkiye’deki çatılar, güneş enerjisinin kullanılması için çok önemli bir potansiyele sahip. Bu alanda başarılı ve modern uygulamaları Türkiye’ye kazandırıyor ve yaygınlaşması için çalışıyoruz.

Çalıştayda, güneş enerjisi sektörünün  henüz istenen  seviyelerde olmadığı, şu anda lisanslı güneş enerjisi pazarı, YEKA (Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları) ile ilgili uygulamalar henüz başlamadığı için sektörü ayakta tutan tek alan konumundaki lisanssız elektrik üretimi yönetmeliğine bağlı olarak yapılan güneş enerjisi santrali kurulumları ele alındı. Ayrıca ülkemizde ekonomik/teknik ve mevzuatsal olarak evsel-ticari ve sanayi tipi çatı üstü güneş elektriği uygulamalarının önündeki problemleri de değerlendirdik.

Dünyada güneş enerjisi sektörü hızla büyüyor. Kurulu kapasite 7-8 GW’ın üzerinde ve güneş elektriği santralleri, pazarın yüzde 50-70 arası oranlarda en büyük bölümünü oluşturuyor. Çatı üstü GES’ler aynı zamanda enerji kooperatifleri, güneş kümelenmeleri, kitlesel fonlama, ikili sözleşmeler gibi çok farklı finans yöntemlerini de mümkün kılıyor.

Bir sonraki sayıda buluşmak üzere...

 

İlginizi çekebilir...

Değerli Üyelerimiz

Adil Baştanoğlu
ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı...
5 Haziran 2017 Pazartesi / 15:22

Değerli Üyelerimiz,

Adil Baştanoğlu
ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı...
4 Nisan 2017 Salı / 09:25

Değerli Üyelerimiz,

M. NAZIM YAVUZ
ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı...
15 Mart 2017 Çarşamba / 17:57