E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
TAYF
VMZINC
KILIÇOĞLU
IŞIKLAR

BREEAM Sertifikalı Küçükçekmece Belediye Binasında BTM Yeşil Çatı Sistemleri Kullanıldı

1 Haziran 2017 Perşembe / 13:28 | SEKTÖRDEN
68. Sayı (Mayıs-Haziran 2017)

Mutlu Çilingiroğlu imzalı Türkiye’nin ilk BREEAM sertifikalı kamu yönetim yapısı olan Küçükçekmece Belediyesi yeni Hizmet Binası’nın yeşil çatı sistemlerinde BTM ürünleri tercih edildi.
Birçok yeşil bina stratejisinin uygulandığı Küçükçekmece Belediyesi Hizmet Binası’nda; binanın üst çatısı, bakım gerektirmeyen örtücü bitkiler ile kaplanarak “yeşil çatı” olarak düzenlendi. Yeşil çatının çevre binalardan bakışa olumlu estetik katkısı yanında, binaya akustik ve ısı yalıtımı sağlaması, binadan atmosfere ısı yansımasını engellemesi ve yağmur suyunu toplamaya katkısı da söz konusu.
Binaya uygulanan BTM Yeşil Çatı Sistemi’nde; mevcut 3 bin 600 metrekare teras alan üzerinde su yalıtımı katmanları olarak sırasıyla BTM Bitümer astar, P3000 bitümlü örtü ve Botanik PP3000 örtü (Dın 4062 belgeli kök tutma özellikli APP katkılı bitümlü örtü) TS 11758-2 uygulama standardına uygun olarak döşendi. Mekanik değerlere uygun hesaplanmış  kalınlıkta XPS ile ısı yalıtımı sağlandıktan sonra yeşil çatı katmanlarına geçildi. Daha sonra seyrek yeşillendirme ve sedum bitkilendirmeye yönelik BTM Optigreen sistem bileşilenleri uygulaması yapıldı. Su yalıtım katmanları üzerine drene olan fazla suyu tutacak ve süzgeçlere yönlendirecek BTM Green nem tutucu örtü 500 gr/m2 (min. 4 lt su tutma özellikli) birbiri üzerine 10 cm bindirilerek serildi.
Üzerine topraktan süzülen suları depolayacak ve delikleri aracılığı ile aşağıya fazla suyu drene edecek FKD 25 (25 mm çift kademeli drenaj levhası) min. 1 sıra birbiri içine bindirilerek uygulandı.
Sitemin en üst katmanı olarak filtre ve ayırıcı görev üstlenen BTM Green SF 32 110 gr’lık sistem filtresi birbiri üzerine 10 cm bindirilerek serildi. Bu noktadan sonra firmanın peyzaj ekibinin temin etmiş olduğu 30 -35 cm’lik yeşil çatı sistemine uygun toprak katmanı eklenerek bitki tabakasının alt zemini oluşturuldu. Projeye özel seçilmiş bitki, çiçek ve çim ekimi uzman peyzaj ekipleri tarafından tamamlandı.

 

İlginizi çekebilir...

Bodrum Kat Otoparklarına Multipor Çözümü

....
1 Haziran 2017 Perşembe / 13:47

Assan Panel'in Yeni Genel Müdürü İhsan Tolga Akar Oldu

....
1 Haziran 2017 Perşembe / 13:45