E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
KILIÇOĞLU
IŞIKLAR
VMZINC
TAYF

Türkiye'nin İlk Kiremit Üreticilerinden Kılıçoğlu, 90. Yaşını Kutluyor

1 Haziran 2017 Perşembe / 12:03 | SEKTÖRDEN
68. Sayı (Mayıs-Haziran 2017)

Eskişehir’de, 1927 yılında Sabri Kılıçoğlu tarafından kurulan Kılıçoğlu fabrikası, Türkiye’nin ilk kiremit fabrikalarından biri. Bu yıl 90. yaşını kutlayan Kılıçoğlu basın mensupları ile Eskişehir’de bir araya geldi.
İki gün boyunca basın mensuplarını ağırlayan Kılıçoğlu’nun Hoşgeldiniz kokteyli ile başlayan basın toplantısında konuşmayı Yapı Malzemeleri Grup Başkanı Barış Y. Özaydemir yaptı.
Barış Y. Özaydemir konuşmasına 90 yıllık Kılıçoğlu’nun kuruluş hikayesini anlatarak başladı. Firmanın 4. nesil yöneticisi olduğunu belirten Özaydemir ilk modern tesislerinin 1949 yılında kurulduğunu söyledi. Özaydemir “O dönemin en ileri teknolojisi ile üretim yapan fabrika kendi elektriğini üretiyor. Bu dönemde hala birçok firma bu teknolojiyi kullanıyor. Ama önemli olan sadece ileri teknoloji değil 90 yıldır her gün önde olmak durumundayız. 90 yıllık kesintisiz liderlik en başta güven gerektirir. Güven kavramı bir çekim gücü oluşturarak, çalışanından müşterisine kadar tüm paydaşların lider etrafında kenetlenmesini sağlar” dedi.
Sektörde farklı segmentlerde hizmet verdiklerini sözlerine ekleyen Özaydemir: “Megaron Çatı Teknolojileri ile anahtar teslim çatı hizmeti almak isteyen müşteri taleplerine ürün ve hizmeti bir arada sunmaktayız. Türkiye genelinde Kıbrıs da dahil olmak üzere 13 bölge distribütörü, 18 uzman bayi ve 600’ü aşkın bayiyle pazara hizmet vermekteyiz. 2017 yılı için yüzde 85-90 kapasite kullanımını hedefledik. Pazarın lideri olarak yüzde 20’lik bir paya sahibiz. Kılıçoğlu gerek metrekare satış gerekse marka bilinirliği açısından lider konumdadır” şeklinde konuştu.

Kılıçoğlu, Mikrokil Teknolojisi ile Uzun Ömürlü Kiremit Üretiyor
Bu yıl 90. kuruluş yılını kutlayan Kılıçoğlu, laboratuvarlarında yaptığı Ar-Ge çalışmaları sonucu Mikrokil Kiremit’i geliştirdi.
Mikrokil kiremit, dayanıklı ve pürüzsüz yüzeye sahip olma özellikleri ile bilinen bir çatı ürünü. Kullanılacağı uzun yıllar boyunca çatıda oluşacak kar yükü ve insan yükü gibi etkenlere karşı daha dayanıklı. Bu teknoloji ile öğütülen kil ham maddesi daha yoğun bir hal alıyor ve TSE standardı ile karşılaştırıldığında kiremidin mukavemeti 3 misli artırıyor.
TS EN-1304 Kiremit Standardı’nda belirtilen TS EN-538 eğilme mukavemeti testine göre bir kiremidin 120 kgf dayanıklılığa sahip olması gerekir. Bu dayanıklılık, çatıdaki yüklere karşı gerekli, ama çoğu zaman yeterli değil. Kılıçoğlu Kiremitleri, kiremit tipine göre 350 kgf’un üzerine çıkabilen eğilme mukavemetleri ile EN-1304 Avrupa kiremit standardına göre ortalama 2.5 kat daha yüksek mukavemete sahip.
Dünyada sayılı tesiste ve Türkiye’de Kılıçoğlu Kiremit üretim tesislerinde bulunan bu teknoloji ile kiremit, yüzey pürüzsüzlüğüne sahip oluyor. Mikrokil Teknolojisi ile üretilen kiremit pürüzsüz yüzeyi sayesinde kir, toz gibi dış etkenleri de yüzeyinde tutmayarak bu tür etkenlere karşı da dayanıklılığını kanıtlıyor.

 

İlginizi çekebilir...

Bodrum Kat Otoparklarına Multipor Çözümü

....
1 Haziran 2017 Perşembe / 13:47

Assan Panel'in Yeni Genel Müdürü İhsan Tolga Akar Oldu

....
1 Haziran 2017 Perşembe / 13:45