E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
KILIÇOĞLU
VMZINC
TAYF
IŞIKLAR

Neşet Ertaş Kültür Merkezi

Neşet Ertaş Kültür Merkezi

27 Temmuz 2018 Cuma / 10:39 | PROJE
75. Sayı (Temmuz-Ağustos 2018)

Proje Künyesi
Mimari Tasarım: BKA - Bahadır Kul Architects
İşveren: Kırşehir Belediyesi
Statik Proje: Göktem Proje
Mekanik Proje: Prometri Mühendislik
Elektrik Proje: Sistemli Elektrik
İç Mekan Tasarımı: BKA - Bahadır Kul Architects
Yapım Tarihi: 2017
Fotoğraflar: Ket Kolektif
Arsa Alanı: 10.000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 18.000 m²

Kırşehir’in karasal iklimin tipik özelliklerine sahip olması, projenin formunda ve malzeme seçiminde belli duyarlılıklar getirmiş. Özellikle dikdörtgen planlı kütlenin batı-doğu doğrultusunda konumlanıp, yapının kuzey cephesi ile daha kapalı ve ısı kaybına izin vermeyen bir cephe oluşturulmuş. Kütlesel kompozisyondaki hareketlerle ve iç boşlukları ile kapalı bir kültür merkezi yapısı yerine daha davetkâr bir yapı tasarlanmış. Böylece kültürel etkinliklerin sadece mekânsal değil, dışarıya da yayılan dinamik olgular olarak devam edebilmesi düşünülmüş.

Program Yorumu ve Salonlar
18 bin m2 toplam inşaat alanı olan yapının 1.000 kişilik “Konser ve Tiyatro Salonu” yanında 200 kişilik de “Çok Amaçlı Salon”u bulunuyor. Mekânsal niteliklerin farklı, ancak servis mekanları ve çözümlemelerin benzer olduğu salonları destekleyen seminer salonları, fuaye ve sergi holleri yer alıyor. Kamusal kullanımın en yüksek şekilde olması amaçlanan yapıda, iç bahçenin zenginleştirdiği atölyeler, dernek odaları gibi kullanıma açık alanlar da mevcut. 

İç-Dış İlişkiler
Cephe tasarımında perfore metal ile yapıda oluşan ikinci bir cidar oluşturulmasıyla ısı ve ışık kontrolünün sağlanması dışında, yapının dış yüzeyi ile çevresiyle ilişkili olduğu görülüyor. Planlamada merkeze yakın konumda yer alan iç bahçe, güneş ışığını ve ısısını absorbe ederek, yapıda ısı kazancına katkıda bulunurken, doğanın içeri alınmasına imkan tanıyor. Kütle yüzeylerinin dış dünya ile olan ilişkisi salon cephelerinden birinde kullanılan dijital ekran ile sağlanıyor.

Proje ile ilgili diğer fotoğraflara e-dergi'den ulaşmak için lütfen tıklayınız.


 


İlginizi çekebilir...

Galeries Lafayette

1893 yılında Paris'te kurulan Galeries Lafayette, yurtdışındaki 5. mağazasını 2017'de İstanbul'da açtı....
21 Eylül 2018 Cuma / 15:18

3S Firuze Konakları Satış Ofisi

Cephedeki metal kabuk bütüncül bir mimari form yaratırken, diğer taraftan güneş kontrolüne de olanak sağlıyor....
27 Temmuz 2018 Cuma / 11:09

Pekerler İnşaat Genel Merkez Binası

Pekerler İnşaat Genel Merkez Binası, Ankara'nın Çankaya bölgesinde yer alan İlkbahar semtinde, bir cephesi Doğukent Bulvarı'na, bir cephesi is...
4 Haziran 2018 Pazartesi / 10:50