E-Dergi Oku 

Galeries Lafayette

Galeries Lafayette

21 Eylül 2018 | UYGULAMA
76. Sayı (Eylül-Ekim 2018)
862 kez okundu

1893 yılında Paris’te kurulan Galeries Lafayette, yurtdışındaki 5. mağazasını 2017’de İstanbul’da açtı. Emaar Square Mall içerisinde yer alan mağazanın konsept tasarımı Plajer&Franz Studio, uygulama ve şantiye süreçleri ise Yoo Mimarlık tarafından gerçekleştirildi. Yapımı, Emaar Square Mall’un yapımı ile eşzamanlı sürdürülen mağaza, 15 ayda tamamlandı. Galeries Lafayette’in Paris’te 1912 yılında yapılan kubbe tasarımı; projede daha çağdaş bir şekilde yeniden yorumlandı...

GALERIES LAFAYETTE
Mimari Tasarım: Plajer & Franz Studio
Yerel Mimari Ofis: Yoo Mimarlık
Genel Yüklenici: Yoo Mimarlık
İşveren: DEMSA
Lokasyon: Emaar Square, İstanbul
Proje Yılı: 2016
Uygulama Süreci: 2017
Toplam İnşaat Alanı: 9.000 m²
Fotoğraflar: Ömer Uzun, Yoo Mimarlık

Galeries Lafayette ilk olarak 1893 yılında Paris’te küçük bir tuhafiyeci olarak açıldı. 1912 yılında pencerelerine çelik kubbe ve Art Nouveau stilinde eklemeler yapılarak şimdiki görünümüne sahip oldu. Galeries Lafayette, 2017 yılında DEMSA Group işbirliği ile yurt dışındaki 5. mağazasını İstanbul Emaar Square Mall’da açtı. 

11 bin metrekarelik alana sahip Galeries Lafayette’in konsept tasarımını Plajer & Franz Studio, uygulama ve şantiye süreçlerini ise Yoo Mimarlık üstlendi. Galeries Lafayette, 120’den fazla markanın özgün konseptini korurken, aynı zamanda farklılıklarını mekansal olarak ayıran bir odak noktası olarak tasarlanmış ve bu markaların hem genel konsepte ayak uydurması hem de markaların birbirinden mekânsal olarak ayrılması sağlanmış. Tasarımının her detayında klasik mimarlık anlayışı modern bir dille yorumlanmış. Özellikle 1912’de Paris’te yapılan coupole, yapısal olarak ana karakterleri ile ama daha çağdaş bir görünümle projeye taşınmış.

Projenin uygulama süreci ile ilgili bilgi veren Yoo Mimarlık’tan Mimar Şenay Karadoğan şunları söylüyor: “Galeries Lafayette’in uygulama sürecine başlamadan önce, DEMSA ve tasarım ekibiyle birlikte projeyi ele alarak projenin üzerinden geçildi, değerlendirmeler yapıldı ve öngörülerimize güvenerek shop drawingleri hazırlandı. Mobilya mockupları için hızlıca kendi tedarik zincirimizden firmalarımızla görüşmeler yapıldı. Uygulama süreci öncesi yapılan çalışmalarla, sürecin tüm koşullarına hızlı şekilde adapte olundu. Bu süreçte Emaar Square Mall inşaatı devam ederken, 120 mağazada; mağaza, teknik ekip ve tasarım grupları desteklendi. Tüm izinler, teklifler, onaylar, üretim, tedarik süreçleri ve montajı Yoo Mimarlık’ın ekibi tarafından yönetildi.”

Paris Mağazasındaki Kubbe Tasarımı Yeniden Yorumlandı
“Galeries Lafayette yüz yirmiden fazla markanın özgün konseptini korurken, aynı zamanda birbirlerinden farklılıklarını mekansal olarak ayıran bir odak noktası olarak tasarlandı ve bu markaların hem genel konsepte ayak uydurmasını hem de markaların birbirinden mekânsal olarak ayrılmasını sağladık. Galeries Lafayette’in, tasarımının her detayında klasik mimarlık anlayışı modern bir dille yorumlandı. Yorumlanan bu tasarım öğeleri, farklı malzeme karışımları, özel aydınlatma senaryoları ve renk aksanları ile kullanıcıların bütünsel bir alışveriş deneyimi yaşamaları sağlanmak istendi. Özellikle 1912 yılında Paris’teki mağazada yapılan kubbe tasarımı projede, daha çağdaş bir şekilde yorumlandı. Tasarımın odak noktasını kubbe ve altındaki 20 metre genişliğindeki atrium oluşturuyor. Bu modern yorumlama mağaza zincirinin kendine özgü stiliyle de özdeşleşiyor.”

“Mağazanın master piece’i coupole, Haussmann’da yer alan coupole gibi WOW efekt yaratmalı fakat bir o kadar da modern olmalıydı. 3 katı merkeze bağlayan coupole, Haussmann’dakine benzer bir ize sahip. 15,7 metre çapındaki dairesel coupole’ın metal imalatını Almanya’da ürettirdik. Sahip olduğumuz tek şey kubbenin mimari öngörüsüydü. Projenin detaylandırılması, ölçülendirilmesi, taşıyıcı ögeleri, dilimlere ayrılması ve tüm firmalar arası koordinasyonun sağlanması tamamen tarafımızca gerçekleştirildi. 

İmalatçı firmalarla mockuplar üzerinden konuşarak montaj detaylarını aldık. Çalışılan desen üzerinden ilettiğimiz ölçülerde dilimlere ayrılmasını istedik. İmalatçıyla paylaştık ve atriuma kurduğumuz iskele ile montajını gerçekleştirdik. Coupole ekleri görülmeyen 35 dilim ve 3 ayrı parçadan oluşuyor. Her parça ve dilim üstünde titizlikle çalışarak, ekleri ortadan ustaca kaybettik ve coupole’ın son haline kavuşmasını sağladık.”

“Yapım aşamasında inşaat halinde olan İstanbul Emaar Square Mall’un teknik problemleri, alışveriş merkezi ile birlikte çözüldü. Galeries Lafayette, alışveriş merkezi ile birlikte yükseldi. Henüz cephesi olmayan bir yapı içerisinde kurulmaya çalışan Galeries Lafayette titiz, planlı ve çözüm odaklı ilerleyen ekibimiz sayesinde ilk tamamlanan mağazalardan biri oldu.”


 


İlginizi çekebilir...

Taşkent Uluslararası Havalimanı

GMW MIMARLIK, havalimanı projeleri ağırlıklı olmak üzere yurt içinde ve yurt dışında farklı fonksiyonlarda pek çok nitelikli mimari ve iç mimari proje...
4 Mayıs 2020

Sade ve Çarpıcı bir Cephe Tasarımına Sahip 312 Vista Ofis Kulesi

Anmahian Winton Architects ve rggA Mimarlık işbirliğiyla tasarlanarak Ankara'nın batısını bağlayan Eskişehir Otoyol aksı üzerinde konumlandırılan ...
30 Eylül 2019

Troya Müzesi

Proje, ziyaretçilerle algılarının ötesinde destansı bir dünya aracılığıyla iletişim kurmayı amaçlayan bir tasarım konsepti üzerinden geliştirilmiş....
22 Temmuz 2019

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.