E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Genç Mimarlar Yeni Ürün Tasarımlarını Hayata Geçirmek için Bartın'daydı

Genç Mimarlar Yeni Ürün Tasarımlarını Hayata Geçirmek için Bartın'daydı

21 Eylül 2018 Cuma / 14:36 | HABERLER
76. Sayı (Eylül-Ekim 2018)
29 kez okundu

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin staj ekibi tuğla duvarlarda yenilikçi fikirler oluşturmak üzere düşünüp projelendirdikleri birçok farklı temadaki ürünü yerinde bir duvar örerek üzerinde gerçekleştirmek için Işıklar Yapı Ürünleri’nin Bartın fabrikasına geldi.

Öğrenciler öncelikle tasarladıkları ürünlerin nasıl üretildikleri ile ilgili bilgi aldılar ve üretimin her aşamasını takip ettiler. Fabrikada bulunan Ar-Ge merkezinin destekleri ile düşündükleri ürünleri kilden yaparak malzemeye dokunma fırsatı buldular. Daha sonraki aşamada ise bir duvarı kendileri ekip olarak örerek kendi tasarladıkları ürünleri duvarlara yerleştirdiler. Böylece mimari bir elemanın tüm üretim aşamalarına katılarak tasarımın sadece kağıt üzerinde olmadığını, düşündüklerinin hayata geçirmenin oldukça çok aşamalı ve zor bir süreç olduğunu yaşayarak öğrendiler.

Çalışma İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZU) Öğretim Üyesi Dr. Gülçin Kahraman ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Dr. Ümit Arpacıoğlu’nun koordinatörlüğünde İZU Mimarlık ve İç Mimarlık Bölümü öğrencilerinden oluşan 20 kişilik ekip ile devam edecek. Başarılı ürünleri Işıklar Yapı Ürünleri’nin piyasaya kazandırması bekleniyor.

Ekoklinker’in Performansı Yerinde Tespit Edildi 
Işıklar Yapı Ürünleri Genel Müdürü Özgür Üzeltürk ve MSGSÜ Öğretim Üyesi Dr. Ümit Arpacıoğlu, Muğla Akyaka’da bulunan Alp Suits Mandalin Otel’in kullandığı Ekoklinker yapı kabuğu çözümlerinin yerinde değerlendirmesi ve tecrübelerin tespit edilmesi için sürpriz bir ziyarete bulundu.

Öncelikle batı ve güneye cephesi olan bir oda seçilerek bu odanın yüzey sıcaklıkları 24 C°’de sabit kalacak şekilde yapay iklimlendirme yapıldı. Belli zaman aralıkları ile Ekoklinker kullanılmış batı ve güney cephelerde ölçülen iç ve dış yüzey sıcaklıkları sonucunda; dış sıcaklığın artışına rağmen oda sıcaklığının 2 saat boyunca konfor aralığında kaldığı görüldü.

Çalışma sonrasında otel sahiplerinin de konu ile ilgili görüşleri alındı. Sektörde tecrübelendikçe ve aynı hizmete yönelik yapılar inşa ettikçe çok ince detaylara dikkat etmeye başladıklarını belirten otel sahipleri; “Yapıların yangına direnci, deprem güvenliği, ses yalıtımı ve iklimlendirme gibi detaylarını doğru malzeme ve isçilikle çözebilirseniz rakiplerinizden pozitif yönde ayrılıyorsunuz. Yazları çok sıcak gecen bir iklimde iyi sekide sağlanmış ısı yalıtımının önemi çok büyük. Aynı zamanda orman yangınlarının çok sık görüldüğü bir bölgede iseniz Ekolinker tuğla sistemini kullanmak çok mantıklı hale geliyor” şeklinde görüş bildirdi. 

Otellerde ses yalıtımının önemine de dikkat çeken yetkililer, şunları söyledi: “Ses konusu, otellerdeki huzur ve geçirilen zamanın kaliteli olması açısından çok önemlidir. Otel müşterisi biraz zahmetlidir. Çünkü tatile çıkmıştır ve tatilde sadece dinlenmeye vakit ayırmak ister. Bu süreçte yaşayacağı aksilikleri ve huzursuzlukları hemen dile getirir ve hemen bir çözüm ister. Bununla ilgili olarak da tercihimizi bu konuda da bize çözüm sunacağını vadeden bir ürün olan Ekoklinker’den yana yaptık. Daireleri bölen duvarlarda Ekolinker’in 20 cm’lik tuğlasını, WC etrafında da 10 cm’lik ara bölme tuğlasını kullandık ve sonuçtan çok memnun kaldık. Sesle ilgili bir şikâyet almıyor oluşumuz endişesiz bir iş süreci yürütmemizde bize büyük bir zaman kazandırıyor. Biz de bu zamanı müşterilerimize daha kaliteli hizmet sunabilmek için kullanabiliyoruz.”


 


İlginizi çekebilir...

Ateş Çelik'te Lamilux ile Önce Güvenlik

Form Şirketler Grubu'nun iştiraklerinden Form Endüstri Tesisleri, İzmir Ateş Çelik Rüzgar Enerji Santrali Kule Üretim Tesisleri'nin iş güvenli...
21 Mayıs 2019 Salı / 10:20

Çatı Üzeri Güneş Enerjisi Üretiminde Önemli bir Adım: "Mahsuplaşma Yönetmeliği Yayımlandı"

Dokuz milyondan fazla bina stoku ile çatı üzeri güneş enerjisi potansiyeli en yüksek ülkelerden biri olan Türkiye'de yeni bir dönem başladı....
16 Mayıs 2019 Perşembe / 15:51

42. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul, 18-22 Haziran 2019'da kapılarını açmaya hazırlanıyor!

Türk Yapı Sektörünün Zirvesi 42. Yapı Fuarı '' Turkeybuild İstanbul, 18-22 Haziran 2019'da kapılarını açmaya hazırlanıyor!...
3 Mayıs 2019 Cuma / 10:35

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.