E-Dergi Oku 

İzmir Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası

İzmir Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası

22 Kasım 2018 | UYGULAMA
77. Sayı (Kasım-Aralık 2018)
730 kez okundu

LEED Gold Sertifikalı İzmir Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası, geçtiğimiz aralık ayında tamamlandı. İzmir Alsancak’ta yer alan bina, güçlü teknik performans ile estetik minimalizmi birleştiren cephe ve çatı tasarımıyla dikkat çekiyor…
Günümüzün getirdiği teknolojik ihtiyaçları karşılamak, bina kullanıcılarına ve üyelerine daha iyi hizmet vermek ve çalışma koşullarını iyileştirmek amacıyla, İzmir Ticaret Odası’nın meclis kararıyla, yapımına başlanan İzmir Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası, geçtiğimiz aralık ayında tamamlandı.
İzmir Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası, binanın tüm yaşam döngüsü dikkate alınarak, şehir planlamasını, toplumu ve saha planlamasını içeren geniş kapsamlı bir bakışla, enerji verimli teknolojiler ve stratejiler kullanılarak, tasarım ve mühendislik ekiplerinin bütünleşik tasarım metodu ile tasarlanmış.
Alsancak’ta yer alan İzmir Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası, yaklaşık 13 bin metrekare kapalı alana sahip. Dört bodrum katı ve sekiz normal kattan oluşan binanın temel seviyesi -17 metre, bina gabarisi ise +31.70 metre. Binada Ticaret Odası’nın günlük yönetim hizmetlerine ek olarak, toplumsal etkinlikler için de kullanılacak çok amaçlı salonu, müze ve sergi salonları, yönetim ve ticari heyetlerin görüşmelerinin yapılacağı toplantı odaları, ofisler ve kiralık ofis alanları mevcut.
İzmir Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası yüksek performanslı yeşil bina olma özelliğiyle de İzmir’de öncü olan bir proje. Mimari ekip Ayyapı Mimarlık ve diğer teknik disiplinler en uygun yeşil bina stratejilerini belirleyip uygulamış. Proje, danışmanlığını Gonca Yılmaz Mimarlık ve Yeşil Bina Danışmanlığı firmasının yaptığı süreç sonunda, 1 Nisan 2018’de LEED Gold Sertifikası almaya hak kazanmış.
Yüksek Mimar Gonca Yılmaz:
“Çatı ve Cephe tasarımı, güçlü teknik performans ile estetik minimalizmi birleştiriyor”

Projenin LEED danışmanlığını üstlenen Yüksek Mimar Gonca Yılmaz, binanın çatı ve cephe tasarımı ile ilgili şu bilgileri veriyor: “İzmir Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası, cephe ve çatı tasarımı açısından güçlü teknik performans ile estetik minimalizmi birleştiriyor. Dış cephede kullanılan ürünler sabit bir cam panelden farklı değil. Cephe sistemleri, cephenin geometrisini etkilemeyen, içeriden minimum görünür genişlikle sonuçlanan profillerden oluşuyor. Binanın cephesi ve çatısı, ısı geçirgenlik, akustik performans, hava geçirimsizliği, su geçirimsizliği, rüzgar dayanım direnci, yangın dayanımı ve darbeye karşı dayanım dirençleri dünya standartların en üst düzey özelliklerini taşıyan sistemlerle donatılmış. Kullanılan sistemler, tasarım özgürlüğü sunan ve maksimin şeffaflık sağlayan aynı zamanda termal performansları yüksek sistemler. Dış cephede kapaklı cephe sistemleri, galeri boşluğunda ısı yalıtımlı sürme pencere sistemleri, başkanlık ve balkonlarda ısı yalıtımlı sürme kapı ve ısı yalıtımlı alüminyum doğramalar kullanılmış.”
“Binanın Vasıf Çınar Caddesi üzerinde çatı seviyesinde oluşturulan büyük saçak, güney-guney batı yönünde ve özellikle yaz aylarında önemli bir gölgeleme sağlıyor. Güneş hareketlerine göre farklı yoğunluklarda güneş kontrollü konfor camları, cephenin gölgelenme çizgilerine göre dağıtılarak zengin bir cephe dokusu tasarlanmış. Ayrıca cam cephelerin önünde oluşturulan güneş kırıcılar, akıllı bina sisteminde otomasyona bağlı olarak dik gelen güneş ışıklarını kontrol için kullanılıyor.”


 


İlginizi çekebilir...

Taşkent Uluslararası Havalimanı

GMW MIMARLIK, havalimanı projeleri ağırlıklı olmak üzere yurt içinde ve yurt dışında farklı fonksiyonlarda pek çok nitelikli mimari ve iç mimari proje...
4 Mayıs 2020

Sade ve Çarpıcı bir Cephe Tasarımına Sahip 312 Vista Ofis Kulesi

Anmahian Winton Architects ve rggA Mimarlık işbirliğiyla tasarlanarak Ankara'nın batısını bağlayan Eskişehir Otoyol aksı üzerinde konumlandırılan ...
30 Eylül 2019

Troya Müzesi

Proje, ziyaretçilerle algılarının ötesinde destansı bir dünya aracılığıyla iletişim kurmayı amaçlayan bir tasarım konsepti üzerinden geliştirilmiş....
22 Temmuz 2019

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.