E-Dergi Oku 

EGGER'in Polonya Biskupiec'teki Fabrikası Üretime Başladı

EGGER'in Polonya Biskupiec'teki Fabrikası Üretime Başladı

30 Eylül 2019 | HABERLER
82. Sayı (Eylül-Ekim 2019)
355 kez okundu

EGGER’in Polonya Biskupiec’teki yonga levha fabrikası 28 Haziran 2019 tarihinde faaliyete geçti. 440 milyon euro tutarındaki bir yatırımla inşa edilen fabrika, EGGER Grubu’nun dünyadaki 19. fabrikası ve 650 bin metreküp yonga levha kapasitesine sahip. 400 doğrudan, 600 de dolaylı istihdam olanağı sunan EGGER Biskupiec’in, mobilya üretiminde önde gelen ülkelerden biri olan Polonya’nın mevcut yonga levha ithalatında bir çığır açacağı bekleniyor.

Şirket sahiplerinden Michael Egger, Biskupiec’teki fabrikayla ilgili yaptığı açıklamada, “EGGER Biskupiec fabrikamızda üretime başlamış olmaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz. Polonya’daki mobilya sektöründe önemli bir tedarikçi konumuna geldik. Polonya’da 1990’lı yılların başından beri etkinliklerimizi sürdürüyoruz ve yüz elliden fazla yerel müşteriyle çalışıyoruz. İnşaat sürecinde ve şu andaki çalışma sürecinde sunduğumuz yaklaşık bin kişilik istihdam olanağıyla Varmiya-Mazurya bölgesinin yerel kalkınmasına katkıda bulunmaktan da onur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

AB’nin MET yönetmeliği çerçevesinde inşa edildi
EGGER Biskupiec fabrikası, Avrupa Birliği’nin çevreyi kirleten emisyonları son teknoloji ile önlemeyi ve minimuma indirmeyi hedefleyen MET (Mevcut En İyi Teknikler-Best Available Techniques) yönetmeliğine uygun olarak planlandı ve inşa edildi. Modern fabrikalar, EGGER ürünlerini üretirken mevcut olan en son üretim teknolojisini ve çevre bilgilerini kullanıyor. Fabrikada ham ve laminat yonga levha üretim hatları mevcut ve bu hatlar adım adım faaliyete geçiriliyor. Tam işleyişte fabrikanın üretim kapasitesi yıllık 650 bin m3 ham yonga levha olacak ve bunun da büyük bir bölümü dekoratif yüzeylerle tamamlanacak. Polonyalı mobilya üreticileri ve satıcılarının yanı sıra tesisin yapıldığı bölge de söz konusu EGGER yatırımından faydalanıyor. EGGER Biskupiec’te şimdiden 370 kişiye istihdam sağlandı ve bu sayı yakında 400’e çıkacak. EGGER Grubu’nun diğer fabrikalarında eğitilen çalışanlar, EGGER’in 19. fabrikasının günlük işleyişindeki sorumluluklarını artık devralacak. Ayrıca, tedarikçi veya hizmet sağlayıcılarla fazladan 600 istihdam olanağı oluşturuldu.

2018-2019, EGGER için Verimli Bir Mali Yıl Oldu
Ahşap bazlı malzeme üreticisi EGGER, 2,84 milyon euro tutarında satış hacmine ve 425 milyon euro tutarında düzeltilmiş FAVÖK (Faiz, amortisman ve vergi öncesi kar) miktarına ulaştı. 25 Temmuz 2019’da St. Johann, Tirol’deki EGGER genel merkezinde gerçekleştirilen yıllık basın toplantısında zorlu, fakat bir o kadar da başarılı geçen 2018-2019 mali yılına (30 Nisan 2019) ilişkin açıklamalar yapıldı. Önemli performans göstergelerinde istikrarlı bir gelişim gözlenirken, Grubun cirosu +%5,6 artış gösterirken, düzeltilmiş FAVÖK miktarı küçük bir gerileme göstererek -%4,7 oranında azaldı. 489,1 milyon euro tutarındaki rekor yatırım, bu tablonun ortaya çıkmasında önemli bir rol oynadı. Ek olarak, en önemli projelerden biri olan EGGER’in Biskupiec fabrikası yakın zamanda tamamlanırken, böylelikle Grubun Polonya’da yer alan 19. fabrikası, haziran ayının sonunda faaliyete geçmiş oldu.


 


İlginizi çekebilir...

Dronlar Havadan Topladığı Verilerle Acil Durum Hastane İnşaatını Hızlandırdı

Arjantin'de acil inşaatına başlanan modüler COVID-19 hastanelerinin yapımında drone teknolojisinden faydalanıldı....
14 Mayıs 2020

İnşaat Malzemeleri Sanayisine COVID-19 Etkisi Arttı

Türkiye İMSAD, yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen aylık sektör raporunu açıkladı....
5 Mayıs 2020

Fullboard A.Ş'ye İki Ödül Birden

25 yılı aşkın tecrübesi ile sektöre yenilik kazandıran ve Türkiye'yi ilk ve tek paketli plaka ile tanıştıran Fullboard Yapı Elemanları A.Ş Genel M...
4 Mayıs 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.