E-Dergi Oku 
ALUFORM PEKİNTAŞ

Okur Oylaması Başladı

22 Mart 2012 | ÇATI CEPHE MALZEME ÖDÜLLERİ
37. Sayı (Mart - Nisan 2012)


ÇATI VE CEPHE MALZEMELERİ ÖDÜLLERİNDE OKUR OYLAMASI BAŞLADI.


Bu yıl ilki düzenlenen ve 29 ürünün yer aldığı Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri’nde okur oylaması başladı.

Çatı ve Cephe sektörünün 2010-2011 yıllarında piyasaya sürülmüş başarılı malzemelerini Çatı ve Cephe dergisi okurları belirliyor. B2B Medya olarak sekiz yıldır düzenlediğimiz Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri’yle birlikte önemli bir eksikliği tamamlayacak olan “Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri” organizasyonunda Aday Önerme süreci tamamlandı, adaylar belirlendi ve oylama süreci başladı. Çatı&Cephe sektöründe, yeni malzemelerin tanıtılması ve başarının ödüllendirilmesini amaçlayan “Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri’nde bu yıl 29 aday yer alıyor.
 
OY KULLANMAK İÇİN TIKLAYIN

Dört Ayrı Kategoride Düzenleniyor
Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri “Çatı” ve “Cephe” olarak iki ana başlıkta ve her iki başlığın altında ikişer olmak üzere dört kategoride düzenleniyor. “Çatı” başlığı altında “Yılın Çatı Kaplama Malzemesi/Sistemi” ve “Yılın Çatı Sistem Bileşeni” ödül alacak. “Cephe” başlığı altında ise “Yılın Cephe Malzemesi/Sistemi” ve “Yılın Cephe Sistem Bileşeni” ödüle hak kazanacak.

İlk organizasyona özel uygulama olarak aday olan malzemelerin son iki yıl içinde pazara sunulmuş olması (1 Ocak 2010-31 Aralık 2011 tarihleri arasında) koşulu aranıyordu.

Kazananlar Nasıl Belirlenecek?..
Çatı ve Cephe dergisi okurları, 15 Mart-15 Nisan 2012 tarihleri arasında dergide ve bu sayfada yer alan Oy Verme Formu ile oylarını kullanacaklar.

Okur oylaması bitiminde toplanacak, sektörün önde gelen temsilcilerinden oluşan “Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri Seçici Kurulu” okur oylarını değerlendirecek ve ödül sahiplerini belirlemek için oylama yapacak. Oylamada Seçici Kurul’un oyları yüzde 70, okur oyları ise yüzde 30 etkili olacak.

Ödüller, mayıs ayında Yapı İstanbul 2012 Fuarı’nda düzenlenecek törenle sahiplerine takdim edilecek.


YILIN CEPHE MALZEMESİ/SİSTEMİ ADAYLARI


1-
Fibrobeton Multiform
Firma: Fibrobeton Yapı Elemanları San. İnş. ve Tic. A.Ş.
Çıkış Tarihi: Mayıs 201025 yıldır GRC cephe kaplama ürünleriyle mimaride yepyeni ufuklar açan Fibrobeton, gerek kalıp teknolojileri gerekse üretim teknikleri konusunda yapılan geliştirme çalışmaları sonucunda Multiform® Teknolojisini geliştirdi. Multiform ürünler mimaride tüm sınırları kaldırıyor ve tamamen bilgisayar ortamında yaratılmış tasarımların gerçekleştirilmesine olanak veriyor. Ülkemizdeki ve dünyadaki mimari ekollerin gelişimine katkıda bulunuyor. Multiform ile istenilen formda ve kendini tekrarlamayan cephe kaplamaları üretilebiliyor. Mutiform’un en önemli uygulama örneklerinden birisi ise Zaha Hadid imzalı Capital Hill Moskova Projesi.

2- Krion Stone
Firma: Porcelanosa Grup / İspanya
Türkiye Temsilcisi: FYT Müh. İnş. ve Alüm. San. Tic. Ltd. Şti.
Çıkış Tarihi: Ekim 2011Porcelanosa Grup tarafından geliştirilen Krion Stone, yeni nesil, akrilik esaslı ve gözeneksiz bir ürün. Malzemenin üçte ikisi doğal minerallerden ve az bir yüzdesi ise düşük dirençli reçineden oluşuyor. Dış cephe ürünü olarak kullanılan Krion® Stone’un ise polyesterle dış hava koşullarına dayanımı artırılıyor. Ultra beyaz bir ürün. Kendi özel kimyasalı ve uygulama tekniği sayesinde derz aralıkları olmadan uygulanabiliyor. Yangın dayanım sınıfı B1. Kolay tamir edilebiliyor ve temizlenebiliyor. Anti bakteriyel. Enjeksiyon ile dökülebiliyor. Yüzde 100 geri dönüştürülebiliyor. Isı ile şekillendirilebiliyor. 180 cm çapa kadar iç bükey ve dış bükey olarak şekil verilebiliyor. Işık geçirgenliği sayesinde back lighting’e uygun.

3- Pimawood Cephe
Firma: Pimaş Plastik İnşaat Malz. A.Ş.
Çıkış Tarihi: Haziran 2011Doğal ahşap görünümlü Pimawood Cephe, Ahşap-Plastik kompozit bir ürün. İçeriğinde doğal ahşap talaşı, plastik ve katkı maddeleri bulunuyor. Ahşabın doğallığı ile plastiğin dayanımını birarada sunuyor. Ahşabın bazı olumsuzluklarına alternatif olması amacıyla geliştirilmiş. Neme, su emmeye ve darbelere karşı dayanıklı. Biçimini kaybetmiyor, kıymıklanmıyor ve antibakteriyel. Boya bakım gerektirmiyor. Yüzde 100 geri dönüştürülebiliyor ve çevreci bir ürün.

4- Schüco ERC 50 Cephe Sistemi
Firma: Schüco İstanbul Uluslararası İnş. Tic. Ltd. Şti.
Çıkış Tarihi: Mayıs 2011Mevcut binaların modernizasyonu için kullanılan yeni Schüco Cephe Sistemi, renovasyon projelerinde karşılaşılan günlük çalışmalardaki bir sorundan yola çıkarak oluşturulmuş. Schüco modernizasyon cephesi müteahhit, planlayıcı, kullanıcı ve alüminyum uygulamacıları için enerji kazanımında maksimum verimlilik ile plan-üretim-montaj sürecinde rasyonellik sağlıyor.
-     Enerji miktarında ciddi oranda azalma
-     İkinci kabuk üzerinde Pasif Ev kalitesine ulaşan enerji verimliliği
-     Schüco ProSol TF ince film cephe modülleri sisteme entegre edilebiliyor

5- Starshine / Renkli Cam Panel Kaplama
Firma: Starshine GmbH &Co. KG / Almanya
Türkiye Temsilcisi: AD Group Yapı İnş. San. Tic. ve Ltd. Şti.
Çıkış Tarihi: Ocak 20111000x2000 mm plaka ebadı, 6-40 mm kalınlık, 8 ayrı kök boyadan üretilen 32 farklı renk seçeneğine sahip estetik, modern ve yenilikçi bir malzeme olan Starshine, iç ve dış mekan uygulamalarında kullanılıyor. Patentli teknolojisiyle renklere bağlı olarak yüzde 5-50 arasında ışık geçirgenliğine sahip.  Renkli cam granüllerini 700 derece sıcaklıkta katı cam paneller haline getiren Starshine’da ağırlıklı olarak geri dönüşümlü hammadde kullanılıyor. Farklı formlarda üretiliyor, yüzeyler dış hava koşullarında bozulmuyor. Ekstra laminasyon işlemlerinden geçirilebiliyor ve lamine cam veya lamine güvenli bir cam haline getirilebiliyor.

6- VMZINC Composite (A2 FR) / Titanyum Çinko
 
Firma: VMZINC - Umicore Building Products
Çıkış Tarihi: Ocak 2011Titanyum Çinko Kompozit Cephe Paneli, perçin veya silikon metoduyla cephelere asılarak giydirilen çift taraf titanyum çinko kompozit levhaları içeriyor. Yüz yılı aşkın ömrü var. Estetik, doğal, esnek ve sağlam. Tüm iklim şartlarına dayanımı en üst sevide. Paslanmıyor, yanmıyor ve bakım gerektirmiyor. Doğa dostu, tüm yapı malzemeleri ve çevreyle uyumlu. Uygulaması kolay ve hızlı.
Yüzey alternatifleri: Quartz-Zinc® (siyah) ve Anthra-Zinc® (füme)
VMZINC malzeme kalınlığı: 0,50 mm (x çift yüz)
Kompozit malzeme kalınlığı: 4,00 mm

7- Western Red Cedar / Kızıl Sedir Ahşap Cephe Kaplama
Firma: Cedarland
Türkiye Temsilcisi: Teknosel Teknolojik Yapı Ürünleri A.Ş.
Çıkış Tarihi: Ocak 2010Western Red Cedar nem, mantar, çürüme ve böceklere karşı doğal korumalı sedir ağacından üretilen masif ahşap bir dış cephe kaplama malzemesi. Düşük ahşap yoğunluğu, iri taneli yapısı nedeniyle yüksek yalıtım değerine sahip. Hiçbir kimyasal işlemden geçirilmiyor ve tamamen doğal. Yapısında koruyucu bulunuyor. Çatlak ve çiziklere karşı dirençli. Reçine kusmuyor. Suyla temasında şişmiyor, düz ve sabit kalıyor. Yüksek nemli alanlar için ideal. Alev yayma değeri düşük. Akustik niteliği iyi.


YILIN CEPHE SİSTEM BİLEŞENİ ADAYLARI


1- Artline Alüminyum Sürme Sistemler
Firma: SAPA Yapı Sist. San. ve Tic. A.Ş.
Çıkış Tarihi: Mayıs 2011Tasarımcıların talep ettikleri maksimum oranda güneş ışığının iç mekana girmesi ve kullanılacak sistemlerde minimum düzeyde profil görülmesi isteği Artline sistemi ile gerçekleşiyor. Artline Sürme Sistemleri tamamen zemin, duvar ve tavan içine gizlenen kasası ile şeffaf bir görüntü sağlıyor. Benzer sürme sistemlere göre yüzde 20 daha az alüminyum görünüyor. Zemine gömülebilme sayesinde tekerlekli sandalyeliler için rahat geçiş sağlayabiliyor. Üç metre genişlik ve üç metre yükseklikte bir kanat yapılabiliyor. İyi bir ısı yalıtım performansına sahip. Üstün hava, rüzgar ve su geçirimsizlik performansı bulunuyor. “L” tipi (köşe dönüşlü) uygulamasında köşede sabit profil kalmaksızın çözüm sunabiliyor.

2- Boardex Dış Cephe Kaplama Levhası
Firma: Dalsan Alçı San. ve Tic. A.Ş.
Çıkış Tarihi: Nisan 2011BoardeX, su ve neme karşı güçlendirilmiş çekirdeği ve özel turuncu renkli cam elyaf şilte kaplaması ile dış cephe imalatlarında, her türlü kaplama malzemesi altında, saçak altlarında ve ıslak hacimlerde kullanılan bir levha. Küf oluşturmuyor ve A1 sınıfı yanmaz bir malzeme. Maket bıçağı ile rahatlıkla kesilebiliyor. Amerika’dan sonra Türkiye’de üretilen Avrupa ve Türkiye’nin cam elyaf şilte kaplı tek levhası olma özelliğine sahip. Boardex, özellikle düşük yoğunlukta ve daha kalın mineral yünlerin kullanılmasına olanak sağlayan dış cephe duvar çözümleri sunuyor.
Ağırlık: 11 kg/m²
2 saat sonunda ağırlıkça yüzeyden su emmesi: <% 3; 24 saat sonunda <% 8.

3- Ceresit CT 115 PU Örgü Yapıştırıcısı
Firma: Türk Henkel Kimya San. ve Tic. A.Ş.
Çıkış Tarihi: Kasım 2011

Tek komponentli, poliüretan yapıştırıcı bir köpük olan Ceresit CT 115, havanın nemiyle sertleşiyor. Gazbeton ve tuğla gibi yapı elemanlarının örülmesinde yapıştırıcı olarak kullanılıyor. Su, elektrik ve karışım gerektirmiyor. Isı yalıtımı sağlıyor (λ =0,035 W/mK). Kolay ve hızla uygulanıyor. Anında tutunuyor. Uygulamadan yaklaşık iki saat sonra örgü duvarlar sıvanabiliyor. Düşük sıcaklık ve yüksek nemli ortamlarda yüksek performanslı uygulama imkanı sağlıyor. Yüksek köpük stabilitesi sayesinde kürleşmesini tamamlayan ürün, şişme ya da büzülme yapmıyor. Beton, tuğla, gazbeton, ısı blok vb. yapı elemanlarına çok güçlü yapışma özelliğine sahip. Duvarlarda ısı köprülerinin oluşmasını engelliyor. Su yalıtımı sağlayan katkılar içeriyor.

4- Dow Corning 993 Color Range
Firma: Dow Corning
Türkiye Temsilcisi: Mardav Yalıtım ve İnş. Malz. San. Tic. A.Ş.
Çıkış Tarihi: Eylül 2011

Otuz yılı aşkın süredir dünya çapında kendini kanıtlamış olan DC 993 Strüktürel Cephe Silikonu (Bonding), değişen mimari ve estetik talepleri karşılamak adına standart siyah renge ilave dört farklı renk seçeneği sunuyor. DC 993 Strüktürel Cephe Silikonu, düşük yoğunluğu ve yüksek tasarım gerilme değeri ile dikkat çekiyor. Sahip olduğu bu nitelikler, tasarlanan cepheye maksimum seviyede güvenli strüktürel yapışma sağlarken, bu performansı göreceli olarak daha az miktarda ürün ile sağladığı için de maliyet avantajı getiriyor.

5- Hareketli Güneş Kalkanı
Firma: Zahit Alüminyum ve Plastik Ltd. Şti.
Çıkış Tarihi: Mayıs 2011
Sistem, yapıların güneş alan cephelerinde, güneşin yoğun ışınlarını ve zararlarını azaltmak için tasarlanmış. Her türlü cephe elemanının önüne montajı yapılabiliyor. Hareket edebilen panellerle raylar üzerinde yatayda istenilen bölgeye ulaştırılabilirken, düşeyde yaprakların hareketlerini sağlayan mafsallarla her açıda güneş ışınlarının kontrolü sağlanabiliyor. Sistem tamamen Zahit Alüminyum’un Ar-Ge departmanı tasarımları ile oluşturulmuş.Estetik, fonksiyonel ve korozyona karşı dayanıklı hafif alüminyum profillerden oluşan Güneş Kalkanı her türlü renkte, eloksallı veya ahşap desen kaplama olarak üretilebiliyor.

6- HILTI CFS-SP WB Yangın Durdurucu Derz Dolgu Spreyi
Firma: HILTI
Çıkış Tarihi: Nisan 2011
Cephe sistemi ile döşeme arasındaki hareketli derzlerde, derz içerisine yerleştirilmiş taşyünü malzemenin üzeri boyanarak, tek ürün ile üç saate kadar yangın dayanımı sağlıyor. Derz genişliğinin yüzde 50’sine kadar basınca ve gerilmeye çalışabilme (ASTM E 1966 ve UL 2079’a göre test edilmiş) özelliğine sahip. Çevre dostu. Su bazlı yapısı ile halojen, solvent ve asbest içermiyor. LEED kriterlerine uygun. Ürün ayrıca, hareketli duvar-döşeme derzleri ve genleşme derzleri için de uygun ve 4 saate kadar yangın testlerine sahip. Fırça, rulo veya basınçlı boya makineleriyle uygulanabiliyor.

7- illmod Trio Şişebant
Firma: Tremco illbruck Dış Ticaret A.Ş.
Çıkış Tarihi: Mayıs 2010


illmod Trio, doğrama ve kapı profillerinin derz yalıtımını sağlamak amacıyla tasarlanmış. Ürün, doğrama yalıtımının üç temel aşamasını birleştiren bir sistem. İç kısımda buhar geçirimsiz tabaka, dış bölümde nemi dışarı atabilen geçirgen kısım ve yalıtım kabiliyeti yüksek orta bölümden oluşuyor. RAL (German Institute for Quality Assurance and Certification) onaylı bir montaj sistemi olan İllmod Trio, altı kat hızlı uygulama ve çok daha hızlı iş teslimi avantajı sunuyor. Her türlü hava koşulunda uygulanabiliyor. UV ve dış hava koşullarına dayanıklı. Kürlenme süresi yok. Başka hiçbir yalıtım malzemesi kullanmaksızın güvenilir montaj sağlıyor. Hareketli derzler için ideal.

8- Reynaers CF77 Katlanır Kapı Sistemi
Firma: Reynaers Alüminyum Üretim San. ve Tic. Ltd. Şti.
Çıkış Tarihi:  2010 Temmuz

CF77 dar görünür genişliği ile daha transparan bir görünüm sağlıyor. Sistem, fonksiyonel tasarımının yanı sıra Slim-Line (CF77-SL) varyantı ile de destekleniyor. Kanat genişliği 1.200 mm, yüksekliği 3.000 mm ve kanat ağırlığı 120 kilograma kadar yapılabiliyor. Opsiyonel kapı kilitleme prensipleri ile kapının katlanma sistemini etkilemeden, ilk kanat kullanıcılar tarafından kapı veya pencere olarak kullanılabiliyor. Sistem, aynı profiller ve aksesuarlarla dışa açılım sağlayarak imalatçılara avantajlar sunuyor.
•     1.68 W/m²K’lık Uw değeri (cam ve profil kombinasyonuna bağlı olarak).

9- Schüco CTB Güneş Kırıcı
Firma: Schüco İstanbul Uluslararası İnş. Tic. Ltd. Şti.
Çıkış Tarihi: Mayıs 2011
Schüco CTB Güneş Kırıcı, cepheye tamamen entegre olan ve olağanüstü düzeyde yüksek rüzgâr stabilitesi sunan ilk yüksek performanslı güneş kırıcı olma özelliğine sahip. Özel lamel şekli, maksimum düzeyde güneş kırma imkanı sunarken, dışarıyı görmek için gereken ideal saydamlık seviyesine de sahip. Schüco Güneş Kırıcı CTB (Gizli Sertleştirilmiş Güneş Kırıcı), yüksek hızdaki rüzgarlara olağanüstü düzeyde dayanıklılık sergiliyor. Elektrikli sarmal güneş kırıcı, alüminyum profillerden imal ediliyor. Kullanıldığı mekandan dışarıyı rahatça görme imkanı sağladığı gibi sıcaklıktan da mümkün olan en iyi korunmayı garanti ediyor. Eloksallı lameller, 6 farklı eloksal seçeneğiyle kullanıma sunulmuş ve dıştan da yekpare bir profil alın genişliğine sahip.

10- Starkbau Alüminyum Profil Sistemleri
Firma: Alpsan Alüminyum ve Plastik Profil San. Tic. A.Ş.
Çıkış tarihi: Mart 2011

Starkbau Alüminyum profil sistemleri pencere, dış cephe, ışıklık sistemleri gibi sistemleri barındıran, IFT Rosenheim sertifikalandırma kuruluşundan yapılan test sonucunda Avrupa standartlarında hava ve su geçirmezlik, rüzgar direncine sahip bir sistem. Kolay uygulanabilir olması işçilik masraflarını azaltıyor, ayrıca mimari yaratıcılığa imkan veriyor. Sistemin çok yeni olmasına rağmen sürekli yenilenerek gelişmesi, uygulama esnasında büyük avantaj sağlıyor. Sistem ayrıca birbiri içinde entegreli çalışabiliyor. Avrupa standartlarında aksesuarların kullanabilmesine uygun olması birden fazla seçenek imkanı sunuyor.


YILIN ÇATI KAPLAMA MALZAMESİ/SİSTEMİ ADAYLARI

1- BTM Shingle Dragon
Firma: BTM A.Ş.
Çıkış Tarihi: Mayıs 2011BTM Shingle Dragon, camtülü taşıyıcılı, okside bitümden üretilmiş, alt yüzeyi kendinden yapışkanlı ve üst yüzeyi renkli mineral kırığı kaplı, asgari 3,5 mm kalınlığında bir çatı kaplama ve su yalıtım membranı. Gölgeli efekti ile, kaplandığı çatıda üç boyut etkisi yaratan ve böylelikle çatıya bir derinlik kazandıran BTM Shingle Dragon, mevcut renk yelpazesine ek olarak iki farklı renk alternatifi (kahve ve bakır-kahve) ile pazara sunuluyor. Dragon modeli, geleneksel shingle renklerinden ve deseninden daha farklı. Çatıda çok katlı (lamine) shingle varmış görüntüsü yaratıyor. Hızlı bir uygulama sağlıyor. Ayrıca rüzgarlı yerlerde de daha emniyetli şekilde uygulanıyor.

2- CopperPlus Lamine Bakır Kaplama Sistemleri
Firma: CopperPlus GmbH / Almanya
Türkiye Temsilcisi: AD Group Yapı İnş. San. Tic. ve Ltd. Şti.
Çıkış Tarihi: Ocak 2011Alman patentli dünyanın ilk ve en büyük paslanmazlı lamine bakır üreticisi CopperPlus GmbH tarafından üretilen CopperPlus yüzde 10 bakır, yüzde 80 paslanmaz çelik ve yüzde 10 bakır katmanlarından oluşuyor. CopperPlus lamine bakır malzeme, çatı ve cepheler için restorasyon projelerinin yanı sıra yenilikçi modern mimari yapılarına da kolayca adapte oluyor. CopperPlus çeşitli kalınlıklarda ve genişliklerde, rulo halinde temin ediliyor. İçeriğindeki paslanmaz çelik çekirdek, bakırın direncini artırarak yüzeyde görülen dalgalanmayı minimize ediyor. CopperPlus kaplama malzemesi atmosferik koşullara sunulduğunda çatı metalini koruyucu özelliğe sahip olan doğal oksitlenme oluşturuyor.

3- Diva Olympos Ateşi
Firma: Braas Çatı Sistemleri
Çıkış Tarihi: Aralık 2011İsmini efsanevi Olympos Dağı’ndan alan Olympos Ateşi®nin granit gri üzerine ateş kırmızısı renk kombinasyonu, Braas Çatı Sistemleri’nin dizayn ofislerinde, alışılmışın dışına çıkmak, sıradışı ve çarpıcı çatılara imza atmak isteyenler için tasarlanmış.  Her biri tek tek özenle eskitilmiş kiremitlerden oluşan Olympos Ateşi®, portakal yüzeyli özel dokusu ile çatılara efsaneyi taşıyor.

4- Energy Roof
Firma: SolarTech
Türkiye Temsilcisi: BMA Sanayi Ürünleri Ticaret A.Ş.
Çıkış Tarihi: Ekim 2011Energy Roof® sistemi, yenilenebilir enerji temini için geliştirilmiş su geçirimsiz ve ekonomik bir çözüm. Sistem, görüntü kirliliğine yol açmadığı gibi çatılarda mutlak bir su yalıtımının da garantisini veriyor. Energy Roof® güneş enerjisini depolayıp, ihtiyaç olduğunda kullanmak prensibine dayanıyor. Proje detaylarına ve yapının enerji ihtiyacına göre hassas mühendislik hesapları ile başlayan çalışma, betonarme ve hafif metal çatılarda buhar bariyeri, EPS veya taşyünü ısı yalıtım levhaları, özel boru sistemi entegre edilmiş Energy Roof® kolektör plakaları ve Polyfin® 3020 FPO geomembrandan oluşan sistemin uygulaması ile tamamlanıyor. Talep üzerine geomembran üzerine PV modül laminasyonu da mümkün.

5- NanoLUX
Firma: Günışığı Aydınlatma Enerji Sistemleri Ltd. Şti.
Çıkış Tarihi: Ocak 2011


 
nanoLUX doğal aydınlatmada yeni bir teknoloji ve polikarbon malzemenin içine nano özellikli özel parçacıklar enjekte edilerek üretiliyor. Bu parçacıklar yüzde 98 hava ağırlıklı olduğundan iyi bir ısı yalıtımı sağlıyor. U değeri kalınlığa göre 1,30 W/m2K ile 0,48 W/m2K arasında değişiyor. Santimetre başına yüzde 80 ışık geçirimliliği bulunuyor. Parçacıklı yapısı sayesinde ışığın dağılarak, homojen yayılımı sağlanıyor. Üstün ses yalıtımı var. 100 Hz’i yüzde 50 azaltıyor. Yanıcı olmayan (ASTM D1929) ve duman oluşturmayan (ASTM E662) bir malzeme. Düşük ağırlığa sahip (70-100 kg/m3). Duvar ve çatı uygulamalarında kullanımı mimari özgürlük veriyor.

6- Nedzink Titanyum Çinko Çatı ve Cephe Sistemi
Firma: NedZink B.V. / Hollanda
Türkiye Temsilcisi: Teknosel Teknolojik Yapı Ürünleri A.Ş.
Çıkış Tarihi: Ocak 2010Titanyum Çinko, çok yüksek kalitedeki Z1 çinkosundan (%99,99), EN 1179 standartlarına göre titanyum ve bakırla alaşım edilerek üretilmiş. Boya ve bakım gerektirmiyor. Üç farklı renk ve 4 farklı yüzey çeşidi bulunuyor. Çatı, cephe kaplama ve yağmur suyu drenaj sistemi malzemesi olarak çinko, uzun ömürlü ve tekrar kullanılabilir bir malzeme. Kolay işlenebiliyor ve esnek. Korozyona uğramıyor ve kendini patina tabakasıyla koruyor. Uygulamada dik kenet sistemi sayesinde su geçirmiyor.

7- Policam 4 Duvarlı Polikarbonat Levha
Firma: Işık Plastik A.Ş.
Çıkış Tarihi: Mayıs 2011Policam 4 duvarlı polikarbonat levhaların ısı yalıtım değerleri ve yük taşıma kapasiteleri 2 ve 3 duvarlı benzerlerine göre daha üstün. Yapı, sera ve reklam sektörü gibi geniş bir yelpazede kullanım alanı bulan Policam oluklu polikarbonat levhalar, 4 duvarlı olarak 8 ve 10 mm kalınlıklarda üretiliyor. İçlerindeki 2 ekstra duvar sayesinde, aynı kalınlıktaki çift duvarlı levhalara göre yüzde 16 daha fazla ısı yalıtımı ve yüzde 7 daha fazla ses yalıtımı sağlayan levhalar, 8 ve 10 mm için sırasıyla yüzde 65 ve yüzde 62 ışık geçirgenliğine sahip.
Isı transfer katsayısı:
8 mm levha için U= 2,8 W/m2K
10 mm levha için U= 2,5 W/m2K

8- Onduvilla
Firma: Onduline Avrasya A.Ş.
Çıkış Tarihi: Mayıs 2011Yüksek dayanımlı ve bitüm esaslı kiremit Onduvilla, çatı üzerinde geleneksel kiremitlere ve şingıllara benzer, küçük parçalı bir doku görünümü veren hafif bir kaplama malzemesi. TS EN 534 standardındaki Onduline HR levhalarında da kullanılmakta olan Yüksek Dayanım teknolojsiyle bitüm emdirilmiş organik elyaf ve reçineden üretiliyor. Bu nedenle Onduvilla, mükemmel su geçirimsizliğine sahip, esnek olması nedeniyle çatlamayan, kesinlikle paslanmayan, küflenmeyen, UV ışınlarına dayanıklı, havadaki kimyasal ve biyolojik maddelerden etkilenmeyen ve bakım gerektirmeyen çevre dostu bir ürün.

9- VMZINC Pigmento
Firma: VMZINC - Umicore Building Products
Çıkış Tarihi: Ocak 2011Gri patinalı Quartz dış yüzeyine, yaklaşık 30 µ kalınlığında tabiat kaynaklı mineral pigmentler ekleniyor. Doğal patina ile beslenen bu organik kaplama çinko orijinal patinası gibi suda çözünmüyor, paslanmıyor ve akmıyor. Boya veya lake uygulaması olmadığından UV ışınları, yağmur veya kardan dolayı renkler solmuyor. Titanyum çinkonun tüm fiziksel ve mekanik özelliklerini, doğanın sunduğu yosun yeşil-toprak kırmızı-kül mavi renk tonları ile birleştiriyor. VMZINC ürünleri çok dar toleranslarda (PREMIUMZINC®) en üst seviyede kaliteyi garanti ederek üretiliyor.

YILIN ÇATI SİSTEM BİLEŞENİ ADAYLARI

1- Delta - Floraxx   
Firma: Dörken Sistem A.Ş.
Çıkış Tarihi: Ocak 2010Delta®-Floraxx, küçük ya da büyük bütün ekstansif ve intensif yeşil çatı uygulamalarında ve taş kaplı ters çatılarda kullanılıyor. Delta®- Florax yaklaşık 7 l/m2lik yüksek su tutma ve i=1 hidrolik eğimde 10 l/s • m’lik üstün drenaj kapasitesine sahip perforasyonlu bir drenaj levhası. Ürün, 200 kN/m2lik yüksek basınç dayanımı sağlayan, 20 mm yüksekliğinde, sekizgen kabarcık yapısına sahip. Kimyasallara ve toprakta çürümeye dayanıklı ve çevre dostu olan Delta®-Floraxx, yüksek yoğunluklu polietilenden üretiliyor. Delta®-Floraxx, kabarcıkları içinde bitkiler için gerekli suyu tutarken, üzerindeki perforasyonlar sayesinde suyun fazlasının yaklaşık 1.2 l/ m² • s hızla kabarcıklı levha altındaki açık kanal sistemine aktarılarak boşaltılmasını sağlıyor.

2- Divoroll Clima Plus S
Firma: Braas Çatı Sistemleri
Çıkış Tarihi: Temmuz 2010


Yeni nesil nefes alan reflektif su yalıtım membranı Divoroll Clima Plus S, bir yandan kiremit altı su yalıtımı sağlarken, diğer yandan çatıya gelen ısıyı yüzde 83’e varan oranlarda yansıtarak, ortam sıcaklığında 3°C’ye varan düşüşler sağlayabiliyor. Böylece çatının yıllık enerji verimliliği artırılıyor. Özellikle yaz mevsiminde hem soğutma maliyetleri azaltılıyor, hem de çatı katı yaşam konforu yükseltiliyor.

3- Foamglas Cam Köpüğü
Firma: Pittsburgh Corning Europe S.A./ N.V.
Türkiye Temsilcisi: Teknosel Teknolojik Yapı Ürünleri A.Ş.
Çıkış Tarihi: Şubat 2010Saf camın erimesi ve pudra halindeki camla karbonun köpükleşmesi ile üretiliyor. Hava sızdırmıyor. Su ve su buharı geçirmiyor. A1 yanmazlık sınıfında. Olağanüstü basınç dayanımına sahip, deforme olmuyor. Aside karşı dayanıklı ve ekolojik. Korozyona dayanıklı. Çatılarda, zeminde, çatı otoparklarında, uçak pistlerinde, zemin yalıtımında, yüksek nemli mekanlarda ve cephelerde kullanılıyor.

OY KULLANMAK İÇİN TIKLAYIN

 

İlginizi çekebilir...

Kalekim Dekoratif Duvar Tasarımına Yeni Bir Soluk Getiriyor

Kalekim'in yeni markası Visuelle'in lansmanı Fairmont Quasar İstanbul'da gerçekleştirdi....
19 Kasım 2021

HEG Gıda Balıkesir Kampüsü

Birbirinden farklı ölçeklerde ve fonksiyonlarda ödüllü mimari ve iç mimari projelere imza atan Mimar Zafer Karoğlu ve Mimar Esen Akyar ortaklığındaki ...
12 Ağustos 2021

Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri 2019 Sahiplerini Buldu

Çatı ve Cephe dergisi tarafından 2012 yılından beri aralıksız her sene düzenlenen, çatı ve cephe sektörlerinin gelenekselleşen organizasyonu; Çatı ve ...
25 Mart 2020

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • BAU Teknolojileri Dergisi
 • Boat Builder Türkiye
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2022 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.