E-Dergi Oku 
KILIÇOGLU

Minepor Yalıtım Plağı

Minepor Yalıtım Plağı

22 Temmuz 2014 | ÜRÜN
51. Sayı (Temmuz-Ağustos 2014)

AKG Gazbeton’un uzun süreli Ar-Ge çalışmalarıyla geliştirdiği Mineral Esaslı Yalıtım Plağı Minepor, 0.05 W/mK ısıl iletkenlik değeri, yanmazlığı ve difüzyon özelliğiyle dikkat çekiyor. Nemi doğal yoldan dışarı atabilen yapısı sayesinde nefes alan sağlıklı yaşam alanlarının oluşturulmasına katkı sağlayan Minepor, “Yılın Isı Yalıtımı Malzemesi Ödülü 2013”ün de sahibi...Minepor, mineral esaslı yapısı sayesinde yangın güvenliği sağlayan A1 sınıfı yanmaz bir ısı yalıtım malzemesi. Isıl iletkenlik değeri 0,05 W/mK olan Minepor, eski ve yeni yapılarda kullanılabiliyor. Yangın esnasında zehirli gaz ve duman çıkartmayan Minepor’un yangın sonrasında yapısında bozulma da olmuyor. 


Minepor, AKG Gazbeton’un uzun süreli Ar-Ge çalışmaları ile geliştirilmiş, özel teknolojisi sayesinde çok sayıda küçük ve homojen gözeneğe sahip, son derece hafif ve aynı zamanda dayanıklı yeni nesil bir ürün. Difüzyon özelliği ve nemi doğal yoldan dışarı atabilen yapısı sayesinde nefes alan sağlıklı yaşam alanlarının oluşturulmasına da katkı sağlayan Minepor, çok yönlü kullanımı ile konut, AVM ve okul gibi farklı nitelikli yapıların cephe, çatı, teras ve otopark tavan yalıtımında çözümler sunuyor. 


Yapının ömrü boyunca ısıl performansını koruyan Minepor, bakteri veya mikroorganizma barındırmayan inorganik ve mineral bazlı yapısıyla zamanla dış etkenlere bağlı olarak bozulmuyor ve gün ışığından da etkilenmiyor. Gözenekli yapısında yer alan bor minerali ve diğer bileşenler sayesinde oluşan homojen yapısıyla darbelere karşı dayanıklı olan Minepor, ayrıca rüzgar vakumlama yükleriyle cepheden ayrılmıyor. Tüm uygulama alanlarında yekpare düz cepheler oluşuyor. Bu sayede aşırı sıva sarfiyatı önleniyor. Maket bıçağıyla kesilebilen ve uygulamalara hız kazandıran Minepor, kolay işlenebilmesi sayesinde duvar ve sıva yapabilen tüm ekiplerce rahatlıkla uygulanabiliyor. AKG Gazbeton Ürün Müdürü Uğur Uzgan


AKG Gazbeton Ürün Müdürü Uğur Uzgan: “Minepor için uzun bir Ar-Ge çalışması yapıldı”
Ürün hakkında bilgi aldığımız AKG Gazbeton Ürün Müdürü Uğur Uzgan, Minepor’un çok özel ve uzun süren bir Ar-Ge çalışması sonucu üretildiğini söylüyor. Dünyada da benzer malzemeyi üreten çok az sayıda firma olduğunu vurgulayan Uzgan, “Minepor, standart gazbeton teknolojisiyle üretilen bir ürün değil. Gazbetondan daha çok gözeneği var. Dolayısıyla daha hafif ve yalıtım özelliği daha yüksek. Üretimi için yoğun bir araştırma süreci geçirdik ve standart gazbeton malzemeyi hafifletmeye çalıştık. Farklı hammaddeler kullandık. Yurtiçi ve yurtdışından hammadde üreticileriyle işbirlikleri yaptık, çeşitli üniversitelerden ve TÜBİTAK’tan destek aldık. Sonuçta da dört senelik ciddi bir çalışmanın ardından Minepor ortaya çıktı” diyor.    
Minepor’un, AKG Gazbeton’un en yeni ve en büyük fabrikası olan Çorlu’daki tesislerinde üretildiğini söyleyen Uğur Uzgan, Ar-Ge süreci, ürünün kullanım alanları ve avantajlarıyla ilgili  ise şu bilgileri veriyor: “Standart gazbetonun gözenek yapısı küçültüldüğünde ve hafiflediğinde sağlamlığını bir miktar kaybediyor. Dolayısıyla gazbetonun içine bor hammaddesi ekleyerek çok daha sağlam bir yapıya ulaştırdık. Bor, gözenek yapısını çok ciddi anlamda güçlendiriyor ve yalıtım çok daha sağlam bir ürünle sağlanabiliyor”. 


Gazbetondan üç kat daha üstün yalıtım değerine sahip
AKG olarak gazbeton üreticisiyiz. Yer aldığımız projelerde duvarları gazbetonla rahatlıkla yalıtabiliyorduk. Fakat yıllar içinde deprem yönetmelikleri değiştikçe kolon ve kirişlerin boyutları da büyüdü. Dolayısıyla kolon ve kirişlerin yalıtımında yaşadığımız zorluk nedeniyle Minepor’u geliştirdik. Minepor, gazbetondan yaklaşık 2,5 kat daha hafif ve yaklaşık üç kat daha üstün bir yalıtım değerine sahip. Minepor sayesinde artık kolon ve kirişleri de rahatlıkla yalıtıp yekpare bir cephe yaratabiliyoruz. Minepor’un diğer çok önemli bir kullanım alanı da otopark tavanları oldu. Artık bildiğiniz gibi alışveriş merkezlerinin ve binaların alt katları yoğun olarak otopark olarak inşa ediliyor. Minepor, otopark tavanlarında yanmaz ve rijit malzeme ihtiyacına çok iyi cevap veriyor”. 


Sıva ve boya gerektirmiyor
“Minepor ile hem ısı yalıtımı sağlanıyor hem de yanmaz, korumalı bir alan oluşturuluyor. Uygulaması da oldukça pratik. Herhangi bir duvar ustasının rahatlıkla yapabileceği bir uygulama. Küçük parçalar halinde olduğundan tutturmak, hizasını almak ve döşemek çok kolay. Beyaz, yekpare bir görüntü verdiğinden, üzerinin sıvanması ve boyanması bile tercihe göre gerekmeyebiliyor. Minepor maket bıçağıyla kesilebiliyor. Kolonların girintileri, çıkıntıları, boru girişlerinin çevreleri maket bıçağıyla çok kolay şekillendirilebiliyor. Yapıştırıcısı da özel olduğundan hızlı yapışıyor”. 

Yanmaz bir malzeme
“Öncesinde de fark ediyorduk fakat Minepor çıktıktan sonra pazarda yanmaz malzemeye olan ihtiyacın çok daha yüksek olduğunu gördük. Piyasada yangınla ilgili hassasiyet oluşmasına rağmen reelde bunu karşılayan çok ürün de yokmuş. Bu anlamda Minepor özellikle tasarımcılardan yoğun ilgi görüyor. Minepor yanmaz ve sağlam bir çözüm. Mantolamada da rahatlıkla kullanılabiliyor. Lambdası 0.050 ve dolayısıyla yönetmeliklere göre Türkiye’nin birçok bölgesinde beş santimetre kalınlıklarla ısı yalıtımı standartları ve belki daha da önemlisi yangın güvenliği sağlanabiliyor. Cephe yangınlarıyla ilgili duyarlılık son dönemde epeyce arttı. İnsanlar artık cephede yanmaz malzeme arıyorlar. Minepor bu anlamda da çok avantajlı bir ürün”. 


Know-how bize ait
“Minepor, yangından hiçbir şekilde etkilenmiyor. 1200 °C sıcaklığa dört saatten fazla dayanabiliyor. 1200 °C sıcaklık da yapıda kolay ulaşılabilen bir sıcaklık değildir. Normalde 600-700 °C’de binadaki her şey yanar, bina çökme noktasına gelir. Minepor’un sahip olduğu bu sıcaklık derecesine erişebilen başka ürün yok. Yanmazlığa hem mineral esaslı olmasının hem de bor hammaddesinin katkısı var.”
“Bor, gözenek yapısının mükemmelleşmesini sağlıyor, gözenek yapısı ne kadar mükemmel olursa o kadar daha yalıtımlı ve daha homojen dağılmış gözeneklere sahip, daha iyi yalıtım sağlayan ve daha sağlam bir ürün ortaya çıkıyor. Borun bu teknolojide kullanılmasıyla ilgili know-how da bize ait. Yangınla ilgili hem inşaat sektörünün hem de kamunun farkındalığı ciddi olarak artıyor. Önümüzdeki dönemde yangın güvenliği ihtiyacı çok daha fazla ön plana çıkacak”.


Mekanlar nefes alıyor
“Minepor cepheler için inovatif bir çözüm. Mevcut ürünlerde olmayan özelliklere sahip. Minepor’un en önemli özelliklerinden birisi de nefes alan yapısı. Minepor, gazbetonda olduğu gibi ciddi anlamda difüzyon özelliğine sahip. Nefes alan yapısıyla ortamdaki havayı belli oranda sirküle ediyor. Üzerine yaptığımız sıva da aynı geçirimliliği sağladığı için ortamın nefes almasına imkan veriyor”. 


Birçok projede tercih edildi
“Minepor bu zamana kadar başta Maslak Eclipse olmak üzere birçok projede tercih edildi. Çeşme’deki bir projede teras yalıtımında kullanıldı; ki teraslar da Minepor’un en çok tercih edildiği alanlardan birisi. Ankara, İstanbul, Çanakkale, Zonguldak, Burhaniye (Balıkesir) ve Urla’daki projelerimiz de devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın, okulların yalıtılmasıyla ilgili projesine de dahil olma aşamasındayız. Yetkililerin, yanmazlık ve sağlamlıkla ilgili çok haklı kuşkularını Minepor’la gidermeye çalışıyoruz”. 


Lento, söve, asmolen ve paneller...
AKG Gazbeton olarak üretimimizin büyük bölümünü, temel ürünümüz olan duvar blokları oluşturuyor. Fakat bunun yanında lento, söve, asmolen ve panel gibi ürünlerimiz de mevcut. Lentolar, duvarlarda kapı ve pencerelerde açıklıkların geçilmesinde kullanılıyor. Lentolar ile kalıp ve demir gibi imalatlar beklenmeksizin duvarlara devam edilerek önemli bir zaman tasarrufu sağlanıyor. Isı köprüleri ve yoğuşmaları engelleyen kendinden yalıtımlı lentoların ölçüleri her türlü duvarla uyumlu ve yerlerine kolayca monte ediliyorlar. AKG Gazbeton söveler ise pencere ve kapı boşluklarını çevreleyen, yapılara görsel anlamda zenginlik kazandıran donatılı elemanlar. Yatay ve düşey olarak kullanılabiliyorlar. Çevreledikleri pencere veya kapı ölçülerine uygun boyutlarda üretiliyorlar. AKG Gazbeton hafif asmolen de ürün portföyümüzdeki yenilikçi ürünlerimizden birisi. Ar-Ge çalışmalarımız sonucu, normal metreküpü 400 kilogram olan gazbetonun ağırlığını 280 kilograma düşürdük. İnovatif bir geliştirmeydi. AKG Gazbeton hafif asmolen, döşemeler için üstün ısı ve ses yalıtımı sağlamasının yanında hafif, pratik, ergonomik ve yanmazlık özelliğiyle gerçek yangın emniyeti sağlayan ekonomik bir ürün. Donatılı olarak altı metreye kadar imal ettiğimiz panel ürünlerimiz de oldukça ilgi görüyor. Donatılı gazbeton paneller beton panellerden çok daha avantajlı. Yalıtım performansları daha iyi ve hafifliklerinden dolayı montajları hızlı yapılabiliyor.”
AKG Gazbeton Ürün Müdürü Uğur Uzgan: “Sürekli Yatırım Yaparak Büyüyoruz”
“AKG Gazbeton olarak İzmir, Kırıkkale ve Çorlu’daki üretim tesislerimizde sektöre üstün özelliklerde gazbeton ürünler sunuyoruz. İzmir tesislerimizde yılda 410 bin metreküp, Kırıkkale tesislerimizde 550 bin metreküp ve dünyanın en büyük kapasiteyle projelendirilen Çorlu tesislerimizde 625 bin metreküp ile yılda toplam 1.585.000 metreküp gazbeton üretim kapasitesine sahibiz. Üç bölge müdürlüğümüz var. Hem tesislerimize hem insan kaynağımıza sürekli yatırım yaparak büyüyoruz. Türkiye’nin 60 ilinde aktif satış yapmamıza rağmen neredeyse tüm illerinde varız. Bu anlamda gazbeton sektöründe en yaygın satış ağına sahip şirket olduğumuzu söyleyebilirim. Ayrıca yaygın ve teknik olarak çok gelişmiş bir satış ve pazarlama teşkilatımız var.”
 


İlginizi çekebilir...

Popüler Olarak Kullanılan Monoblok Lavabo Çeşitleri

Banyo ve lavabo gibi alanların temizliği son derece önemli olduğu için bu alanda kullanılacak ürünlerin oldukça dikkatli seçilmesi ve ihtiyacı en iyi ...
24 Haziran 2021

EGGER Interior Match: Uyumlu Birlikteliğin Tasarımları

Ahşap bazlı malzeme üreticisi, ilk kez mobilya ve iç tasarım dekorları ile parkeleri bir araya getirerek müşterileri için tasarımı çok daha kolay kılı...
11 Mayıs 2021

Kasso Mühendislik'ten Cephe Uygulamaları için Yeni Sistem: Kasso Konsol

İkincil cephelerin montajı için kullanılmak üzere tasarlanmış monoblok çelik cephe sistem bileşenleri, strüktürel çelik ihtiyacını minimize eden kayna...
19 Şubat 2021

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • Boat Builder Türkiye
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.