E-Dergi Oku 
KILIÇOGLU

Mermerler Plaza

Mermerler Plaza

23 Temmuz 2015 | UYGULAMA
57. Sayı (Temmuz-Ağustos 2015)

Cephesi ARTE Yapı Sistemleri tarafından uygulanan ve dalgalı bir cephe yüzeyine sahip Mermerler Plaza'da Sapa ürünlerinden Elegance 72 Panel Cephe ve Elegance 52 Cephe Sistemleri ile Avantis 70 Pencere&Kapı Sistemi kullanıldı.

Yatırımcı:
Kılıçoğlu Kuyumculuk İnşaat ve Özbayrak Yapı
Mimari Proje: Ergün Mimarlık
Cephe Uygulama:
ARTE Yapı Sistemleri
Toplam Muhtelif Cephe: 18.500 m2
Kullanılan Cephe Sistemi: Sapa
Panel Sistem:
Custom Design Elegance 72
Stick Sistem: Elegance 52
Panel Alanı: 4.392 m2
Panel Sayısı: 76 Köşe Paneli,
735 Normal Panel
Stick Cephe Alanı: 5.500 m2
Perfore Levha Alanı: 3.500 m2

Kılıçoğlu İnşaat tarafından Kozyatağı’nda inşa edilen Mermerler Plaza, üç blok içinde 24 katlı olarak inşa ediliyor. 33 bin 500 m2 toplam kapalı alana sahip Mermerler Plaza’da ofisler ile 9 mağaza bulunacak. LEED Gold sertifikasına uygun olarak inşa edilen proje Ergün Mimarlık tarafından tasarlanmış.

Projenin cephesinde ise Sapa ürünlerinden Elegance 72 Panel Cephe ve Elegance 52 Cephe Sistemleri ile Avantis 70 Pencere&Kapı Sistemi kullanılmış. Panel sistemler birarada oluştuğundan deniz dalgası izlenimi veren bir yüzey oluşturuyorlar. Bu şekli oluşturmak için panel, cepheden belirli açılarla uzaklaşıyor. ARTE Yapı Sistemleri, uzaklaşan ve yakınlaşan paneli yapabilmek için Sapa ile aylar harcamış. Hatta proje için yurtdışında 3D yazıcıda özel köşe numuneleri bile yapılmış.

Projenin cephesinde Kedi Yolu uygulamaları da mevcut. Kedi Yolları, bu proje için özel olarak tasarlanmış. Kedi Yolu, aynı zamanda perfore panellerin mesnet noktalarını da içeriyor. Bu Kedi Yolları cephelerin arasından çıktığı için statik hesaplar sonrası imalatları yapılıp, yerlerine takılmış. Hem cepheyi oraya monte etmek hem de aralarından bu kadar büyük ve geniş çaplı Kedi Yollarını çıkarmak ayrı bir dizayn unsuru gerektirmiş. Binanın meshleri de özel ve projenin boydan boya gidecek bir saçağı da mevcut.

ARTE Yapı Sistemleri Genel Müdürü Erdoğan Egeli:
“Özel Projelerde Yer Alıyoruz”
Çatı&Cephe: ARTE Yapı Sistemleri ve referans projeleriniz hakkında kısa bir bilgi alabilir miyiz?

Erdoğan Egeli
: Arte Yapı Sistemleri, 2005 yılında İstanbul Maltepe’de kuruldu ve şu anda 10. yılını dolduruyor. Başlangıçta ofis ve imalat bölümü, şimdiki ofisimizin bulunduğu binadaydı. 10 yılda 300 m2 kapalı alandan 15 bin m2 kapalı alana geçen ve 90 dönümlük fabrikası olan bir yapıya eriştik. Yaklaşık altı yüz kişilik bir kadromuz var. Ekibimizin sektördeki geçmiş tecrübelerinden dolayı kurulduğumuz günden itibaren iş almakta zorlanmadık ve kısa zamanda birçok proje bitirerek sektörün önemli oyuncularından biri olmayı başardık.

2005-2006 senelerinde özellikle İstanbul ve Konya’da birçok proje tamamladık. Yurtdışı atılımımıza 2007 senesinde başlayarak “Arte Construction Systems” ünvanıyla Cezayir’de şirket kurduk ve yapılanmamızı tamamladık. Türkiye ve Cezayir’de projelerimiz devam ederken 2008 yılı sonunda Libya’ya adım attık. Libya’da 2009 yılında “Tripoli Konferans Merkezi” gibi ödüllü projelere imza attık ve Sirte Havaalanı ile Sirte Park gibi önemli projelere dahil olduk. Bu arada 2009 sonlarında EuroTower adlı bir proje ile İngiltere pazarına da girdik. Yine aynı yıl içinde Cezayir’in ilk alışveriş merkezi projesine başladık. 2010 yılında faaliyetlerimize Türkiye, Cezayir, Libya, İngiltere gibi ülkelerde devam ederken ofisimizi de iş potansiyelimize paralel olarak büyüttük. Orhanlı’daki yeni fabrikamıza taşındık. Yeni makine yatırımları yaptık ve şirketimize özel yönetim yazılımları geliştirdik. Yurtiçi faaliyetlerimiz devam ederken Orta Afrika’ya da adım attık. Yenilikçi, sürekli gelişen ve önerdiği çözümlerle müşterileri tarafından aranan bir firma olarak yolumuza devam ediyoruz.

Birçok özel projenin içinde yer aldık fakat projelerin büyüklüğünü metrajlarla ölçmüyoruz. Bizim için önemli olan projelerin teknik özelliklerinin niteliğidir. Bu niteliklere haiz projelere örnek olarak Türkiye’de Şakirin Camii, Bursa Anatolium AVM, Ankara Anatolium AVM, Kayı İnşaat Kavacık İş Merkezi, Cezayir’de Bab Ezzouar Alışveriş Merkezi, MAN binası, Libya’da Tripoli Konferans Merkezi, Sirte Havalimanı, Sirte Park Projesi ve en özel projelerimizden birisi olan Ekvator Ginesi’nde Sipopo Kongre Merkezi’ni sayabilirim. Sipopo Kongre Merkezi ödül de aldı. Projede kullanılan perfore levhalar, planda 3 değişik düzlemde durarak binanın şeklini oluşturuyor. Tripoli Konferans Merkezi projesiyle ilgili bir detay kitabı da hazırladık. Eclips, I Tower, Terrace Tema ve Dakar Konferans Merkezi’ni de önemli referanslarımız olarak sayabilirim. Sapa ile birlikte çalıştığımız Palladium Tower, ESAS Aero Park, Business Port, Vadi İstanbul Bulvar Etabı ve Ege Pella projeleri de bizim için çok özel projelerdi. 

Amacımız, kendini kanıtlamış uluslararası bir partner ile birlikte uzun soluklu bir işbirliği yakalamaktı. Şimdiye kadar Sapa ile yaptığımız projelerde tasarım, uygulama, lojistik konularında yakaladığımız sinerji sektörde iyi bir örnek teşkil ediyor. Sapa ve Arte’nin bu işbirliği Türkiye’den sonra yurtdışında uluslararası projelerde de gelişerek devam edecek.

Uluslararası çapta çözümler sunan, partner bir cephe şirketi olmayı amaçlıyoruz. Bunu da kısmen başarmış durumdayız. Hem yurtdışında hem de Türkiye’deki firmalarla partner olarak çalışıyoruz. Durum böyle olunca firmalarla olan beraberliğimiz uzun sürüyor. Hiçbir firma ile tek bir projede çalışıp beraberliğimizi bitirmiyoruz. Mesela Summa ile birlikte dördüncü konferans merkezi projesini yapacağız. Keza yine aynı şekilde Nida İnşaat ile birçok projede birlikte çalışıyoruz. ARTE olarak daha kompleks çözümleri bünyesinde buluşturabilecek ve dünyadaki teknolojileri anında izleyebilecek bir vizyona sahip olmayı hedefliyoruz. Ülkemizin bu sektörde ulaşmış olduğu teknik kapasite uluslararası düzeyde. Bizim yurtdışındaki projelerimizde de burada uyguladığımız sistemin aynısını bizden istiyorlar. A’dan Z’ye tüm teknik hesaplar ve çözümleri kendilerine sunuyoruz. Bundan sonraki vizyonumuz daha da gelişerek ve büyüyerek uluslararası çapta faaliyetlerimize devam etmektir. A grubu iş yapan firmalar arasında kapasitemiz itibariyle ilk 10’a giriyoruz. 2015 yılı içinde elimizde 300 bin m2 işimiz var. Bu sene içinde Bilecik Osmaneli’ndeki yeni fabrikalarımıza taşınıyoruz.


ARTE’nin SAPA ile birlikte çalıştığı projelerden Palladium Tower, Business Port ve Esas Aero Park

Çatı&Cephe: İyi mimarlık ofisleri neden ARTE’yi tercih ediyor? Sizin artılarınız neler?

Erdoğan Egeli: Bu tür mimari grupların tercih nedenlerinin biri de kendi tasarımlarına canlılık kazandırarak, onları realize edecek firmaları bulmalarıdır. Yaptıkları projeler, hemen başlanıp bitirilen projeler olmuyor. Büyük bir çalışma gerektiriyor. Çoğu da özel malzemelerin ve özel seçeneklerin olduğu projeler. Biz tüm bu beklentileri kendilerine sunabiliyoruz. Karşılıklı bilgi ve deneyim paylaşımı olduğu ve projeleri de başarıyla zamanından önce bitirdiğimiz için bizleri tercih ediyorlar. Örneğin Sipopo Kongre Merkezi’nde renk konusunda karar verilemediği için 7 ton boyayı dökmüştük. Boya burada tekrar yapıldı ve tekrar oraya gitti. Piyasada bulunan değil, özel yapım boyaydı. Senegal’de de çelik levhalardan üç boyutlu bükümlü güneş kırıcılar yaptık. Bu, benim bilgim dahilinde dünyadaki ikinci uygulamaydı. Bunları becerebildiğimiz vakit onların isteklerini karşılayabiliyoruz. 

Çatı&Cephe: Sektör hakkındaki yorumlarınızı alabilir miyiz?

Erdoğan Egeli
: Ne yazık ki sektörümüz Türkiye’de kalite ve standartların tam olarak oturmadığı, firmalar ve ürünler arasında sapla samanın birbirine karıştığı bir sektör. Pazarımız, son derece rekabete dayalı ve fiyatların çok önemli olduğu bir pazar. Birçok işveren şu an için dip fiyata bakıyor, kalite ve standartlarla ilgilenmiyor. Ancak son yıllarda cephe müşavirlik firmalarının sektörde var olmaları ile kalite ve standartlarda bir artış gözleniyor. Fakat aynı şeyi ürün fiyatları ile ilgili söylemek pek mümkün değil. Yurtdışında daha rahat para kazanılıyor diyebilirim. Türkiye’de teknoloji ve mimari talepler artıyor ama fiyatlar hep aşağıya düşüyor. Giydirme cephe sektörü Türkiye’de nispeten yeni bir sektör ve daha Türk standartlarına bile doğru dürüst girmedi. Cephe giydirme firmalarını, çatısı altında organize edecek bir dernek de bulunmuyor. Bu da bahsetmiş olduğum unsurlara etki ediyor. Bizce, oluşturulacak derneklerle hem standartlaşma sağlanabilir hem de kalite faktörü işverenlere ve sektördeki diğer firmalara anlatılabilir.

Sapa Proje ve Pazarlama Müdürü Şafak Şentürk
“Elegance 72’nin performansı çok yüksek”
“Kırktan fazla ülkede 27 bin 500 çalışanıyla faaliyet gösteren Sapa, aynı zamanda Avrupa’nın en büyük mimari alüminyum yapı sistemleri üreticilerinden biri. Farklı coğrafyalarda, değişik proje ölçeklerine uygun özel sistemler üretebilen uluslararası sistem evlerimiz ile dünyanın her ülkesinde tercih edilen marka haline geliyoruz. 1997 yılından bu yana Türkiye’de de faaliyetteyiz. Projeler için özel sistemler tasarlıyoruz ve bunu en etkin şekilde uygulayabiliyoruz. Proje karar vericileri olan mimarlar, danışmanlar ve yatırımcılar ile yakın iletişim halinde olarak, projelerdeki beklentilerin en üst seviyede karşılanması ana amaçlarımız arasında yer alıyor. Bu anlamda ürünlerimizi ileriye dönük, yüksek performanslı ve müşterilerin en konforlu şekilde kullanabileceği şekilde tasarlıyoruz.”

“Mermerler Plaza projesinde kullanılan ana sistemimiz Elegance 72, modüler panel cephe sistemi ile dizayn edilen ve detayları bu proje için özelleştirilen bir sistem. Projede kullanılacak tüm panel modüllerinin atölye ortamında yüksek üretim kalitesi ile üretimi ve şantiyede hızlı ve kolay montaj imkanı, bu sistemin en önemli artılarından biri. Projede kaba yapı devam ederken modüllerin yerine takılabilmesi, şantiye süreçlerini hızlandırıyor ve yatırımcıya projenin beklenenden daha kısa sürede tamamlanabilmesi imkanını veriyor. Sektörün en iyi performans değerine sahip Elegance 72 Modüler Panel Cephe Sistemi yüksek yalıtım değeri ve deprem karşısında gösterdiği dayanımla pazarın en çok tercih edilen ve uygulanan panel sistemi oluyor. Diğer ürünlerimizden Elegance 52 Cephe Sistemi ve Avantis 70 Pencere ve Kapı Sistemleri. Mermerler Plaza’nın diğer alanlarında kullanılan sistemlerimizdi.”

 


İlginizi çekebilir...

Özel Yalıtımlı Ahşap Ev

Geçtiğimiz senelerde, Seewalchen am Attersee'de ferah ve bol ışık alan müstakil bir ev inşa edildi....
12 Ağustos 2021

Ankara'nın Merkezinde Bonus İmzası

2012'den bu yana çok sayıda prestijli konut projesi, enerji santrali, sağlık ve ulaşım yapıları, endüstriyel tesis ve iklimlendirme sektörünün yal...
16 Şubat 2021

İRME Elektrik Genel Merkez Binası ve WİTHCO Coworking Space Projesi

The DNA Paris Design Awards 2020'de "İRME Elektrik Genel Merkez Binası" ve "WİTHCO Coworking Space" projeleri ile iki ayrı ödü...
1 Eylül 2020

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • Boat Builder Türkiye
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.