E-Dergi Oku 

Cihan Kalay, Çatı&Cephe'nin Yazarları Arasında

Cihan Kalay, Çatı&Cephe'nin Yazarları Arasında

19 Mart 2015 | HABERLER
55. Sayı (Mart-Nisan 2015)

Sandviç panel başta olmak üzere inşaat malzemeleri üreten firmaların yurtiçi-yurtdışında gerek üretim, gerekse pazarlama ve satış konularında başarıya ulaşmasına katkı sağlamak amacıyla kurulan CFK Danışmanlık’ın kurucu ortağı Cihan Kalay, artık Çatı&Cephe Dergisi’nin yazarları arasında yer alıyor... Kendisini daha yakından tanımanız için Kalay ile kısa bir röportaj yaptık...Çatı&Cephe: Sizi biraz tanıyabilir miyiz?


Cihan Kalay: Eğitimimi, Haydarpaşa Lisesi ve İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde tamamladım. Çalışma hayatıma ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde başladım. Tepe Grubu’nda prefabrike yapılarla ilgili çalıştıktan sonra İzopoli, Metalform, Assan Panel ve Mepan Panel gibi sandviç panel firmalarında değişik görev ve mevkilerde bulundum. 


Çatı&Cephe: Kısa bir süre önce CFK Danışmanlık’ı kurdunuz... 


Cihan Kalay: Evet, 2015 yılı başından bu yana danışmanlık işiyle ilgileniyorum. Danışmanlığım öncelikle sandviç panel firmalarının gerek üretimleri ve gerekse satışlarıyla ilgili. Biraz açacak olursak; üretim deyince, mevcut üretim hattının iyileştirilmesi, elemanların, üretimin ve ürünün kalitelileştirilmesi konusunda eğitimleri, mevcut üretimden yola çıkarak yeni üretim konularının belirlenmesi, bu yeni konuların makine sisteminin oluşturulması, temini, montajı ve üretime başlaması sayılabilir. Satış konusundaysa mevcut elemanların ve bayilerin eğitimi, bayilik ağının genişletilmesi veya yeniden oluşturulması, ülke bazında satış sistemlerinin kurulması olarak özetleyebilirim. 


Çatı&Cephe: Sadece sandviç panel firmalarıyla mı ilgileniyorsunuz?


Cihan Kalay: Son yıllarım tümüyle sandviç panelle geçmiş olduğundan, sandviç panelin ağırlıklı olması çok doğal. Fakat satış sistemi ve bayilik düzeninin kurulması, yurtdışı satış sisteminin oluşturulması konularında tüm inşaat malzemeleri üreticilerine hizmet verebiliyoruz. Bu arada 2014’ün son aylarından bu yana çelik malzeme üreticisi bir firmanın yurtiçi ve yurtdışı bayilik sisteminin oluşturulması ve bu sistemin çalışır hale getirilmesi konusuyla da ilgileniyorum.


Çatı&Cephe: CFK Danışmanlık olarak neler yapmayı planlıyorsunuz?


Cihan Kalay: Bu soruya cevap verebilmek için biraz kendi geçmişimden bahsetmek isterim. Değişik sandviç panel firmalarının, farklı ülkelerde satış sistemini kurmaya çalışırken karşımıza çok büyük İtalyan ve Alman firmalar çıkıyordu. Onların elinden pazar payı kapma çalışmaları, bana farklı bir bilgi birikimi sağlamıştı. Şimdi bu birikimi değerlendirme zamanının geldiğini düşünüyorum. Sandviç panel firmaları Türkiye içinde çok çok düşük marjlarla çalışıyorlar. Oluşan toz duman içinde kimse olayın bütününü göremiyor ve sakince düşünemiyor. Bu ortamda, dışarıdan ve farklı bir göz olarak birkaç firmayla birlikte çalışabileceğimi düşünüyorum. Türkiye’de iki, hatta üç firmanın toplam yıllık 20 milyon m2 satışı geçebileceğine inanıyorum. Anlık başarıları değil, sürekli ve kalıcı başarıları hedefleyen firmalarla çalışabileceğimi, onlara beklemedikleri, akıllarından geçmeyen faydalar sağlayacağımı düşünüyorum. Bu arada, yurtdışında Türk panellerini satmaya uğraştığım zamanlarda karşıma büyük rakip olarak çıkan yabancı bir firmanın, pazarlama ve bayilik sisteminin revizesi konusunda danışmanlık yapma görüşmelerim sürüyor. 

 


İlginizi çekebilir...

ASAŞ, AB Fon Destekli Projelerde Yer Almaya Devam Ediyor

ASAŞ, enerji yoğun endüstrilerde proseslerin iyileştirilmesiyle enerji verimliliği elde edilmesi, ekipman ömrünün arttırılması ve karbondioksit emisyo...
9 Temmuz 2020

Yılın Ustaları Ödüllerine Kavuştu

Koçtaş tarafından ilk kez düzenlenen Usta Ödülleri sahiplerini buldu....
17 Haziran 2020

Yılın Ses Yalıtım Ürünü Ödülü, İ Floor ile İNNOV YAPI'nın

İnnov Yapı Yalıtım Ltd. Şti. Genel Müdürü Rıza Gökdere firmamızı ziyaret ettiğinde Genel Müdürümüz İsmail Ceyhan Yılın Ses Yalıtımı Ürünü ödülünü takd...
16 Haziran 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.