E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Türkiye inşaat sektörünün ilk uzaktan eğitim sistemi Yapı Okulu, Çatı Ustası Yetiştirecek!

Türkiye inşaat sektörünün ilk uzaktan eğitim sistemi Yapı Okulu, Çatı Ustası Yetiştirecek!

5 Haziran 2017 Pazartesi / 15:28 | ÇATIDER'DEN
68. Sayı (Mayıs-Haziran 2017)

Çatı sektörünün gelişmesi ve kalifiye işgücünün artması için çok önemli çalışmalar yürüten Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER), bu kez e-öğrenme projesi olan “Yapı Okulu” ile sektöre donanımlı yeni çalışanlar kazandırmaya hazırlanıyor. yapiokulu.org adresinden yayınlanan Yapı Okulu, çatı uygulamacılarının yanı sıra mimarlar, proje büroları, distribütör, bayi ve uygulama yapan firmalar ile mimarlık öğrencilerine de fayda sağlayacak.
 
“Çatıcılık, Türkiye’nin her yerinde altın bilezik”
ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı Adil Baştanoğlu, Türkiye’de çatı sektörünün son yıllarda teknoloji, malzeme ve uygulama açısından çok geliştiğini, ancak buna rağmen halen kalifiye çalışan eksikliği yaşadıklarını belirterek şunları söyledi: “Çatı sektörünün en büyük kuruluşu olarak, sektörün gelişmesi ve eğitimli işgücümüzün artmasına yönelik çok önemli çalışmalar yürütüyoruz. Üniversitelerde öğrencilere teknik eğitim, çatıcılık belgesi olmayan ustalara mesleki eğitim ve çatıcılık eğitimi veren öğretmenlerimize güncel uygulamalar hakkında bilgi veriyoruz. Çatıcılık, çok cazip bir meslek; ancak gençler çatı sektörü hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları için iyi bir meslek fırsatını gözden kaçırabiliyorlar. Onları çatı sektörüne kazandırarak, hem Türkiye’nin her yerinde geçerli bir iş fırsatı sunuyoruz, hem de sektörün geleceğine güç katıyoruz”.
 
Ücretsiz eğitim fırsatı
yapiokulu.org adresinden erişilen e-öğrenme projesi Yapı Okulu’nda, Türkiye’deki koşullara uygun çatı sistemlerinin tasarımından teslimine kadar tüm süreçler interaktif biçimde paylaşılıyor. Uygulamaya yönelik ve mesleki eğitime yönelik eğitimlerin yer aldığı e-öğrenme sitesinde, teorik derslerin yanında uygulamaya yönelik süreçler de anlatılıyor. Ücretsiz eğitim fırsatından yararlanmak için siteye üye olmak yeterli. Her derse ait görüntülü anlatımın yer aldığı yapiokulu.org sitesinden ders notları da indirilebiliyor. Türkiye’de yapı sektöründe bir ilk olan uzaktan eğitim “e-öğrenme” sitesi “Yapı Okulu” Türk Sanayii için de bir basamak olma niteliği taşıyacak.
Yapı Okulu’ndaki dersler, mimarlık ve inşaat mühendisliği eğitimi gören üniversiteliler ile çatı alanında eğitim alan meslek lisesi öğrencilerine de katkı sunacak. E-öğrenme sistemi sayesinde kendi müfredatlarına paralel olarak dersleri takip eden öğrencilerin malzeme ve uygulama bilgileri ile sınavlardaki başarı performansları da artacak.

19 dersten oluşuyor
“Yapı Okulu” e-öğrenme sistemi toplam 19 dokuz dersten oluşuyor: “Bitüm Emdirilmiş Ondüle Levha Uygulaması”, “Ahşap Asma Çatı Taşıyıcı Sistemleri’, “Ahşap Oturtma Çatı Taşıyıcı Sistemleri”, “Çatı Kaplama Malzemeleri”, “Çatı Projelerinde Detay Çizimi”, “Çatı Projesi Çizimi ve Proje Okuma”, “Çatı Sistemleri”, “Çatı Sistemlerinde Yardımcı Elemanlar”, “Çatı Sistemlerinin Bakım ve Onarımı”, “Çatı Taşıyıcı Sistemleri”, “Çatı Uygulamalarında Sözleşme, Keşif ve Metraj Hesaplama”, “Çatı Yalıtım Malzemeleri”, “Çatılarda İş Sağlığı ve Güvenliği”, “Çatılarda Yağmur Suyu Taşıma Sistemleri”, “Kiremit Çatı Kaplama”, “Metal (çinko) Kenet Kaplama Uygulaması”, “Mineral Kaplı, Bitümlü Su Yalıtım Örtüsü Uygulaması”, “UV Dayanımlı ve PVC Esaslı Su Yalıtımı Örtüsü Uygulaması”, “Yalıtımlı Sandviç Panel Uygulaması”.

 


İlginizi çekebilir...

ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanlığına Yaşar Şenal Seçildi

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER)'nin 12 Şubat 2019'da gerçekleştirilen 9. Olağan Genel Kurulu'nda 2019-2020 döneminde görev ...
28 Şubat 2019 Perşembe / 13:00

ÇATIDER'den Yangından Korunma Haftası'nda Önemli Uyarı

Çatı Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) tarafından '25 Eylül - 1 Ekim Yangından Korunma Haftası' nedeniyle yapılan açıklamada, çatı...
22 Kasım 2018 Perşembe / 15:59

Çatılarda Standartlara Uygun Sertifikalı Ürünler Tercih Edilmeli

ÇATIDER, 14 Ekim Dünya Standartlar Günü ve Türk Standartları Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, tüketicilerin sertifikalı, CE belgeli ürünleri terc...
22 Kasım 2018 Perşembe / 15:58

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.