E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Aquapanel Yapı Alışkanlıklarını Değiştirdi

Aquapanel Yapı Alışkanlıklarını Değiştirdi

28 Şubat 2019 Perşembe / 11:16 | ÜRÜN TANITIMI
78. Sayı (Ocak-Şubat 2019)
62 kez okundu

Çimento bazlı, mineral agregalar ve genleşmiş perlitten oluşan bir çekirdeğe sahip, her iki yüzü cam elyaf file kaplı, içeriğinde selüloz, yonga, ahşap gibi hiçbir organik malzeme barındırmayan AQUAPANEL ®, adından da anlaşılacağı gibi suya yüzde 100 dayanım sağlayan bir çimento plaka.

Yenilikçi üretim teknolojisiyle tamamen inorganik bileşenlerden oluşan, her türlü dış cephe ve iç mekan ıslak hacim uygulamaları için ideal bir yapı malzemesi olan AQUAPANEL®, her projenin özelliklerine uygun çözümler sunuyor. Artık mimarlar ıslak hacimlerden dış cephelere kadar birçok alanda AQUAPANEL® ürünleri kullanarak sorunsuz tasarımlara imza atıyorlar.

AQUAPANEL®in başarılarla dolu hikayesi 2002 yılında başladı. Enerji ve zaman tasarrufu, alan kazanımı, bükülebilme kapasitesi ve sağlamlık konularının giderek önem kazandığı bir atmosferde standart ürünler çok yetersiz kalıyordu. İşte bu noktada devrim niteliğinde bir ürün ailesi olan AQUAPANEL ® hayatımıza girdi ve mimari alışkanlıkları kökünden değiştirdi. AQUAPANEL® zamanla sağlamlığın ve yüksek performansın simgesi haline geldi. Bugüne kadar Türkiye’de tek bir olumsuz geri dönüş almamış olması ile sektörün gurur kaynağı olan AQUAPANEL ® ürün ailesi, doğduğu günden bugüne yüzlerce seçkin projede kullanıldı ve daha yüzlercesinde de kullanılmaya devam edeceğe benziyor.

Avantajları
AQUAPANEL® plakalarının inorganik oluşu, yani içeriğinde selüloz veya ahşap bulunmaması sayesinde dış cephe duvar ve tavan uygulamalarında 15 m’ye kadar kesintisiz (fugasız), monolitik yüzeyler elde edilebiliniyor. İç mekanlarda ise rutubete maruz kalabilecek, dolayısıyla küf ve mantar oluşabilecek her türlü nemli ve ıslak hacim uygulamaları için en ideal ve en uzun ömürlü seramik altı plakası çözümleri sunuyor.

AQUAPANEL®, teoride tasarladığı projeyi kolayca gerçekleştirmeyi amaçlayan tüm yapı profesyonellerinin en büyük yardımcısı. Çünkü bu güçlü ürün birçok hayati özelliği formülünde barındırıyor. AQUAPANEL®, esnekliği sayesinde hiçbir ön işlem, kalıp uygulaması gerekmeksizin 1 m yarıçapına kadar bükülebiliyor; dolayısıyla her türlü eğrisel tasarımın uygulanmasında büyük kolaylık sağlıyor. A1 sınıfı yanmazlık, suya yüzde 100 dayanım, darbelere dayanım ve bunun gibi birçok üstün özelliği ile farklı uygulama alanları için en ideal kuru yapı çözümleri sunuyor. Ayrıca, çimento esaslı bir plaka olmasına rağmen maket bıçağı ile kolayca kesilebiliyor ve hafifliği sayesinde kolayca taşınıp kaldırılabiliyor.

Güvenliği ön planda tutanların tercihi olan AQUAPANEL® çimento esaslı plaka, A1 sınıfı yanmaz malzemeden üretildiği için yangına karşı dayanım gösteriyor.

Ayrıca darbeye dayanıklı yapısı sayesinde hayatın zor koşullarına göğüs geriyor. Üstelik AQUAPANEL® ses yalıtımına da büyük katkı sağlıyor. Tüm bu üstün özellikler sayesinde klinikler, hastaneler, spor salonları, okullar ve resmi binalar için ideal bir alternatif oluşturuyor.

AQUAPANEL® aynı zamanda estetik bir görünüm için harika bir altyapı oluşturuyor. AQUAPANEL® çimento esaslı plakalar, boya, dekoratif tuğla gibi birçok son kat uygulamasına imkan tanıyor. Bu üstün özellikli ürün gücünü içeriğindeki Portland çimentosu, agrega, genleşmiş kil ve cam elyaftan alıyor. 

Venedik, İtalya
Biennale Architettura, en geniş global katılımlı mimari etkinliklerden birisi olarak, dünyanın önde gelen tasarımcıları, mimarları ve yapı profesyonellerini bir araya getiriyor.

2016 yılında, 15.’si düzenlenen etkinlik, Pritzker ödüllü Alejandro Aravena tarafından tasarlanan, Şilili Mauricio Pezo ve Sophia von Ellershausen tarafından gerçekleştirilen, farklı çaplarda iç içe geçmiş 10 dairesel unsur sergileyen; adını Fransa, İspanya ve Küba’da tarihi bir ölçü birimi olarak kullanılan “Vara” biriminden alan tasarım ile labirent formunda, düzensiz iç ve dış bükey yüzeyler oluşturan bir çalışmaya sahne oldu.

Temelde 0.836 metrelik “Vara” ölçüsü ile en basit geometrik form olan çemberi esas alan çalışma, geleneksel blok duvar sistemleri yerine sergi süresince dış hava koşullarına dayanabilecek hafif ve kolay işlenen, esnek özellikleri ile projenin kreatif özünü kendinde barındırabilecek, yüzde 100 suya dayanım sağlayan Aquapanel® Dış Cephe Plakası ile gerçekleştirildi.

Vara çalışması, bienalin açılışından itibaren sanat ve mimarinin eşsiz bütünlüğünü sergilemesi yönünden, ilgi çeken bir çalışma olarak bienal tarihine geçti.


 


İlginizi çekebilir...

Mantolama ve Havalandırmalı Sistemler için Güvenilir Dış Cephe Çözümü [GUARD]EX®

Projelerde su dayanımı ve A1 sınıfı yangın performansı nedeniyle tercih edilen Guardex, suya, neme ve dış hava koşullarına dayanıklılık gösteren, hafi...
28 Mart 2019 Perşembe / 15:14

Filli Boya AlpinaLife Ürün Ailesi İç Cephe Hava Kalitesini Artırıyor

Filli Boya, deneyimi ve teknolojik altyapısı sayesinde geliştirdiği AlpinaLife ailesi ile iç mekanlarda sağlıklı ve kaliteli ürün konseptinde çığır aç...
22 Kasım 2018 Perşembe / 15:50

A1 Yanmazlık Sınıfına Sahip Rescara SkyPanel RESP23

ASAŞ'ın Rescara Elite markası altında sunduğu yenilikçi SkyPanel RESP23 ürünü, A1 yanmazlık sınıfı ile güvenli yapılar için ön plana çıkıyor'¦...
22 Kasım 2018 Perşembe / 15:48

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.