E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
B2B MEDYA

Bir Mimar, Tasarım Kaynaklı Bozulmalar ve Çatı Üzeri GES'ler...

Bir Mimar, Tasarım Kaynaklı Bozulmalar ve Çatı Üzeri GES'ler...

28 Mart 2019 | YAYINCIDAN
79. Sayı (Mart-Nisan 2019)
547 kez okundu

Sertaç Aytaç
sertacaytac@b2bmedya.com

Dergimizi yayınladığımız ilk yıl olan 2006’dan bu yana devam ettirmeye gayret ettiğimiz yazı dizisi “Bir Mimar; ve Cephe” sayfalarının bu sayıdaki konuğu, MSGSÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Özgünler oldu...

Akademik camianın yanı sıra sektörün de yakından tanıdığı Özgünler, röportajında teknolojik malzemelerin yaygınlaşmasıyla kentsel kimliklerin kaybolduğunu vurguluyor ve kent kimliklerinin tektipleştiği eleştirisinde bulunuyor. Gelecekte cephelerin “Otonom” hale geleceğini ve yapı malzemelerindeki kalınlıkların azalıp, performanslarının yükseleceği öngörüsünde bulunan Özgünler’in röportajını ilgiyle okuyacağınızı düşünüyoruz.

Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri 2018’de ise okur oylaması devam ediyor...

Web sitesi üzerinden şu ana kadar bini aşkın okurumuzun oy kullandığı organizasyonda, adayların oy oranlarının birbirlerine çok yakın olduğu bilgisini sizinle de paylaşmak istiyoruz. 30 Nisan’a kadar sürecek ve sonuçların belirlenmesinde yüzde 30 etkisi olacak okur oylaması sürecinde, aday firmaların pazarlama faaliyetleri açısından ciddi bir fırsat olarak görülebilecek ve adaylıklarını güçlendirecek faaliyetlere biraz daha zaman ve mesai harcamalarının kendileri adına yararlı olacağını düşünüyoruz. 

Diğer taraftan Yayın Grubu dergilerimizden Yalıtım tarafından düzenlenen Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri’nde de oylama sürecinin yalitim.net sayfasında devam ettiğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

Ufak tefek de olsa çatı üzeri kurulumlar ülkemizde de gün geçtikçe artıyor ve başarılı uygulamalar gerçekleştiriliyor... Bu sayımızda “kısa da” olsa yer vermeye çalıştığımız bu uygulamalardan birisi İstanbul Saint-Joseph Lisesi’nin içindeki marangozhanenin çatısına kurulan Güneş Enerjisi Santrali, diğeri ise Garanti Bankası’nın farklı illerdeki hizmet noktalarındaki çatı tipi güneş enerjisi santrali yatırımları oldu. Yasal düzenlemelerin iyileştirilmesiyle çatı üzeri uygulamaların daha da artacağını umuyor ve bekliyoruz...

“Makale” bölümümüzde ise G.T.Ü Mimarlık Fakültesi’nden Arş. Gör. N. Özge Esener ile MSGSÜ Mimarlık Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Ömer Deniz Şen’in “Bina Cephelerinde Oluşan Tasarım Kaynaklı Bozulmaların İncelenmesi” başlıklı çalışmasına yer verdik.

Çalışmada, bina cephelerindeki bozulmaların tasarım kararları bağlamında analiz edilerek, bozulmaya yol açan tasarım hatalarının belirlenmesi ve sınıflandırılması amaçlanıyor. Çalışma kapsamında 30 bina cephesi bozulması incelenmiş ve bu bozulmaların tasarım kararlarıyla ilişkisi kurulmuş. Bu makaleyi de ilgiyle okuyacağınızı tahmin ediyoruz. 

Önümüzdeki sayıda görüşmek ümidiyle...


 


İlginizi çekebilir...

2020 Yılı için Sektörel Görünüm

Son bir buçuk yıl içinde ekonomik daralmadan en çok etkilenen sektörlerin başında inşaat sektörü geliyor....
20 Şubat 2020

Mimari Tasarım ve Yapısal Tasarım...

İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi ve 'Cephe Tasarımı ve Teknolojisi Tezsiz Yüksek Lisans Programı' Koordinatörü Prof. Dr. A. Nil Türkeri, b...
22 Kasım 2019

Ömer Selçuk Baz, Yeni Yayın Dönemi ve Ödüller...

Sertaç Aytaç sertacaytac@b2bmedya.com...
25 Eylül 2019

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.