E-Dergi Oku 
KILIÇOGLU

Çuhadaroğlu Grup Genel Müdürü Kenan Aracı: 'Yüzde Yüz Türk Mühendisliği ve Üretimiyle Sonuca Ulaşıyoruz'

Çuhadaroğlu Grup Genel Müdürü Kenan Aracı: 'Yüzde Yüz Türk Mühendisliği ve Üretimiyle Sonuca Ulaşıyoruz'

10 Nisan 2018 | SÖYLEŞİ
73. Sayı (Mart-Nisan 2018)
1.739 kez okundu

Çuhadaroğlu’nun Genel Müdürü Kenan Aracı, “İngiltere’den Azerbaycan’a, Maldivler’den Amerika’ya kadar geniş bir coğrafyada malzeme satışı ve uygulaması yapıyoruz. Bu durumda geniş bir çözüm spektrumu söz konusu oluyor ve yüzde yüz Türk mühendisliği ve üretimiyle sonuca ulaşıyoruz” diyor...

ÇATI VE CEPHE: Çuhadaroğlu Şirketler Grubu’nun faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

KENAN ARACI: Yüksek Mimar merhum Ahmet Çuhadaroğlu tarafından 64 yıl önce temelleri atılan ve çelik yapı elemanları üretimiyle sektöre adım atan Çuhadaroğlu, 1965 yılından beri ağırlıklı olarak inşaat sektörü, mimari uygulamalar için alüminyum kapı, pencere, doğrama üretimi ve uygulaması alanlarında faaliyet gösteriyor. Bu vesileyle merhum Ahmet Çuhadaroğlu’nu saygı ve sevgiyle anıyorum... Kuruluşundan bu yana Türkiye’de alüminyum ve metal sektöründe öncü olan firmamız, yenilikçi vizyonuyla ilk silikon cephe, ısı bariyerli çift eksen doğrama, ışıklık, panel sistem imalatı ve uygulaması, cephe sileceği, çift cephe uygulaması gibi özel uygulamaları gerçekleştirmenin yanı sıra Fransa’da kamu ihalesi kazanan ilk Türk firma, Almanya’da cephe işi alan ilk Türk firma, Türkiye’de ilk bomba, kurşun ve yangına dayanıklı alüminyum kapı pencere ve cephe üreten firma, ilk dikey eloksal yüzey kaplama tesisini hayata geçiren kuruluş olma özellikleriyle pek çok ilke de imza atmıştı. Ülkemiz kalkınmasının temel dinamiklerini desteklemeyi asli görevlerimizden biri olarak görüyoruz. Aralarında TS EN 9001’in de bulunduğu kalite belgeleriyle tescillenen üretimimiz ve yarattığımız büyük istihdamla Türkiye ekonomisinin lokomotifi olmayı sürdürüyoruz.

Beylikdüzü’nde bulunan, toplam 7 bin metrekare alanda hizmet veren grubumuz, tüm uygulamaları kendi bünyesinde gerçekleştiren dev bir entegre tesise sahip. Toplam 16 bin ton biyet üretim kapasitesi olan firmamızın 2017 yılı sonu itibariyle hedeflenen üretim kapasitesi 32 bin tona ulaşmış durumda. Grubumuz son 10 yılda 200 milyon TL mertebesinde yapılan yatırımlarla yüzde 70’i inşaat sektörü ağırlıklı olmak üzere otomotiv, savunma, ulaşım ve farklı sektörlere mamul ve yarı mamul ürün sağlıyor. Alüminyum profil, ekstrüzyon, toz boya ve eloksal yüzey işlemli alüminyum profilleri, alüminyum kapı, pencere ve cephe sistemleri, otomatik döner ve kayar kapı sistemleri, yangın, kurşun ve bombaya dayanıklı güvenlik sistemleri, alüminyum kapı, pencere ve cephe, yapı elemanları, taahhüt ve üretimi ile inşaat sektörünün dışında ulaşım, güvenlik ve otomotiv sektöründe de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

ÇATI VE CEPHE: Yakın zamanda yeni ürün piyasaya sundunuz mu?

KENAN ARACI: Çuhadaroğlu’nun en önemli özelliği, daha önce de belirttiğimiz gibi, yaptığı Ar-Ge yatırımları. Bu bağlamda sürekli olarak ürün geliştirmek ve inovatif perspektifte hareket etmek vizyonuyla ilerliyoruz. Özellikle daha nitelikli ve akıllı binalar için sürme kapı, pencere, doğrama cephe sistemleri ve kondens kanallı cephe sistemleri ve ofis bölme sistemleri üzerinde ilgili çalışmalarımız sürüyor. Buna ilaveten mevcut yangın kapıları, otomatik döner ve kayar kapılar üzerinde olan ürün geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Bildiğiniz üzere doğru ve nitelikli ürünler uzun süreli çalışmalar sonucunda ortaya çıkıyor. Bizler de hız kesmeyerek, ilerleyen süreçlerde sektöre yeni ürünler sunmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemlerde yeni ürün ve geliştirme yoluyla 10 milyon dolar mertebelerinde satış hedefliyoruz.

ÇATI VE CEPHE: Ar-Ge yatırımlarınızda öncelikleriniz ve hedefleriniz neler?

KENAN ARACI: Cezayir’den Türkmenistan’a, İngiltere’den Azerbaycan’a, Maldivler’den Amerika’ya, Kuzey Rusya’dan Güney Afrika’ya kadar geniş bir coğrafyada malzeme satışı ve uygulaması yapıyoruz. Bu durumda iklim, yaşam tarzı, yerel iş ortaklarımızın uygulama yetenekleri ve projeye özgü parametrelerin dikkate alındığı geniş bir çözüm spektrumu söz konusu oluyor. Çuhadaroğlu olarak tüm profil sistemlerimizi kendi Ar-Ge departmanımızda tasarlıyor, prototiplerini üretiyor, KAPEDAM test merkezimizde test ederek uygulamaya alıyoruz. Yüzde yüz Türk mühendisliği ve üretimiyle sonuca ulaşıyoruz.

Çuhadaroğlu projeye özgü “Terzi İşi” çözümler konusunda uzman bir kuruluş. Projelerdeki cephe ve doğrama sistemleri, mimar, yatırımcı ve müteahhidin talep ve ihtiyaçlarının optimize edilmesi gereken bir alan olup, bazı koşulları öne çıkartıyor. Bu talep ve ihtiyaçlar Çuhadaroğlu’nda, proje bazında, Ar-Ge departmanının tasarımı ve Teknik Destek departmanının uygulamalarıyla hayata geçiyor. Dolayısıyla Çuhadaroğlu standart çözümler ürettiği gibi, projeye özgü uyarlamalar ve düzenlemelerle özgün çözümler de ortaya koyabiliyor. Son 10 yılda karlılığımızın içinde Ar-Ge harcamalarımız yüzde 1 seviyesinden yüzde 10 seviyelerine çıktı. İhtiyaçları karşılamaya devam ederek, katma değerli ürünleri pazara sunarak bu gelişime her zaman destek vereceğiz.

ÇATI VE CEPHE: Tesisleriniz ve yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz? 

KENAN ARACI: 2008’de yapmış olduğumuz üretim tesisimizle, Türkiye’de belki 10 yıl sonra başlayacak ya da hızlanacak Sanayi 4.0 devrimini şimdiden uygulamaya alıyoruz. Özellikle yatırımlarımız anlamında fabrikamızda insan kontrolünün dışında tamamen otomasyon ayağına ağırlık vererek hem üretimi hızlandırıyor, hem de buradaki riskleri azaltarak çalışmalarımıza yön verebiliyoruz. Son dönemlerdeki en önemli yatırımımız, 2017 yılı başlarında Beylikdüzü’nde devreye aldığımız ve ayrıca en büyük iştirakçimiz Çuhadaroğlu Alüminyum Sistemleri Üretim Tesisinin hayata geçirilmesiydi. Kapı, pencere, cephe doğraması üreten tesisimiz 250 bin metrekare kapasiteyle üretim yapıyor. Halihazırda Çuhadaroğlu Metal şirketimize ait entegre fabrikamızsa dökümhane tarafında 32 bin ekstrüzyon; profil, 20 bin ton ve yüzey işleme tesislerinde 15 bin ton kapasite ile üretim yapabilme gücüne sahip. Çuhadaroğlu Metal ve Çuhadaroğlu Alüminyum grup şirketleri olarak 2023 yılına kadar yüzde 15 istikrarla büyüme ve 500 milyon TL ciro ile üretime katma değer sağlamayı hedefliyoruz.

ÇATI VE CEPHE: Son yıllarda farklı formlara sahip mimari yapılar dikkat çekiyor... Bu projelere fonksiyonel ve estetik açıdan neler sunuyorsunuz?

KENAN ARACI: Ürün gamımızı alüminyum sistem profilleri, ısı yalıtımlı giydirme cephe sistemleri, ısı yalıtımlı doğrama sistemleri, özel izolasyonlu doğrama sistemleri, ısı yalıtımlı gizli kanat doğrama sistemleri, ses izolasyonlu doğrama sistemleri, ara bölme ve ofis bölme sistemleri, sürme sistemleri, ısı yalıtımlı ve yalıtımsız seriler, bombaya, kurşuna ve yangına dayanıklı güvenlik doğramaları, ışıklık sistemleri, güneş kırıcılar, interax otomatik kayar kapı ve döner kapı sistemleri, aksesuar sistemleri, inşaat sektörü dışında otomotiv, taşımacılık, makine sanayi gibi farklı sektörlerde sunduğumuz alüminyum, ham, eloksalli ve boyalı profiller oluşturuyor. Özellikle inşaat sektöründe mimari uygulamalarda kullanılan alüminyum doğrama ve cephe sistemleri, genellikle üst düzey sızdırmazlık performansı ihtiyacı olan yüksek yapılarda ya da iklimsel olarak su, hava ve sızdırmazlık değerleri açısından yüksek dayanım gerektiren bölgelerimizde öne çıkıyor. Alüminyum kapı, pencere ve cephe sistemlerimizin tüm ürün, kalite ve sistem sertifikaları mevcut, gerektiğinde alüminyum doğrama ve cephe sistemlerinin performansları, proje bazında yapılan modellemeler ve testler sonucu çıkan yüklere göre tasarlanıyor. Binaların ihtiyaçları doğrultusunda tüm sistemlerimiz ses, hava, ısı ve su sızdırmazlık ile statik mukavemet ve deprem testleri yapıldıktan sonra uygulamaya alınıyor. Tüm sistemlerimiz mimari tasarımlara uyum sağlıyor, estetik ve fonskiyonel olarak tasarlanıyor.

ÇATI VE CEPHE: Çözüm sunduğunuz projelerde dikkat ettiğiniz noktalar nelerdir?

KENAN ARACI: Türkiye genelinde birçok projede Çuhadaroğlu imzası görebilirsiniz. Geniş satış ve uygulayıcı bayi kanalı ağımızla Türkiye’de çok önemli binaların giydirme cephelerini, doğrama, sürme sistemlerini, yangına kurşuna, bombaya dayanıklı güvenlik ürünlerini, ışıklık, güneş kırıcı gibi uygulamalarını, 64 yıllık tecrübemizle çözümlendiriyoruz. Terzi hassasiyeti ile projelere özgü sorumluluk alıyor, sorumlu olduğumuz tüm projeleri titizlikle ve optimum bir zamanlamayla teslim etmeye gayret ediyoruz. Bu anlamda Çuhadaroğlu, sektöründe önde gelen firmalardan biri olmanın getirdiği sorumluluklardan hareketle, faaliyetlerinden doğan çevresel etkiyi en aza indirmeyi, çalışanların, müşterilerin ve çevre halkının sağlığını ve güvenliğini gözetmeyi, süreçlerinde ve geliştirdiği projelerde doğal kaynak ve enerji kullanımında maksimum tasarruf sağlamayı, gelecek nesiller adına çevreyi ve ekolojik dengeyi korumayı, kurumsal sosyal sorumluluk yaklaşımının ve sürdürülebilirliğin odağı olarak kabul ediyor.

Proje isminden ziyade Çuhadaroğlu Grubu, çağdaş şehircilik anlayışıyla yer aldığı her projenin doğa ve teknoloji ilişkisini birbiriyle barışık olarak hayata geçiren çalışmalar olmasına büyük özen gösteriyor. Türkiye genelinde özellikle İstanbul gibi büyükşehirlerde gördüğünüz binaların çoğunda Çuhadaroğlu Alüminyum Sistemlerinin tercih edildiğini görebilirsiniz. Her yıl hedeflediğimiz ve başarıyla tamamladığımız bu projeler Çuhadaroğlu imzası taşıyor, son dönemde şirketimizin katkı verdiği pek çok çevre dostu projeleri de bulunuyor.

ÇATI VE CEPHE: Orta ve uzun vadeli hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

KENAN ARACI: Geleceğe dönük projeksiyonda varmak istediğimiz hedeflere ulaşmak için grup olarak ana iştigal konularımıza son 10 yılda 200 milyon TL yatırım gerçekleştirerek devam edeceğiz. Öte yandan ihtiyacımız olan hammadde üretiminde 32 bin ton, alüminyum ekstrüzyon profil üretiminde 20 bin ton, alüminyum kapı, pencere ve cephe imalatında 250 bin metrekare kurulu kapasitelere ulaşmış bulunuyoruz. Bu doğrultuda, orta vadede hedefimiz Cumhuriyetimiz’in 100. yılını kutlayacağımız 2023 yılında 500 milyon TL ciroya ulaşmak olacak. Sadece yurtiçi satış ağında değil, yurtdışında da büyüme hedefimiz var. Çuhadaroğlu olarak 4 kıtada 25 ülkeye ihracat yapıyoruz. Özellikle bölgesel gelişmelere paralel olarak hedefimiz, halihazırdaki toplam ciromuz içerisindeki ihracat tutarımızı yüzde 25 seviyelerinden yüzde 30’a, toplam ciromuz içerisindeki dövizli satışlarımızı ise yüzde 35 seviyelerinden yüzde 40’a çıkarmak.


 


İlginizi çekebilir...

Çuhadaroğlu Alüminyum Sanayi Şantiyeler Müdürü İbrahim Şahin: "Zamanında İş Teslimi Kadar Önem Verdiğimiz Başlık, İş - Hizmet Kalitesidir"

Çuhadaroğlu Alüminyum Sanayi Şantiyeler Müdürü İbrahim Şahin, şantiyelerde yaşanılan zorlukları, alınan iş güvenliği tedbirlerini, Çuhadaroğlu projele...
19 Kasım 2021

BİTÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Alper Doğruer: "Kalite Algısı Toplum Bilinci Arttığı Oranda Artacaktır, Vatandaşlarımızı Bu Konuda Dikkatli Olmaya Davet Ediyoruz"

Bitümlü Su Yalıtımı Üreticileri Derneği BİTÜDER'in 7. Olağan Genel Kurulu sonucunda Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Alper Doğruer, üç yıl önce...
19 Kasım 2021

Kasso Yönetici Ortağı M. Sinan Kılıç: "Üretim, Mühendislik ve Değer Mühendisliğinin Harmanlanmış Hali Temellerimizi Oluşturuyor"

Kasso, tasarım mühendisliği ile imalattaki tecrübesini bir araya getirerek, dünyanın birçok ülkesine yaptığı ihracatıyla mimari eserlere katkıda bulun...
19 Kasım 2021

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • Boat Builder Türkiye
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.