E-Dergi Oku 

B/S/H Genel Müdürlük ve Ar-Ge Binası

B/S/H Genel Müdürlük ve Ar-Ge Binası

13 Haziran 2013 | UYGULAMA
43. Sayı (Mart-Nisan 2013)

BSH Grubu'nun, Çerkezköy'deki yeni Genel Müdürlük ve Ar-Ge Binası, 50 milyon euro'luk yatırımla hayata geçti. Projenin dış cephesi, Çuhadaroğlu tarafından projeye özel olarak tasarlanan Uniter Cephe Sistemi'yle kaplandı...
Avrupa’nın en büyük beyaz eşya üreticilerinden B/S/H (Bosch ve Siemens Ev Aletleri) Grubu, Çerkezköy’de 50 milyon euro’ya mal olan yeni Genel Müdürlük ve Ar-Ge binasını açtı. Yapımına 2011 yılında başlanan ve 2012 yılında tamamlanan binanın mimari projesi Ateş Mimarlık tarafından; inşaatı, Yeni Teknik Yapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Tic. Ltd tarafından yapıldı. Bina, Çuhadaroğlu tarafından projeye özel olarak tasarlanan Uniter Cephe Sistemi, entegre yürüme yolu ve cam güneş kırıcıları gibi detaylarıyla dikkat çekiyor.
Bosch Çerkezköy yerleşkesi projesi ile birlikte Türkiye’deki ses yalıtımlı binaların sayısı da giderek çoğalıyor. Binanın iki cidara sahip giydirme cephesi, 43 desibel ses yalıtımı sağlayan özel gürültü kontrol camları ve kompozit alüminyumla kaplanmış.
Ülkemizde olduğu kadar yurtdışında da çok katlı, özellikli yüzlerce projede imzası olan Çuhadaroğlu Alüminyum San. ve Tic. A.Ş. tarafından, Bosch Çerkezköy yerleşkesindeki cepheye, 5200 metrekare ısı bariyerli kapaklı modüler panel sistem, 1600 metrekare yürüme yollu ikinci cidar cephe, 800 metrekare stick sistem cephe ve doğramalar, 500 metrekare ışıklık, 1200 metrekare A2 sınıfı Alucobond marka kompozit levha kaplama uygulanmış. Projede ayrıca 29 adet yangına dayanıklı kapı doğraması kullanılmış.
Yüksek Mimar-Mühendis İnci Ateş Kuru: “Bina Geliştirilecek”


Binanın güney ve batı taraflarını çift cepheli olarak tasarladıklarını belirten projenin tasarımcısı Yüksek Mimar Mühendis İnci Ateş Kuru, “İlk cephede 12 santimetre taş yünü ve galvanizli sac, dış yüzeyinde de kompozit alüminyum kullandık. Cepheyi tasarlarken tüm yalıtım etkenlerini göz önünde bulundurarak planladık.” diyor.


“Özellikle Ar-Ge binasının sessiz bir ortam olarak tasarlanması istendi. Ancak Ar-Ge binasının önünden tren geçiyordu. Biz de Ar-Ge’nin bulunduğu kuzey cephesini daha kalın yaparak ses yalıtımını sağladık.” diyen Kuru, bu cephede daha sonraki yıllarda camların yetersiz kalması ihtimaline karşı, geliştirmek için ankraj bıraktıklarını ve binayı geliştirmeye devam edeceklerini söylüyor.


İkinci cepheyi de güneş ışınlarının geçirgenliğini azaltmak amacıyla yaptıklarını sözlerine ekleyen Kuru, “İkinci cephede, güneş kırıcılar yerine güneş enerjisini elektriğe çeviren cam filmler yer alacaktı. Ancak birtakım finansal zorluklardan dolayı şimdilik güneş geçirgenliğini azaltan camlar taktık. Daha sonra, elektrik üreten filmli camları monte ederek bu teknolojinin Türkiye’de ilk uygulamasını yapmayı planlıyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

Modüler Cephe, İşimizi Kolaylaştırdı
Yüksek Mimar-Mühendis İnci Ateş Kuru şöyle devam ediyor: “Uygulama için süremiz çok kısıtlıydı. Bu sürede binanın cephe kaplamasını yaparak ince işlere geçmemiz gerekiyordu. Biz de Türkiye’de bir ilki teşkil eden ‘Modüler Cephe’ sistemiyle binayı kapladık. Cepheler, Çuhadaroğlu’nun atölyesinde üretildi. 4,5 metre yüksekliğindeki modüler cepheler bir seneden daha kısa bir süre içerisinde yerine monte edildi. Düzgün bir çalışmayla profesyonel bir cephe uygulaması yapıldı.”


“Modüler panel sisteminin özelliklerini; 
cephelerin atölyede üretilip 
şantiyeye gelmesi, hiçbir uygulamada 
bozukluk olmaması şeklinde sıralayabi


liriz. Bunun yanı sıra blok halde monte edilip kat boyunda takıldığı için tüm yalıtım sistemleri açısından pratik bir cephe sistemi. Parapeti, camı, taşıyıcıyı tek tek monte etmeden bir hamleyle uygulanabilmesi; diğer cephe sistemlerine göre çok daha ileri bir noktada. Özetle, bu sistemin farkı hatasız ve hızlı montaj yapması.”


Cepheler, Esinlenme Yoluyla Tasarlanıyor
45 yıldır mimarlık yapan İnci Ateş Kuru, Türkiye’deki cephe sektörünü de şu sözlerle değerlendiriyor: “Dünyadaki standartlara ulaşmak için çalışan çok sayıda firmamız var. Ancak işverenler, çoğunlukla en ucuza kaçmayı tercih ediyorlar. Dolayısıyla göze hoş olmayan ve niteliksiz cephelerle karşılıyoruz. Cephe yapımında ucuz yollara kaçılmayıp kalite standartlarına uygun ürün ve uygulamaların tercih edilmesi, ülkemiz açısından çok önem arz ediyor. Tasarım açısından bakarsak, Türkiye’deki cepheler genellikle ‘taklit tasarımlar’ oluyor. Mimarlar, yurtdışına çıkarak mimari yönden zengin kentlerde cepheleri inceliyorlar, ardından bu cephelerden ‘esinlenip’ Türkiye’de binalar yapıyorlar. Ben buna karşıyım ve doğru bulmuyorum.”


“Tasarım yapılırken, projenin büyüklüğü, arazinin yeri, durumu ve çevredeki ekolojik düzen hesaba katılmalı. Mimarlar tasarımından önce, cephenin bulunduğu alana göre fonksiyonlarını belirlemeli. Uçuk kaçık, afaki projeler yerine ayağı yere basan gerçekçi tasarımlar oluşturulması gerekiyor. Almanların ‘Bauhaus Ekolü’ vardır; onların çizgisinde daha sade, sadelikte estetiği arayan bir yaklaşımla projeler yapmaya çalışırlar. Bu yönde yapılan binaların daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.”


Çuhadaroğlu Planlama ve Koordinasyon Müdürü Çetin Gürdal: “B/S/H’da Önem Verilen bir Konu da Yangındı”Çuhadaroğlu olarak B/S/H Genel Müdürlük ve Ar-Ge binasında ışıklık, silikon cephe, kapaklı cephe, yangına dayanıklı doğrama, doğrama, kompozit, harpuşta, panel sistem ve A2 kompozit gibi birçok ürün ve sistemi kullandıklarını söyleyen Çuhadaroğlu Planlama ve Koordinasyon Müdürü Çetin Gürdal, “Önem verilen bir konu da yangındı” diyor.


“Çuhadaroğlu olarak projede yapabileceğiniz maksimum cephe işlerini yaptık. Işıklık, silikon cephe, kapaklı cephe, yangına dayanıklı doğrama, doğrama, kompozit, harpuşta, panel sistem, A2 kompozit gibi birçok ürün ve sistemi kullandık. Yani, yapılan uygulamalar açısından yaptığımız birçok işi gösterebileceğimiz bir proje oldu. Her iki binanın üzerinde de tonoz ışıklıklar var. Bu ışıklıklar binaların içerisindeki doğal aydınlatmayı sağlıyor. Cephenin dışında, binanın içinde de birçok çalışmamız yer alıyor. Projede çok önem verilen bir konu da yangındı. Kullanılan malzemelerin yüzde 90’ı A2 sınıfı yangına dayanımlı malzeme.”


Kısıtlı Sürede En Doğrusu, Modüler Panel Sistem
“Genelde hem yatırımcılar hem de uygulayıcılar modüler panel sistemlerinin yüksek yapılarda uygulanmasının daha efektif olduğunu düşünür. Ancak bu projede çok yüksek katlı binalar olmamasına rağmen modüler panel sistem istenildi. Burada mimarlık ofisinin sistemi iyi bilmesi de etkin rol oynadı... Modüler cephe sistemi öncelikle zamandan çok kazandırıyor. Her hava koşulunda uygulanabiliyor. Çünkü paneller tamamen fabrikada hazırlanıyor ve götürülüp lego gibi cepheye örülüyor. Proje için kısıtlı bir süre varsa, en doğru sistem modüler panel sistemi. Çünkü hem kısa sürede cephe kapatılabiliyor hem de kapatılan yerde içeride çalışma yapılabiliyor. Yüksek katlı binalarda da üst katlarda betonarme devam ederken bile alt katlarda cephe kapatılmaya başlanıyor. Cephe kapatıldıktan sonra da içeride ince işlere başlanabiliyor. Bu da sadece cephe uygulamasını değil, projenin tamamını hızlandırıyor.


Modüler cephenin yapımında projenin mimarlık ofisi Ateş Mimarlık’ın bizden istediği yapı fiziği ile ilgili birkaç kriter vardı. Bunlardan biri ses yalıtımıydı. Binanın çok yakınından geçen bir tren yolu var ve çok fazla gürültüye neden oluyor. Tren yolunun olduğu yöndeki tüm camlarda gürültü kontrol camı istenildi. Biz de 42 db’lik gürültü kontrol camları kullandık. Bu cephede cam dışındaki sağır bölgelerde kullanılan kompozitlerin arkasında ise 120 mm taşyünü ve onun arkasında da 2 mm galvaniz levha var. Dolayısıyla bu sağır bölgeler zaten sesin geçişine izin vermiyor. Bunun yanında camlarda da gürültü kontrol camları kullanınca içerideki ses konforunu sağlamış olduk. “


“Bunun yanı sıra aslında yapım amacı farklı olan bir ikinci cidar da var. İkinci cidar tasarlanırken, dıştaki kabuğa solar paneller koyularak binanın elektrik ihtiyacının bir kısmının karşılanması istenmiş. Ancak maliyet yüksekliği nedeniyle şimdilik solar panellerden vazgeçildi. Burada cam kullanıldı, ileride camlar sökülüp yerine solar paneller konulabilecek.”“İkinci cidar şu anda hem gürültüye karşı birinci engel oluyor hem de kullanılan camların özelliğiyle güneşin zararlı ışınlarını kesiyor. Yani, solar paneller olmadığı için gereksiz bir uygulama olmadı, aksine; gayet ihtiyaca yönelik bir uygulama oldu.”

Zorlu’da Strüktrel Silikon Panel Sistem Uygulanıyor
“Çuhadaroğlu olarak devam eden projelerimizden biri de Zorlu Projesi. Bu projede strüktürel silikon panel sistem kullanılıyor. Yine diğer projelerde olduğu gibi ürünleri fabrikamızda bitiriyoruz ve sahaya sevk ediyoruz. Zaten projenin olduğu yerde çok dar bir çalışma alanı var. 43 katlı bir bina. Yaklaşık her hafta bir kat bitiriyoruz. Tahminen Ağustos ayında tümü bitecek. Çarşı bölümüne de kapaklı panel kullanıyoruz. Yine ışıklık sistemi var. BSH Projesi gibi bu projede de çok farklı sistemler uyguluyoruz.”Avrupa’da da Güçlü Referanslarımız Var
“Adnan Menderes Havalimanı’nın yeni inşa edilen terminal binasının kara tarafı cephelerini yapıyoruz. TAV projelerinde zaten sürekli yer alıyoruz. En son Tunus Havalimanı’nı yapmıştık ve bir yıl gibi kısa bir sürede bitirdik. Adnan Menderes Havalimanı’ndaki çalışmalarımızı da Kasım ayına kadar bitireceğiz. Fransa’da yer alan Haşet Yayınevi’nin Genel Müdürlük Binası’nı aldık. Yaz aylarında başlayacağız ve 2014’ün ilk çeyreğinde bitireceğiz. Oldukça önemli ve prestijli bir proje. Zaten Çuhadaroğlu olarak farklılaştığımız nokta da, her zaman bu tip prestijli projelerde yer almamız. Bunun yanı sıra montajını yapmadığımız, sadece imalatını yaptığımız bir proje de yine Fransa’da yer alan Tour D2 Projesi. Panel sistemin tüm komponentlerini burada hazırlayıp Fransa’ya göndereceğiz. Montajını da Fransa’da bir firmaya yaptıracaklar. Avrupa’daki işçilik maliyetlerinin yüksek olması, yatırımcıları buraya yönlendiriyor. Bizim Avrupa’daki referanslarımızın güçlü olması da bu tarz projeleri bize getiriyor.”


 

R E K L A M

İlginizi çekebilir...

Özel Yalıtımlı Ahşap Ev

Geçtiğimiz senelerde, Seewalchen am Attersee'de ferah ve bol ışık alan müstakil bir ev inşa edildi....
12 Ağustos 2021

Ankara'nın Merkezinde Bonus İmzası

2012'den bu yana çok sayıda prestijli konut projesi, enerji santrali, sağlık ve ulaşım yapıları, endüstriyel tesis ve iklimlendirme sektörünün yal...
16 Şubat 2021

İRME Elektrik Genel Merkez Binası ve WİTHCO Coworking Space Projesi

The DNA Paris Design Awards 2020'de "İRME Elektrik Genel Merkez Binası" ve "WİTHCO Coworking Space" projeleri ile iki ayrı ödü...
1 Eylül 2020

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • Boat Builder Türkiye
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2022 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.