E-Dergi Oku 
KILIÇOGLU

ACO Genel Müdürü Kerem Altınöz "Suyu İnsanlardan, İnsanları da Sudan Koruyoruz"

ACO Genel Müdürü Kerem Altınöz

25 Ocak 2016 | SÖYLEŞİ
60. Sayı (Ocak-Şubat 2016)

Suyun yüzeye düşmesinden doğaya geri verilmesine kadar geçen tüm süreci kontrol eden ekipmanlar üreten ve "Su Yönetimi" konusunda uzman bir firma olan ACO'nun genel müdürü Kerem Altınöz, "Türkiye'de drenajdan sadece suyun tahliyesi anlaşılıyor. Drenajı yaparken yangın dayanımı, gürültü sorunu, koku problemi ve iş güvenliği gibi önemli unsurlar ise pek dikkate alınmıyor" diyor.

Çatı&Cephe: Uluslararası tecrübeye sahip bir firma olarak Türkiye’de suya yaklaşım sizce nasıl? Türkiye’de su yönetilebiliyor mu?

Kerem Altınöz: Drenaj konusu çok geleneksel ve eski bir konu olmasına rağmen Türkiye’de pek dikkate alındığını, işlerin doğru yapıldığını söyleyemeyiz. Türk insanı olarak gelişmiş bir ülkeye gittiğimizde, sokaklarda su birikintisi görmediğimiz zaman şaşırıyoruz. Bunu sanki çok teknolojik bir şeymiş gibi algılıyoruz. Halbuki kullanılan yüz yıllık bir teknolojidir. Almanya’da, drenaj hesapları yapılır, ürünler geliştirilirken iklim değişikliği de dikkate alınır. Çünkü değişen iklim koşulları yağış rejimlerini de değiştiriyor. Kısa sürede yoğun yağışlar artıyor ve buna çözüm bulmak için hesaplar yapılıyor. Türkiye’de mevcut durumda ise yaşananları hepimiz görüyoruz, yaşıyoruz.
Türkiye’de drenajla ilgili temel problemlerden birisi de sorumluluk noktalarının tam belli olmaması. Örneğin endüstriyel bir tesisin bahçesine düşen yağmur suyunun kimin sorumluluğunda olduğu belli değil. Araziye hafif bir eğim verilip, suyun şehre salınması en kestirme yol olarak görülüyor. Binalarda da maalesef bu problem var. Asıl problemlerden birisi bu. Söz konusu sorun, maliyeti olan bir konforsuzluğa dönüşüyor. Hijyen konusu da tabii ayrı bir konu. Su, hızlı bir şekilde drene edilmediği zaman bakteriler için en uygun ortamlardan birisi oluyor. Türkiye’de herkes, okullarda satılan gıdaların sağlıklı olup olmadığını konuşuyor ama okulun bahçesindeki bakteri yuvası olan su birikintilerine kimsenin dikkat ettiği yok. Bunlar henüz Türkiye’de tartışılmayan konular.
Düşen suyu toplayıp değerlendirmemek, döngüye katkıda bulunmamak da işin başka bir boyutu. Suyun yarattığı problemler her yerde vardır. Drenaj eksikliği yüzünden çatılar çöker, cephelerde problemler yaşanır. Zannediyorum Türkiye’de nüfusun yüzde sekseni drenaj problemleriyle yüz yüze bir hayat sürüyordur.
Bir de Türkiye henüz suyun toplanması aşamasının ardından arıtma ve değerlendirme konularını da yavaş yavaş öğreniyor. Yani binalarda ve açık alanlarda toplanan suyu kullanmaktan ziyade hızlı bir şekilde drene etmenin derdindeyiz. Ama önümüzdeki beş veya on yıllık dönemde, yani bu drenaj ürünlerinin önemi anlaşıldıkça bir sonraki aşamaya, yani toplanan suyun yeniden değerlendirilmesi aşamasına geçileceğini tahmin ediyorum.


ACO’nun sifonik drenaj sistemi

Çatı&Cephe: Su yönetiminde neye dikkat edilmeli ve bu kapsamda ACO’yu ayrıcalıklı kılan unsurlar neler?

Kerem Altınöz: ACO olarak iki temel amacımız var; suyu insanlardan, insanları da sudan korumak. Türkiye’de özellikle açık alanların drenajında ciddi bir konforsuzluk yaşanıyor. Binaların içinde de bu söz konusu bir durum. Drenajdan sadece suyun tahliyesi anlaşılıyor. Drenajı yaparken yangın dayanımı, gürültü sorunu, koku problemi, iş güvenliği gibi yan, ama önemli unsurlar pek dikkate alınmıyor. Drenaj, hesabı-kitabı yapılmayan fuzuli bir iş olarak görülüyor. Fakat artık özellikle yağmur yağdığında açık alanlarda konuyla ilgili ciddi problemler yaşanmaya başladı. ACO olarak hem hidrolik hesapların yapılması ve meteorolojiden istatistiklerin alınmasıyla her coğrafyaya uygun özgün çözümler sunabiliyoruz. Ürünlerin yanında ciddi mühendislik hizmeti veren bir firmayız. Projeye en başından dahil olup, projecilerle birlikte hesapları yapıp, gerekli özellikteki ürünleri projelere dahil ediyoruz.

Çatı&Cephe: Sertifikasyon...

Kerem Altınöz: Evet, bence en önemli konulardan birisi de sertifikasyon. Türkiye’de en basitinden döküm rögar kapakların bile üzerlerinde yazan yük sınıfları gerçekçi değil. Dolayısıyla fırlayan, çöken rögar kapakları nedeniyle birçok kaza yaşanıyor. Yani bir test veya sertifikasyondan geçmiyorlar. Yapılan testler de maalesef AB’de yapılan testler kadar sağlıklı olmuyor. Avrupa’da testlerin nasıl yürütüleceğiyle ilgili ciddi standartlar var. Türkiye’de ise bu durum hayli sıkıntılı. Ürünlerin şekilleri, formları birbirlerine benzese de aralarında çok ciddi kalite, performans, dayanıklılık farkı oluyor. Bu fark da ancak sağlıklı test sonuçlarıyla ortaya çıkabiliyor. Aksi takdirde ciddi sorunlar yaşanabiliyor. En son Atatürk Havalimanı’nda benzer bir sorun yaşandı ve üzerinden uçak geçen kanallar patladı. Dolayısıyla ACO’nun en önemli farkı, ürünlerin üzerinde beyan ettiğimiz verilerin AB normlarında test edildikten sonra yazılması. Ürünlerimiz elli yıldır otobanlarda, çatılarda, parklarda, meydanlarda kullanılıyor.


ACO Profiline

Çatı&Cephe: Sifonik drenaj sistemleriniz, Spin, Profiline ve Işık Bacalarınızla ilgili bilgi alabilir miyiz?

Kerem Altınöz: Çatı drenajında sunduğumuz konvansiyonel drenaj sistemlerinin yanında sifonik drenaj sistemleri ile de güvenilir çözümler sunuyoruz. Sifonik drenaj sistemlerinin uygulanabilmesi için gerekli şartlar sağlandığında, konvansiyonel drenaj sistemlerine göre bazı avantajları vardır. Daha az süzgeç kullanımı ihtiyacı, daha az ve düşük çaplı boru kullanımı, bu avantajlardan bazıları. Aynı zamanda sifonik sistemlerde, yataydaki borulara eğim vermek gerekmediğinden, büyük alanlarda hacim ve yer avantajı sağlanarak daha verimli alan kullanımı yaratılıyor. Sifonik drenaj sistemlerinin bu avantajlarının yanında ACO, fark yaratan özellikleriyle beklentileri aşarak üstün bir sifonik drenaj sistemi çözümü de sunuyor. Sifonik drenaj sistemleri paslanmaz çelik veya döküm süzgeçlerin içerisine konulabilen yangın dayanımlı soketler sayesinde güvenli çatılar yaratıyor. Kullanılan sistem bileşenleri oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü. Çelik boruların montajı plastik borulamaya göre daha kolay ve hızlı. Ayrıca çelik borulama daha güvenli ve hijyenik. Sifonik sistemler Türkiye’de yavaş yavaş talep görmeye başladı. Sistemde kaynaksız bir şekilde paslanmaz çelik kullanmamız nedeniyle işçiliğe olan duyarlılığı azaltıyoruz, hem de yangın ve deprem riskleri bertaraf ediyoruz.
Geçtiğimiz yıllarda Çatı ve Cephe Malzemesi Ödülleri’ni da kazanan ACO Spin Çatı Süzgeci ise DIN EN 1561 standartlarına göre DN70, DN100, DN150 nominal genişliklerde, tek parçalı ya da çift parçalı süzgeçlerden, aksesuarlardan oluşuyor. ACO Spin Süzgeci, özellikle tavan ve zeminler için yangına dayanım yönetmeliklerinin bulunduğu otel, hastane, bakım evleri ve okul binaları için yangın koruma sertifikalı. Düz spin süzgeci çatıların, otoparkların ve terasların drenajı için kullanılıyor. Toplanan su, dahili drenaj boruları ile atılıyor.
Paslanmaz çelikten oluşan Profiline sistemi ise cephe konusunda üzerinde çok durduğumuz bir sistem. Türkiye için çok yeni bir ürün. Bu seri ile her formdaki cepheye uygun çözümler sunuyoruz. ACO Profiline Teras ve Cephe Drenaj Sistemi, teraslarda biriken ve cephelerden gelen yağmur suyunun hızlı ve güvenli drenajını sağlayan bir drenaj sistemi. Yüksek deşarj kapasitesi sayesinde ani yağışlarda su birikmesi ve bina içine su baskını riskini ortadan kaldırıyor. Çakıl, çim ve taş gibi bütün döşeme tipleri ile kullanıma uygun. Paslanmaz çelik veya galvaniz malzemeden imal ediliyorlar. Farklı ızgara seçenekleri ile görsel bütünlük ve estetiğe katkı sağlıyor. Binaların ya da odaların teraslara çıkışlarındaki kot farkını azaltarak hem kolay kullanım sağlıyor, hem de cephelerden gelen yağmur sularının bina içine girmesini engelliyor.
Binaların zemin altı katlarında doğal ışık ve havalandırma sağlamak için kullanılan ACO Işık Bacası sistemlerimiz, cam elyaf ile güçlendirilmiş polypropylen (PP-GF) malzemeden üretiliyor. Suya karşı yüzde yüz dayanıklı olan malzeme aynı zamanda hafif ve geri dönüşümlü. İşçilik, maliyet, sızıntı, bakım gibi sorunları en aza indiren ACO Işık Bacası kolay montajı, ucuzluğu ve dayanıklılığıyla ön plana çıkıyor. En alttaki su çıkış deliğinden yağmur suyu drene edilebiliyor. Hırsızlığa karşı kilit sistemi ve yangın anında kaçış olarak kullanılabilmesi gibi özellikleri, ışık bacası sistemini daha da cazip hale getiriyor. Sistem, zemin yüzeyinden oldukça aşağıdaki pencerelerde de uzatma parçaları sayesinde kullanılabiliyor. Hem drenaj hem aydınlık sağlanması açısından müteahhidin işini çok kolaylaştıran bir ürün. Türkiye’de çok satılan bir ürün değil ama gün geçtikçe ilginin çoğaldığını gözlemleyebiliyoruz.

 


İlginizi çekebilir...

Çuhadaroğlu Alüminyum Sanayi Şantiyeler Müdürü İbrahim Şahin: "Zamanında İş Teslimi Kadar Önem Verdiğimiz Başlık, İş - Hizmet Kalitesidir"

Çuhadaroğlu Alüminyum Sanayi Şantiyeler Müdürü İbrahim Şahin, şantiyelerde yaşanılan zorlukları, alınan iş güvenliği tedbirlerini, Çuhadaroğlu projele...
19 Kasım 2021

BİTÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Alper Doğruer: "Kalite Algısı Toplum Bilinci Arttığı Oranda Artacaktır, Vatandaşlarımızı Bu Konuda Dikkatli Olmaya Davet Ediyoruz"

Bitümlü Su Yalıtımı Üreticileri Derneği BİTÜDER'in 7. Olağan Genel Kurulu sonucunda Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Alper Doğruer, üç yıl önce...
19 Kasım 2021

Kasso Yönetici Ortağı M. Sinan Kılıç: "Üretim, Mühendislik ve Değer Mühendisliğinin Harmanlanmış Hali Temellerimizi Oluşturuyor"

Kasso, tasarım mühendisliği ile imalattaki tecrübesini bir araya getirerek, dünyanın birçok ülkesine yaptığı ihracatıyla mimari eserlere katkıda bulun...
19 Kasım 2021

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • Boat Builder Türkiye
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.