E-Dergi Oku 
KILIÇOGLU

Serge Ferrari, İnovatif Çalışmalarıyla Dikkat Çekiyor

Serge Ferrari, İnovatif Çalışmalarıyla Dikkat Çekiyor

25 Ocak 2016 | SÖYLEŞİ
60. Sayı (Ocak-Şubat 2016)

1973'ten bu yana inovatif esnek kompozit malzemelerin yaratıcısı olan Serge Ferrari Group, ileri tekniklerle ürünler tasarlıyor ve imal ediyor. Bu ürünler arasında çevresel koruma sağlayan teknolojik malzemelerin yanında dış mekan mobilyaları ve güneş gölgelikleri gibi tüketici piyasasına uygun ürünler de bulunuyor.
Serge Ferrari’nin bir özelliği de sürdürülebilir kalkınma, enerji verimliliği, geri dönüşüm ve kaynakların rejenerasyonunu desteklemek amacıyla sürdürülebilir bir geleceğe doğru küresel ölçekte çalışıyor olması. İtalya’da bulunan geri dönüşüm tesisi için birçok ülkede toplama merkezleri mevcut ve firma, çevresel ayak izini azaltmak için cirosunun belli bir yüzdesini bu konuya tahsis ediyor.
80 ülkede faaliyet gösteren Serge Ferrari’nin merkezi Lyon’da bulunuyor. Fransa, İsviçre ve İtalya olmak üzere 3 ayrı ülkede fabrikaları var. Fransa ve İsviçre fabrikaları üretim, İtalya fabrikası ise geri dönüşüm üzerine faaliyet gösteriyor. Grubun temel itici güçlerinden birisi de inovasyon. Grup teknolojisindeki özgün atılım ise “Précontraint” teknolojisi. Précontraint teknolojisi, istisnai güç ve dayanıklılıkla beraber ürünlere son derece boyutsal istikrar kazandırıyor. Serge Ferrari, ağırlıklı olarak endüstriyel membran ve mimari tekstil ürünleri olmak üzere çatı ve cephe sektörüne, stadyum ve spor kompleksi projelerine, iç ve dış mekan perde sektörüne (solar protection), asma-germe tente sistemlerine, yat ve marin sektörüne, iç ve dış mekan mobilya sektörüne, çatı ve cephe yalıtım sektörüne, iç mekan akustik, askeri ve endüstriyel ürünlere yönelik 10 ayrı sektör için üretim gerçekleştiriyor.
Türkiye’de liaison ofis olarak faaliyet gösteren Serge Ferrari’nin Türkiye’deki şirketleşme faaliyetleri büyük ihtimalle bu yılsonunda tamamlanacak. Ağırlıklı olarak dış cephe ve spor yapılarındaki asma germe sistemlerine odaklanan Türkiye ofisi, güneş koruma grubu ürünlerine de ağırlık veriyor. Serge Ferrari, sadece ürün tedariğinden sorumlu, herhangi bir uygulama yapmıyor. Özel sektöre ve kamuya yönelik projeler geliştiriyor, distribütörleri, çözüm ortakları ve firmanın ürünlerini kullanan sektör temsilcileri ile faaliyetlerde bulunuyor.
Serge Ferrari geçtiğimiz günlerde sektörde önemli bir organizasyon olan Texwork’e de imza atmıştı. Biz de hem bu organizasyon hem de teknik tekstil ürünlerin mimaride kullanımıyla ilgili Serge Ferrari Türkiye Ülke Müdürü İnşaat Y. Mühendisi Burç Ekser’den bilgiler aldık...Çatı&Cephe
: Texwork organizasyonunuz nasıl geçti?
 
Burç Ekser: Avrupa’nın kompozit membran üreticilerinin en sıra dışı organizasyonu olan Texwork, sektör gelişmelerinin profesyonel olarak sunulduğu, bilgi birikiminin paylaşıldığı ve pazar eğilimlerinin değerlendirildiği bir organizasyon olarak düzenleniyor. Texwork, tek çatı altında teknik membran sektöründeki tüm üreticileri bir araya getiren, yeni ortaklıklar ve canlandırılmış ağ platformu oluşturan Serge Ferrari’nin özel bir etkinliği. Serge Ferrari yıllar önce bu özel etkinliğin organizasyonuyla ilgili girişimi başlatmıştı. Fransa’da küçük bir fuar olarak başlayan Texwork yıllar geçtikçe büyüdü ve uluslararası bir etkinlik haline dönüştü.
Şimdiye kadar hep Fransa’da organize edilen Texwork ilk kez Fransa dışına çıkmış oldu. Daha önce sadece Fransa’da, farklı merkezlerde gerçekleştiriliyordu. Her iki-üç yılda bir olmak üzere toplamda 16 kez organize edildi. Bu yıl ilk kez Fransa dışında, 14-15 Ekim tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Etkinlikte elliye yakın kompozit membran üretimiyle uğraşan üretici, Ortadoğu, Arap ülkeleri, Balkanlar ve Hindistan’dan gelen ziyaretçilerle buluştu. Canlı uygulama için tahsis edilmiş bir alan ve konferans programıyla birçok katılımcı ve ziyaretçi için unutulmaz bir tecrübe oldu. Asma germe, pergola uygulamacıları, distribütörlerimiz ve çözüm ortaklarımız vardı. Ürünlerimizin projelerde yer alması için gerekli olan ekipmanları üreten firmalar da yer aldılar. Üniversitelerden de katılımın olduğu organizasyon, beklediğimizin de ötesinde iyi sonuçlandı. Hatta Fransa’daki merkezimizin Texwork’e devam edip etmeme konusunda kuşkuları, Türkiye’deki organizasyondan sonra yok oldu. Bir sonraki Texwork 2016 Kasım ayında Dubai’de yapılacak, sonrasında ise her iki yılda bir tekrar Türkiye’de olması gündemde.  

Çatı&Cephe: Teknik tekstil ürünlere talep artıyor mu? Sektörde nasıl bir pazar hareketi var?

Burç Ekser: Eskiden birçoğumuzun evinde kepenk ya da panjur vardı. Bu algı son yıllarda değişmeye başladı. Gelecek dönemde ise dış cephede tekstil mesh veya bizim tabirimizle Soltis dediğimiz ürün grupları ile yapılacak perde sistemlerinin yaygınlaşacağını düşünüyoruz. Bu anlamda Solar Protection ürün grubumuz bizim için çok önemli. Soltis ile yer aldığımız projelerde, yapıyı güneşten ve zararlı etkilerinden koruduğumuz gibi, yapının enerji verimliliğine de katkıda bulunuyoruz. Birçok kafeterya veya otel projesinde Soltis ürünlerimizin yer aldığı sabit veya açılır-kapanır sistemler kullanılıyor. Ülkemizdeki potansiyel oldukça fazla.


Stamisol Color / Fotoğraf Sergio Grazia (üstte)
Stamisol Eco (altta)


Çatı&Cephe: Bu ürünler mimariye ve kullanıcıya ne katıyor?

Burç Ekser: Ürünlerimizin en büyük avantajı, hafif oldukları için taşıyıcı konstrüksiyon maliyetinin az, uygulamanın kolay olması. Taşıyıcı konstrüksiyonu hafifletiyoruz. Binaya gelecek olan ilave yükleri ortadan kaldırıyoruz. Teknik anlamda ikincil cephe yarattığımız için asıl cepheyi koruyan bir özelliğimiz de var. Mimaride görselliğe katkımız oldukça fazla. Aynı zamanda güneşten dolayı binaya gelecek olan UV’yi ve yaşlanmayı engelliyoruz. Ağırlıklı olarak projelerde malzemelerin esnekliği ve farklı mekanlar oluşturma kolaylığımız nedeniyle tercih ediliyoruz. Mimarlara yaptıkları tasarım ve çalışmalarda farklı birçok renk alternatiflerimiz ile birlikte esneklik sağlayabiliyoruz. Kullanıcıya ise dış cephede ve iç mekanda güneşten korunma anlamında ciddi faydalarımız oluyor. Işıkla ilgili kaygıları gideriyoruz.

Çatı&Cephe: Türkiye’de en fazla hangi ürün grubunuz talep görüyor?

Burç Ekser: On ayrı sektörde binlerce ürünümüz var... Serge Ferrari olarak Türkiye’de en çok referansımızın olduğu ve ciromuza en fazla katkıyı yapan grup ise stadyum projelerinde kullandığımız ürün grubu. Bu da tabii metrajdan kaynaklanıyor. Ayrıca Precontraint 702, 902 ve 1002 ürünlerimiz de talep görüyor. Güneş koruma amaçlı ürün grubumuz Soltis de en çok kullanılan ürün gruplarımızdan. Soltis grubu otel projelerinde ya da ağırlama yapılan yerlerde iç veya dış mekan olmak üzere güneşten korunmaya yönelik uygulamalarda kullanılıyor.

Çatı&Cephe: Son dönemde hangi projelerde yer aldınız?

Burç Ekser: Yurtdışındaki referanslarımızın sayısı oldukça fazla. Son dönemde Londra’daki olimpiyat oyunlarına evsahipliği yapan statları, Lyon Stadı’nı, Brezilya’daki stadı sayabilirim. Serge Ferrari Türkiye olarak ise Konya Stadı’ndan tutun Kasımpaşa Stadı’na, İstanbul’da Formula 1 pistinden Bakü’deki olimpiyat köyüne kadar birçok projede yer aldık. Sakarya Stadı’nın bütün çatısı Serge Ferrari ürünleriyle kaplanacak.

Çatı&Cephe: Precontraint teknolojiniz ve özel ürünleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Burç Ekser: Precontraint (Ön Gerilim) teknolojisi malzemelerimize, kullanıcısına uzun yıllar boyunca hizmet verebilmesi amacıyla, dayanıklılık, esneklik, olağanüstü boyutsal kararlılık ve kumaşın uygulama sırasında şeklini korumasını sağlıyor. Bu teknoloji ile mimari membran yapılarında proje maliyetlerinde önemli bir tasarruf sağlanıyor ve yeniden germe gerektirmiyor. Precontraint teknolojisiyle temel kumaş atkı ve çözgü yönünde gerdiriliyor. Bu yöntem, kumaşın daha düz ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olmasını sağlıyor. Precontraint teknolojimizin muadili yok. Bu teknolojiyi barındıran ürünlerimiz cidden özel ürünler.
Önem verdiğimiz sektörlerden biri de yalıtım sektörü. Bu alana yönelik Stamisol ürün grubumuz bulunuyor. İsviçre’deki tesislerimizde üretilen Stamisol ürünlerimiz cephe ve çatı uygulamalarında kullanılıyor. Stamisol Color ürünümüz nefes alan, renkli cepheler inşa edilmesine destek veriyor. Cam, ahşap ve metal cephelerin arkasında termal konfor ve yalıtım sağlayan Stamisol Color, yüksek UV dirençli, mükemmel boyutsal istikrar sağlayan, yüksek teknoloji ile üretilen bir yalıtım malzemesi. Çatıların yalıtımı için ise Stamisol Eco, Stamisol DW ve Stamisol Pack500 ürünlerimiz mevcut. Düşük eğimli çatılarda veya yüksek rakımlı yerlerde yapılacak dik çatı uygulamalarda sorunsuz olarak kullanılabiliyor. Montaj süreleri kısa, uygulama rahatlığı sağlayan, malzemenin dayanıklılığı sayesinde uygulama esnasında üzerinde rahatça hareket edilebilen ve nefes alan çatılar inşa edilmesine imkan sağlıyoruz. Stamisol® Pack500 patentli Texyloop® teknolojimizle yüzde 100 geri dönüşümlü bir ürün.
 


İlginizi çekebilir...

Çuhadaroğlu Alüminyum Sanayi Şantiyeler Müdürü İbrahim Şahin: "Zamanında İş Teslimi Kadar Önem Verdiğimiz Başlık, İş - Hizmet Kalitesidir"

Çuhadaroğlu Alüminyum Sanayi Şantiyeler Müdürü İbrahim Şahin, şantiyelerde yaşanılan zorlukları, alınan iş güvenliği tedbirlerini, Çuhadaroğlu projele...
19 Kasım 2021

BİTÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Alper Doğruer: "Kalite Algısı Toplum Bilinci Arttığı Oranda Artacaktır, Vatandaşlarımızı Bu Konuda Dikkatli Olmaya Davet Ediyoruz"

Bitümlü Su Yalıtımı Üreticileri Derneği BİTÜDER'in 7. Olağan Genel Kurulu sonucunda Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Alper Doğruer, üç yıl önce...
19 Kasım 2021

Kasso Yönetici Ortağı M. Sinan Kılıç: "Üretim, Mühendislik ve Değer Mühendisliğinin Harmanlanmış Hali Temellerimizi Oluşturuyor"

Kasso, tasarım mühendisliği ile imalattaki tecrübesini bir araya getirerek, dünyanın birçok ülkesine yaptığı ihracatıyla mimari eserlere katkıda bulun...
19 Kasım 2021

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • Boat Builder Türkiye
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.