E-Dergi Oku 
KILIÇOGLU

Soudal, Emin Adımlarla İlerliyor

Soudal, Emin Adımlarla İlerliyor

25 Ocak 2016 | SÖYLEŞİ
60. Sayı (Ocak-Şubat 2016)

Avrupa’nın en büyük bağımsız mastik, PU köpük ve yapıştırıcı üreticilerinden olan Soudal, 1966 yılında Vic Swerts tarafından kurulmuş bir firma. Fransızca’da “kaynaşmak” anlamına gelen Soudal, ilk kurulduğu dönemde polyester macun ve otomotiv sektörüne yönelik bir takım yan ürün üretimiyle işe başlamış. Sonrasında silikon ürünler tüm dünyada yeni ortaya çıkarken Soudal da bu ürünlerin Belçika’daki öncüsü olmuş. Soudal bugün inşaat, perakende kanallar ve endüstriyel kurulum alanlarındaki iş sahiplerine ve dünya çapında yüz otuzdan fazla ülkede nihai kullanıcılara hizmet veriyor. Dört kıtaya yayılmış 14 imalat sahası ve dünya çapındaki 35 bağlı kuruluşuyla Soudal, teknolojisi ve kapasitesiyle de dikkat çekiyor. Hem organik, hem de yaptığı satın alımlarla inorganik olarak büyüyen Soudal’ın 2015 yılı itibariyle beklenen cirosu ise 700 milyon euro’nun üzerinde. Türkiye’de 2011 yılında Işık Grubu’nun tüm mastik, yapıştırıcı ve poliüretan köpük üretim ve satış faaliyetlerinin devralınmasıyla başlayan sürecin tamamlanması ve büyüyen iş hacminin karşılanması amacıyla geçtiğimiz yıllarda Soudal Türkiye yeni üretim tesislerine taşınmıştı. Biz de hem bu süreç, hem de Soudal’ın Türkiye organizasyonuyla ilgili Soudal Genel Müdürü Engin Tanrıverdi’den bilgiler aldık...


Soudal Genel Müdürü Engin Tanrıverdi

ÇATI&CEPHE: Soudal’ın Türkiye’deki organizasyonu ve yatırımları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Engin Tanrıverdi: İstanbul Tuz-la’da, Deri Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan 4 bin metrekare kapalı alana sahip tesisimizde akrilik mastik ürünlerini üretiyor ve silikon ürünlerinin dolumunu gerçekleştiriyoruz. Bunların dışındaki köpük, poliüretan mastik, MS polimerler, aerosol grupları da Soudal’ın Belçika ve Polonya fabrikalarından ithal edilerek pazara sunuluyor. Soudal, Türkiye pazarına yirmiye yakın ürün grubunda yüzden fazla çeşit ürün sunuyor. Soudal’ın Türkiye’deki faaliyetleri üretim ağırlıklı değil. Burada daha çok lojistik ve satış ağırlıklı faaliyet gösteriyoruz. 12 kişilik bir satış ekibimiz var.
Türkiye’deki tesisimizde her biri 5,5 tonluk iki büyük akrilik üretim mikseri mevcut. 2015 yılında yaptığımız yatırımlarla beraber hammadde beslemeden üretime kadar otomasyonla çalışan sistemler oluşturduk. Dokuz tane dolum makinemiz var. En ufak tüp ambalajdan 600 mililitrelik sosise kadar her tip ambalajda dolum yapıyoruz. Kartuş olarak üretim sayımız günlük 120 bin adet. Diğer ambalaj tipleriyle beraber günlük tek vardiyada 150 bin adet ürün çıkartabiliyoruz. Üretimde yaklaşık 30 kişi çalışıyor. Tüm Soudal kadrosu ise yaklaşık altmış kişi.

ÇATI&CEPHE: 2014’te göreve geldikten sonra neler yaptınız?

Engin Tanrıverdi: Göreve geldiğim süreçte, zaten çok radikal bir değişime ihtiyaç yoktu. Özellikle Işık satın alması dolayısıyla işi bilen insanlar gayet iyi bir satış performansı sergiliyorlardı. Her sene yüzde 30 ve üzerinde bir büyüme gerçekleşiyordu. Bunun perçinlenerek, mümkünse daha verimli, daha kârlı, risklerin azaltılarak geliştirilmesi yönünde bir beklenti vardı. O yüzden devrim niteliğinde değişiklikler istenmedi. Eldeki işin daha iyi değerlendirilmesi arzu ediliyordu. Ben de ekiple tanıştıktan ve görüştükten sonra, bunun mümkün olduğunu gördüm. Sonrasında da bekleneni yaptık. Üretim tesisi dışında var olan hiçbir şeyi radikal olarak değiştirmedik. Üretim tesisindeki değişiklik ise, yapılması gerektiğine inandığımız ve şu anda dönüp baktığımızda da çok doğru karar verdiğimizi gördüğümüz bir değişiklik oldu.ÇATI&CEPHE: Soudal, Türkiye’deki başarısını sizce nasıl sağladı?

Engin Tanrıverdi: Öncelikle Soudal’ın çok geniş bir ürün yelpazesi var. Bugüne kadar Türkiye’de birçok firma çeşitli ürün gamlarında başarılı oldular ancak her zaman sacayaklarından biri eksik kaldı. Kimisi poliüretan köpüklerde, kimisi mastiklerde başarılı ürünler sundu. Soudal ise mastik, PU köpük, yapıştırıcı, MS polimerler ve silikonlar gibi tüm ürünleri tek bir marka altında sunabiliyor. Özellikle akrilik esaslı mastiklerde Türkiye’deki pazar payımız yüzde 30’larda. Bu, geneldeki pazar payımızı temsil etmiyor ama bu ürün grubunda çok ilerideyiz.
Bu işte aktif olmak ve para kazanmak isteyen bayi, tek marka çatısı altında silikonunu da, mastiğini de, köpüğünü de alıyor. Profesyonel ürün grubundan bir ihtiyacı olursa, nötr silikon gibi, MS polimer gibi, poliüretan mastikleri de alabiliyor. Akrilik mastik, silikon vs. her yerde bulunabilen ürünler ama bu işin bir sürü de yüksek dayanımlı yangın silikonlarından asfalt bitüm esaslı ürünlerine kadar akıl almaz çeşitler var. Bunların hepsi Soudal markası altında sunuluyor. Ayrıca rekabetçiliği de hiçbir zaman ihmal etmiyoruz. “Biz Soudal’ız, kaliteli bir markayız” diyerek fiyatlarımızı yükseltmiyoruz. Bu da bayilerimizin ve müşterilerimizin bizi tercih etmesinin önemli sebeplerinden biri.
Türkiye’deki yapı marketlerde şimdilik bulunmuyoruz. Satış kanallarımızdaki esnafın ticari beklentilerine cevap veriyoruz. Her ülkede işler farklı yürür. Türkiye’de de farklı bir iş anlayışı var. Firmaların bu anlayışa ne kadar yaklaştığı ile alakalı geri dönüşler oluyor. Soudal da Türkiye’deki iş anlayışına iyi uyum sağlıyor. Bunun en önemli nedeni de, satış ekibinin müşteriyi tanıma, anlama, hangi riskin karşılığında neler kazanılacağını sezme konusunda ortaya koyduğu yüksek performans. Bu performans, Soudal yönetimi nezdinde bizim kredimizi çok iyi bir seviyeye getirmiş durumda. Biz de bundan sonraki adımlarımızı atarken bu krediyi muhafaza etmeyi düşünüyoruz. Tabi, ürün seçimi de önemli. Soudal’da, Türkiye’de sattığımızın 3-4 katı ürün var. Ama Türkiye’ye uyarlanabilecek ürünleri tespit edip, onları getirmek de ayrı bir başarı.

ÇATI&CEPHE: Soudal’ın inovatif ürünleri ve Ar-Ge çalışmalarıyla ilgili de bilgi alabilir miyiz?
 
Engin Tanrıverdi: Soudal’ın Ar-Ge birimi, hem bina boyutuyla hem de içinde sürdürülen faaliyetlerle aslında firmanın kalbi. Bütün ürünler orada geliştiriliyor. Soudal üretim tesisleri içerisindeki en büyük bina olan Ar-Ge binasında eğitim-seminer salonları, kalite kontrol ve geliştirme laboratuvarları da bulunuyor. Soudal’ın tüm Ar-Ge faaliyetleri buradan yürütülüyor. Ama ülkeler bazında da o ülkedeki üretime göre Ar-Ge çalışmaları yapılıyor.
Yeni ürünlerimizden biri, Soudafoam Comfort. Bu, Soudal’a patentli olan bir ambalaj tipi. İçerisindeki ürün formülasyonu da ambalajın özelliklerine uyum sağlıyor. Poliüretan köpük sektöründe bu ambalaj tipiyle Soudal, inovatif bir şey ortaya koyuyor. Türkiye’de safety valf, yani emniyetli valf olarak piyasaya sunulan, aslında emniyet adına önemli bir şey sunmayan, bir şekilde kabul görmüş ürünler var. Soudafoam Comfort’ta ise bunlardan farklı olarak uygulama tetiği gerçekten kilitli bir yapıya sahip. Standart manuel bir üründe uygulama yaparken iki elinizi de kullanmanız gerekir. Soudafoam Comfort’ta ise tek elinizle uygulama yapabiliyorsunuz. Ambalaj ve tasarım olarak perakendeye daha yönelik bir ürün.
Soudal, sadece kapasite ve üretim anlamında değil, öncülük anlamında da dünyanın en büyük köpük üreticilerinden. Soudafoam Comfort da bu öncü ürünlerden biri. Bu öncü ürünlerden bir diğeri de Click&Fix. Profesyonel uygulamacılar, köpük uygulamalarını küçük ambalajlı bipetli ürünlerle değil, kendi profesyonel tabancasıyla yapar. Çünkü daha ekonomiktir. Click&Fix ürünümüz de kendi özel tabancasıyla uygulanan ve şu anda Türkiye pazarındaki en fazla hacim yapan köpük.
Köpükler, kürlendikten sonra rijit hale gelen ürünlerdir. Üzerine basıldığında, içindeki gözenekler çöker, kırılır ve o halde kalır. Bizim yeni ürünlerimizden biri de fleks köpük. Kürlendikten sonra, üzerine basıldığında eziliyor ama sonrasında akrilik macun ya da silikon gibi orijinal formuna geri dönüyor. Bunun özellikle yüksek binalarda büyük avantajı var. Bilindiği gibi çelik konstrüksiyon ağırlıklı çok yüksek binalarda bina hareketleri daha fazladır. Gökdelenler, en üst noktalarda rüzgar yönünde ciddi seğimler yaparlar. Bu, 20-30 cm’den bina yüksekliğine göre 1 metreye varabilir. Örneğin Burj Khalifa’nın tepesinde 1,25 metrelik seğim vardır. Bu gibi yapılarda köpüğü uyguladığınız noktalarda, seğime maruz kaldığı zaman çatlaklar oluşacaktır. Fleks köpüğümüz bu deformasyona tahammül edebiliyor. Bu ürün, bizim SWS sistemimizin (Soudal Window System) bir bileşeni. SWS’de yine buna uygun mastik dizaynı, bant dizaynı var. SWS ile yapılan bir pencere uygulamasında, uygulamanın doğru yapılması şartıyla gürültü-ses-ısı sızıntısı neredeyse sıfıra yakındır. Soudal, MS Polimer alanında da hem marka hem ürün olarak sürekli kendini geliştiriyor.
Fix All ürün grubumuzdaki Fix All High Tack, hızlı yapışma sağlıyor. Fix All Turbo, daha geç kürleniyor ama daha yüksek mukavemette yapışma sağlıyor. Fix All Crystal, bu benzer performansları şeffaflıkla birleştiriyor. Bu ürün grubundaki en yeni ürünümüz X-treme de daha ağır yükleri taşıyabiliyor. 10 cm yapıştırma alanında 400 kiloya kadar yük taşıyor.
Soudal’da Türkiye için yeni ama yurtdışında daha önce pazara sunulmuş ürünler de var. Bunları da yavaş yavaş Türkiye’ye getiriyoruz. Bunlardan biri Soudabond Easy, Mantolama uygulamalarında levhaları duvara yapıştırmak için çimento esaslı yapıştırıcıların alternatifi olarak kullanılıyor.
 


İlginizi çekebilir...

Çuhadaroğlu Alüminyum Sanayi Şantiyeler Müdürü İbrahim Şahin: "Zamanında İş Teslimi Kadar Önem Verdiğimiz Başlık, İş - Hizmet Kalitesidir"

Çuhadaroğlu Alüminyum Sanayi Şantiyeler Müdürü İbrahim Şahin, şantiyelerde yaşanılan zorlukları, alınan iş güvenliği tedbirlerini, Çuhadaroğlu projele...
19 Kasım 2021

BİTÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Alper Doğruer: "Kalite Algısı Toplum Bilinci Arttığı Oranda Artacaktır, Vatandaşlarımızı Bu Konuda Dikkatli Olmaya Davet Ediyoruz"

Bitümlü Su Yalıtımı Üreticileri Derneği BİTÜDER'in 7. Olağan Genel Kurulu sonucunda Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Alper Doğruer, üç yıl önce...
19 Kasım 2021

Kasso Yönetici Ortağı M. Sinan Kılıç: "Üretim, Mühendislik ve Değer Mühendisliğinin Harmanlanmış Hali Temellerimizi Oluşturuyor"

Kasso, tasarım mühendisliği ile imalattaki tecrübesini bir araya getirerek, dünyanın birçok ülkesine yaptığı ihracatıyla mimari eserlere katkıda bulun...
19 Kasım 2021

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • Boat Builder Türkiye
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.