E-Dergi Oku 
KILIÇOGLU

Assan Alüminyum Genel Müdürü Göksal Güngör: "Teknolojik Dönüşümü Sağlamayı Hedefliyoruz"

Assan Alüminyum Genel Müdürü Göksal Güngör:

5 Ekim 2016 | SÖYLEŞİ
64. Sayı (Eylül-Ekim 2016)

Alüminyum döküm ve folyo kapasitesini artırmaya yönelik yatırımlar için düğmeye basan Assan Alüminyum, Türkiye'nin ilk modern, hızlı ve en geniş alüminyum sıcak haddeleme tesisi kurmayı da planlıyor. Bu kapsamda görüşlerini aldığımız Assan Alüminyum Genel Müdürü Göksal Güngör, "Önemli yatırımlarla sektörde teknolojik dönüşümü sağlamayı hedefliyoruz" diyor...

Çatı&Cephe: Assan Alüminyum hakkında genel bir bilgi alabilir miyiz?

Göksal Güngör: Assan Alüminyum, Kibar Grubu çatısı altında 1988 yılında kuruldu. Kuruluşumuzdan bu yana yassı haddelenmiş alüminyum üretimi yapıyoruz. Tesislerimiz, İstanbul Tuzla ve Kocaeli Dilovası’nda bulunuyor. Yıllık 280 bin tonluk kurulu kapasiteye sahibiz. Yassı alüminyum sektörünün lider üreticisi konumundayız.
Yılda 80 bin ton alüminyum folyo üretim kapasitemizle Avrupa’nın ilk üç üreticisinden biriyiz. Bin iki yüzü aşkın çalışanımız bulunuyor. Rulo, levha, folyo ve boyalı rulo ürünlerimizle distribütör, inşaat, ulaştırma, dayanıklı tüketim ve ambalaj gibi çok çeşitli sektörlere hizmet veriyoruz. Avrupa’nın en önemli üreticilerinden biri olarak her yıl birçok müşterimiz tarafından yılın tedarikçisi unvanına layık görülüyoruz.
Satışımızın yüzde 70’inden fazlasını ihraç ediyoruz. Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda gibi Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere dört kıtada yetmişten fazla ülkeye ihracatımız var. Ayrıca Kuzey Amerika gibi bölgelerde de faaliyetlerimizi artırıyoruz.

Çatı&Cephe
: Assan Alüminyum’un inşaat sektörüne yönelik ürünleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Göksal Güngör: Alüminyum doğada en çok bulunan elementlerden biri. Hafifliği, ısı iletkenliği, korozyon direnci, kolay şekillenebilirliği, estetik özellikleri gibi birçok özelliğe sahip. Bunun yanı sıra çevreciliği ve yüzde yüz geri dönüştürülebilirlik özelliğiyle öne çıkıyor. Özelliklerini kaybetmeden tekrar tekrar geri dönüştürülebiliyor. Alüminyum, inşaat sektöründe de sürdürülebilirliğin ön planda olduğu bir ürün olması nedeniyle sıklıkla tercih ediliyor. Isı iletkenliği, korozyona yüksek direnci, kolay şekil verilebilir olması, estetik oluşu ve yangın dayanımı inşaat uygulamalarında öne çıkan özellikleri oluyor. Isı iletkenliği sayesinde ısıtma, soğutma, yalıtım malzemelerinin ve çatı ve dış cephe malzemelerinin üretiminde önemli enerji tasarrufu sağlıyor. Plastik çerçeveli çift cam uygulamalarında bile cam çıtalarının alüminyumdan üretilmesi, iki cam arasındaki oksijen ve nem geçirgenliğini engelliyor. Yüksek korozyon direnci, parlak ve boyalı görünümleri ile yine özellikle çatı ve cephe uygulamalarında sadece rutin bakımlarının yapılarak görünümünü uzun yıllar koruyor. Kolay şekil verilebildiği için inşaat sektöründe tasarım esnekliği sağlıyor.
Avrupa Birliği EN normlarına göre alüminyum A1, yani yanmaz ve yangına katkıda bulunmaz malzemeler sınıfında. 650 °C sıcaklığa kadar ergimemesi nedeniyle konvansiyonel inşaat malzemelerine göre alüminyum bir adım öne geçiyor. Ayrıca alüminyum üretimi endüstriyel uygulamalar arasında çevreyi en az etkileyen endüstrilerden biri.
Dünyanın en yeni ve yüksek kapasiteli boya hatlarından birine de sahip olan Assan Alüminyum’un rulo boyama tesislerinde yıllık 60 bin ton alüminyum boyama kapasitesi mevcut. Assan Alüminyum boyalı levha ve rulo ürünleri dış cephe kaplamaları, trapez, asma tavan, kompozit paneller, trafik tabelaları, garaj kapısı, beyaz eşya, oto plakaları, mimari ürünler, dekorasyon gibi birçok uygulamada kullanılıyor.
Geniş boya seçenekleri sunabildiğimiz boyalı ürünlerimizde 0,20 ile 3 mm kalınlık aralığında ve 1600 mm ene kadar üretim yapılıyor. Çok çeşitli boya cinsiyle, standart RAL renklerinde veya müşteri ihtiyaçlarına özel boyalı rulo veya levha üretebiliyoruz.

Çatı&Cephe
: Ar-Ge, Ür-Ge faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Göksal Güngör: Assan Alümin-yum’un temel marka değerlerini üç ana başlık altında toplamak mümkün: “Güvenilirlik”, “Esneklik” ve “Yenilikçilik”. Tecrübe ve uzmanlığımızı kullanarak ürün ve süreçlerimizin her boyutunda faydalı yenilikler yapıyoruz. Daha kaliteli ve daha verimli çıktılar elde etme amacıyla sürekli iyileştirme çalışmalarımız devam ediyor. Proses inovasyonlarımız sayesinde sektöre ve müşterilerimize özel geliştirdiğimiz ürünler, müşterilerimizin nihai üretimlerinden ve ürünlerinden daha iyi performans almalarına olanak sağlıyor. Bu sayede müşterilerimizin gözünde Assan Alüminyum olarak hem hızlı değişen rekabet koşullarına göre esnek çözümler sunan, hem de uzun süreli ve güvene dayalı ilişkilere önem veren bir iş ortağı olarak görülebiliyoruz.
Müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmanın, markamızı güçlendiren ve bağlılık yaratan en temel ilke olduğuna inanıyoruz. İlaveten Ar-Ge faaliyetlerinin de müşteri memnuniyeti oluşturmada ve korumada çok önemli bir faktör olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle bir Ar-Ge Merkezi kurulmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor ve yakın zamanda açılışını gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Çatı&Cephe: Yeni yatırımlarınızdan bahseder misiniz?

Göksal Güngör: Orta ve uzun vadede ciddi yatırım planlarımız mevcut. Kurulu kapasitemizi 300 bin tonlara çıkarmayı hedefliyoruz. Dünyada sürekli döküm teknolojisine öncülük eden firmalardan biriyiz. Çok önemli bir teknolojik birikime ve bilgi birikimine sahibiz. Ülkemizde pazar lideriyiz ve konumumuzu daha da güçlendireceğiz. Bu çerçevede alüminyum döküm ve folyo kapasitemizi artırmaya yönelik yatırımlarımız için düğmeye bastık.
Bu yatırımlarımıza ek olarak Türki-ye’nin ilk modern, hızlı ve en geniş alüminyum sıcak haddeleme tesisi yatırımı planlarımız arasında. Bu önemli yatırım ile sektörde teknolojik dönüşümü sağlamayı hedefliyoruz.
Bu kapsamda, uzay-savunma-havacılık, ulaşım ve esnek ambalaj gibi stratejik sektörlere yönelik 260 bin ton kapasiteli yassı alüminyum slab döküm ve sıcak haddeleme tesisi kurmayı planlıyoruz. Bu sayede tamamen ithalata bağımlı olan bu stratejik sektörlerde yüksek kalitede yerli hammadde tedarik edilmesi mümkün olacak ve böylece ülkemizin dış ticaret dengesine de pozitif katkı sağlıyor olacağız. Ayrıca bu yılbaşında Turquality programına başvurma kararı aldık ve bu programa katılan ilk yassı alüminyum üreticisi olduk. Turquality T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın yürüttüğü, marka bilinci oluşturmayı, şirketlerin marka gücünü ve kurumsal altyapısını güçlendirmeyi hedefleyen bir program. Başvuru sürecinde şirketin kurumsal olgunluğu denetleniyor. Programa kabul edildikten sonra, global pazarlarda güçlenmesi ve markanın bir dünya markası haline getirilmesi amaçlanıyor. Temel marka değerlerimiz olan güvenilirlik, esneklik ve yenilikçilik ile öne çıkarak uluslararası arenada da global marka gücümüzü artırmayı ve global pazarlarda daha da söz sahibi olmayı hedefliyoruz.

Çatı&Cephe
: İş sağlığı, güvenliği ve çevre politikanız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Göksal Güngör: Türkiye’nin lider kuruluşu olan şirketimiz, gücünü çalışanlarından alıyor. Bu nedenle iş sağlığı ve güvenliği, en önemli konularımızdan biri. Bu konuyla ilgili bu sene başlattığımız bir projeyle daha geniş bir açıdan konuya yaklaşarak “yaşam güvenliği” başlığı altında topladık. Yaşam güvenliği, sadece işyerini değil, çalışanlarımızın ev ve sosyal ortamlarını da kapsıyor. Her yerde çalışanlarımız için daha güvenli bir ortam oluşturabilmek için bilinçlendirici faaliyetlerimiz sürüyor. İşyerine özel ise sıfır kaza hedefimizle birlikte iş sağlığı ve güvenliği kurallarımızı daha sıkı takip edilir hale getirdik. Aynı zamanda 3 aylık ve yıllık dönemlerde hiç iş kazası yaşamamış işletmelerimize teşvik edici ödüllerin takdim edildiği bir ödüllendirme sistemimiz bulunuyor. Bu bizim çok önem verdiğimiz, üzerinde ciddiyetle çalıştığımız bir konu.
Çevre politikamızı ise ISO 14001 standartlarına göre takip ediyoruz ve sürdürülebilirliğini sağlıyoruz. Taahhüt ettiğimiz sürdürülebilir ve yeşil büyümeyi, inovatif yaklaşımımızdan hareketle gerçekleşmeye devam ediyoruz.
Yeşil şirket olmak, Assan Alümin-yum’un da kurum kültürünün bir parçası. Dolayısıyla kuruluşumuzdan bu yana Kibar Grubu şirketlerinin tümünde olduğu gibi Assan Alüminyum olarak biz de bu anlayışla çalışıyoruz. Şirketimizin bünyesinde sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi için yürüttüğümüz birçok verimlilik projesinin yanı sıra geri dönüşüm özelinde de 2014 senesinde Dilovası’nda fabrikamıza komşu bulunan bir geri dönüşüm tesisi satın aldık ve Assan Alüminyum bünyesine kattık. Bu tesiste kendi üretim hurdamızın yanısıra dış hurdaları da değerlendiriyoruz.
Ayrıca Kibar Holding, 2013 yılında Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ne (United Nations Global Compact-UNGC) imza attı. Bu sözleşmede insan hakları ve çevre bilinci önemli maddeler arasında bulunuyor. Biz de bu sözleşme çerçevesinde çevre dostu bir işletme olmayı taahhüt ediyoruz. UNGC için her yıl hazırlanan sürdürülebilirlik raporunda, bu alanda gerçekleştirdiğimiz tüm operasyonları detaylı olarak anlatıyoruz.

 


İlginizi çekebilir...

Çuhadaroğlu Alüminyum Sanayi Şantiyeler Müdürü İbrahim Şahin: "Zamanında İş Teslimi Kadar Önem Verdiğimiz Başlık, İş - Hizmet Kalitesidir"

Çuhadaroğlu Alüminyum Sanayi Şantiyeler Müdürü İbrahim Şahin, şantiyelerde yaşanılan zorlukları, alınan iş güvenliği tedbirlerini, Çuhadaroğlu projele...
19 Kasım 2021

BİTÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Alper Doğruer: "Kalite Algısı Toplum Bilinci Arttığı Oranda Artacaktır, Vatandaşlarımızı Bu Konuda Dikkatli Olmaya Davet Ediyoruz"

Bitümlü Su Yalıtımı Üreticileri Derneği BİTÜDER'in 7. Olağan Genel Kurulu sonucunda Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Alper Doğruer, üç yıl önce...
19 Kasım 2021

Kasso Yönetici Ortağı M. Sinan Kılıç: "Üretim, Mühendislik ve Değer Mühendisliğinin Harmanlanmış Hali Temellerimizi Oluşturuyor"

Kasso, tasarım mühendisliği ile imalattaki tecrübesini bir araya getirerek, dünyanın birçok ülkesine yaptığı ihracatıyla mimari eserlere katkıda bulun...
19 Kasım 2021

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • Boat Builder Türkiye
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.